Android telefonlara problemine göre format atma

-sponsor-

Android telefonlara format atma işlemi nasıl yapılır başlıklı binlerce yazı ile karşılaşmış olabilirsiniz. Ancak kullanıcıların atladığı en büyük konu format atma yöntemlerinin birbirinden oldukça farklı olduğu ve işleve ve şekil olarak istemediğimiz sonuçlar doğurabilecek cinstendir.

Kullanacağımız yöntem cihazımıza neden format attığımızla doğrudan alakalıdır. Örneğin yavaşlayan, virüs bulaşmış ya da sarjı çabuk biten bir cihaza attığımız format ile hiç açılmayan bir cihaza atacağımız format oldukça farklıdır. Eğer basit problemlerde basit yöntemler yerine yazılım atma gibi ağır işlemler yaparsanız istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Format atarken problem yaşamamak için başlamadan önce “Android telefonlara format atarken nelere dikkat etmeliyiz” isimli yazımıza lütfen göz atın.

Peki hangi problem için hangi format türünü kullanmalıyım?

Android format türleri birbirinden oldukça farklıdır. Bazıları bir kaç tuş ile gerçekleşebilirken bazıları için teknik bilgiye ve ekipmana ihtiyaç duyabilirsiniz. Format nasıl atılır merak ediyorsanız öncelikle yaşadığınız problemle göre hangi yöntemi seçeceğinize karar vermelisiniz. Aşağıdaki başlıklar hafiften ağıra doğru sıralanmıştır, siz de problemin boyutuna göre sırayla deneyebilirsiniz.

Cihazı ya da ayarları sıfırlama

Bazen hiç bir problem yokken telefonumuzu tamamen sıfırlamak isteriz. Yaptığımız ayarların içerisinden çıkamıyorsak ya da bir ayarı nasıl yaptığımızı unuttuysak bu işlem işimize yarayabilir. Cihazı sıfırlama kendi içerisinde ikiye ayrılır. Cihazınızı nasıl sıfırlayacağınız kullandığınız marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. Tüm ayarları sıfırla ile telefonu sıfırlama işlemi farklıdır. Ayarları sıfırlama telefonunuzda değiştirdiğiniz tüm ayarları ilk aldığınız günkü gibi yeniden düzenler, herhangi bir veri kaybı yaşamazsınız. Ancak cihazı sıfırlamak ve fabrika ayarlarına dönmek rehberinizi, fotoğraflarınızı ve diğer verilerinizi silebilir.

Numara girerek format atma, resetleme

Bu işlemin bir kodu vardır ve format atma kodu olarak bilinen bu kısa kod telefonda tuşlanarak format atılabilir. Her telefon modellerinden çalışmaya bilir. En çok bilinen Samsung telefonlara format atma yöntemlerinden bir tanesidir ve akıllı telefonlardan önce de kullanılmıştır. Android telefonu sıfırlar ve rabrika ayarlarına geri döner. Gene bu işlemi telefonunuzun ayarlarında yanlış bir şey yaptıysanız ya da telefonu satacaksınız ve tüm verilerinizin silenmesini istiyorsanız kullanabilirsiniz. Format kısa kodu: *2767*3855# Ayarları sıfırlamak için, fabrika ayarlarına geri dönmek için, ve android telefonunuza format atmak için yukarıdaki kodu girin ve arama tuşuna basın.

Tuşlara basarak format atma

En yaygın kullanılan format atma yöntemlerinden bir tanesidir. Sadece Samsung için yapılması yaygın bir yanlış bilgidir. Bu yöntem hemen hemen tüm android cihazlar için geçerlidir. Recovery atma, wipe atma ve factory reset olarak da bilinen bu yöntem format atma tuşları ile gerçekleşir.

Tuş kilidi deseni unuttum, cihazım kasıyor, virüs bulaştı ya da hiç açılmıyor gibi problemlerin çözümü ancak bu şekilde gerçekleşiyor. Çünkü tuşları hiç kullanamadığımız ve telefon açılmadığı için ancak bu format yöntemi kullanılarak telefon düzeliyor. Bazen sarj probleminin bile bu yöntem ile düzeldiği iddia ediliyor. Bu yöntem rom ayarlarını sıfırlıyor, telefon ilk günkü gibi oluyor ve yeniden kurulum istiyor. Yeniden yazılım atmak gerekmiyor. Tüm veriler siliniyor, rehberiniz, fotoğraflarınız her şey. Ve bu yöntemden sonra silinen dosyaları geri getirmek mümkün olmuyor. Eğer kısa kod tuşlayarak ve fabrika ayarlarına dönerek probleminiz çözülmüyorsa ya da bu yöntemler mümkün değilse tuşlara basılı tutarak format atma yöntemini kullanın.

Tuşlara basılı tutarak format atma telefon marka modellerine göre ufak değişiklikler gösterebilir. Eğer Htc format atma işlemini merak ediyorsanız bunu güç tuşu (tuş kilidini açıp kapattığınız tuş) ve ses kısma tuşuna basılı tutarak yapabilirsiniz. Samsung format atma yöntemi ise Home, güç ve ses açma tuşuna basılarak yapılır. İki telefonda da bu şekilde Recovery yani sistem dosyaları menüsüne giriş yapar. Ses tuşu ile bu menüler arasında gezebilirsiniz. Peki format nasıl atılıyor? Bunun için ses tuşları ile wipe / Factory reset üzerine geliyoruz ve home tuşu ile seçiyoruz. Kısa bir işlemden sonra aynı menüye geri dönüyoruz ve Wipe Cashe de yaptıktan sonra işlemimiz tamamlanmış oluyor. Full Wipe denilen işlem ise bu işlemin bir tık daha ilerisi yani rom daki tüm dosyaları siliyor. Bunun içinde Advanced bölümünden Wipe Dalvik Cache sonrasında Wipe Battery Status seçeneklerini de seçmemiz gerekiyor.

Sony Xperia format işlemi ise güç tuşu ve ses açma tuşuna basılı tutarak yapılır. Bu iki  tuşa basılı tutun ve telefonun titreyerek tepki vermesini bekleyin. Sony marka telefonlar için bu yöntem diğer modeller için tüm tuşlar basılarak yapılır. Yani güç tuşu, hem ses açma hem de ses kapama tuşu. Sony için başka bir menü açılmıyor telefon sadece bir kere titriyor ve format atılmış oluyor.

Yazılım atma, Rom atma

En güçlü format şeklidir. Eğer yukarıdaki yöntemler işinize yaramadıysa son çare olarak yazılım atmalıyız. Bu işlem kablo ile telefonu bilgisayara bağlayarak yapılıyor. Telefonun üretimi sırasında atılan yazılım tamamen siliniyor ve yerine yenisi ekleniyor. Özellikle telefonunuz hiç açılmıyorsa ve format tuşlarına basarak denemenize rağmen telefon düzelmediyse kullanılmalıdır. Oldukça tehlikelidir, garanti kapsamında olan cihazlar için şartları ihlal edebilir. Bu işlem sırasında yapılan yanlış bir uygulamadan dolayı telefon üreticileri sorumlu olmayabilir. Özellikle yurt dışından gelen cihazların bu yöntem ile zarar gördüğü bilinen bir gerçektir.

Yukarıdaki yöntemler Samsung için, General mobile için, Htc, Sony ve tüm Android işletimim sistemi kullanan telefonlar için geçerlidir. Ancak küçük farklılıklar gösterebilir.

1 YORUM

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz