Ana SayfaNasıl yapılır?Galaxy A50 kurtarma modu kullanımı ve bootlama

Galaxy A50 kurtarma modu kullanımı ve bootlama

- Advertisment -

Samsung Galaxy A50 kurtarma modunu destekleyen modeller arasında yer almaktadır. Android işletim sistemi bulunan telefonda çekirdek kısım bulunmaktadır ve buradaki kodlar normal şartlar altında değişmiyor. Ancak bazı işlemler sonucunda Galaxy A50’de değişiklik yapmak mümkündür. Kullanıcılar Galaxy A50 bootloader ile kilit açma, Odin yazılım yükleme ve ROM yükleme sonucunda çekirdekteki ayarları değiştirme fırsatına sahip olur. Peki recovery mode (kurtarma modu) etkinleştirmek, kullanmak ve bootlama yapmak için izlenmesi gereken adımlar neler?

Kurtarma modu kullanıcının pek çok noktada işine yaramaktadır. Telefonu fabrika ayarlarına döndürme, flaşlama, özel yazılım yükleme, OTA üzerinden yazılım dosyalarını yükleme buradan mümkündür. Bunun yanında üçüncü parti yazılımları ve modları yüklemek için özel araçlara ihtiyaç duyulur. TWRP bunlar arasında en popüler olanıdır. Galaxy A50 kurtarma modunu açmak ve kullanmak için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en yaygını Galaxy A50 üzerindeki tuşları kullanmaktır. Eğer telefon tuşları çalışmıyorsa ADB komutları da kullanılabilir. Root erişim izni için çok sayıda uygulama bulunmaktadır. The Quick Reboot (Hızlı Yeniden Başlatma) isimli araç bunlar arasında en büyük kolaylık sağlayandan biridir.

Uyarı: Kurtarma modu ve bootlama hakkında yeteri bilgiye sahip değilseniz dosyalarınız üzerinde değişiklik meydana gelebilir. Telefondaki verilerin silinmemesi adına bu işlem öncesinde mutlaka yedek almanızı öneriyoruz. Galaxy A50 kurtarma modunda yapacağınız yanlış bir işlem dosyaların kalıcı silinmesine yol açabilir. Silinen dosyalar kurtarılamaz.

Galaxy A50 Kurtarma moduna nasıl girilir?

 • Telefonu kapalı konuma getirin.
 • Ses arttırma ve güç tuşlarına aynı anda basılı tutun.
 • Samsung logosu göründüğünde tuşları bırakın.
 • Uyarı ekranı gördüğünüzde “Ses arttırma” tuşuna basın.
 • Artık kurtarma modundasınız.

Görüldüğü gibi kurtarma moduna erişmek oldukça kolay. Bu en çok tercih edilen basit yöntemlerden biridir. Tüm Samsung modelleri için ortak olarak yer almaktadır. erişim yöntemleri farklı olsa da kurtarma modu her cihaz için aynı amaca hizmet eder.

ADB komutlarıyla kurtarma modunu başlatma

ADB, Android hata ayıklama aracı olarak bilinmektedir ve Google tarafından geliştirilmiştir. Telefonla bilgisayar arasında kurulan bağlantı ile telefona bazı komutlar gönderilir ve bu sayede telefon üzerinde birtakım ayar ve değişiklik gerçekleştirilir. Kurtarma moduna bu yolla erişmek için USB ayıklama modu etkin hale getirilmelidir. Bilgisayar ile Galaxy A50 arasında bağlantı kurmak için ise USB kabloya ihtiyaç vardır. Bağlantı kurmak için USB sürücüsünü güncellemek gerekebilir. Telefona komut gönderebilmek için indirmeniz gereken araç FastBoot.

Tüm araçları indirip kurulumu gerçekleştirdiyseniz ADB aracı üzerinden “Fastboot” yapmanın nasıl olduğuna bakabiliriz.

 • Minimal ADB Tool aracını inidirin ve içerisindeki çıkarın.
 • .bat dosyasını çalıştırın.
 • Galaxy A50 ve bilgisayar arasında USB kablo ile bağlantı kurun.
 • Bağlantıyı sağladığınızı düşünüyorsanız çalıştırdığınız .bat dosyasında aşağıdaki komutu yazın:
  adb devices
 • Bu kod bağlanan araçları gösterir.
 • Şimdi kurtarma ekranı için uygun komutu girelim:
  adb reboot recovery
 • Yukarıdaki kod kurtarma modunun başlatılmasını sağlar.

Galaxy A50 kurtarma moduna giriş yapmada ve kullanmada sorun mu yaşıyorsunuz? Karşılaştığınız problemleri yorum bölümünde bizimle paylaşın.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -
Their key characteristics are ease of use and modest system requirements. mostbet This feature is called Mostbet in-play betting and is available for most sports events. o’yinlarni Mostbet has over 20 titles for lotteries like Keno and Scratch Cards. mostbet uz After installing the application, open it on your Android device. depozitlar uchun