Ana SayfaAndroidAndroid telefonlara format atarken dikkat edilmesi gerekenler

Android telefonlara format atarken dikkat edilmesi gerekenler

- Advertisment -

Android telelefonlara format atma işlemi hemen hemen aynı şekilde yapılıyor. Küçük bir tuş kombinasyonu sayesinde hızlı bir şekilde telefonumuzu resetleyebiliyor ve fabrika ayarlarına geri dönmesini sağlayabiliyoruz. Ancak farklı şekillerde yapılan bu işlem bazen telefonumuza zarar verebiliyor hatta kullanılmaz hale getirebiliyor. Android telefonlara format atarken nelere dikkat etmeliyiz, formatın telefona zararı var mıdır, garanti kapsamından çıkar mı gelin başlıklar halinde inceleyelim.

Format atma işlemine neden ihtiyaç duyarım?

Günümüzde akıllı telefonlar artık bir parçamız haline geldi. Elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar biraz yavaşladı mı, ya da donma kasma problemi yaşandı mı hayatımız resmen felç oluyor. Bu gibi durumlarda telefonun fabrika ayarlarına dönmek kurtarıcımız olabilir. Aynı zamanda telefonumuza virüs bulaştığını düşünüyorsak, istenmeyen reklamlarla karşılaşma, uygulamaların açılmaması ve sık sık bağlantı hatası almamız da format atma işlemine ihtiyaç duymamızı sağlar. Bunların yanı sıra telefonumuzu satıyorsak da telefonu komple sıfırlamak tüm içeriği sileceğinden güvenle başkasına satabiliriz.

Yazımızın içerisinde birden fazla hatırlatacağımız en önemli konulardan bir tanesi format türleridir. Yani Android işletim sistemi kullanan cihazların birden fazla formatı vardır. Bunlar yapılış şekillerine ve işlevine göre birbirinden oldukça farklıdır. Format atarken bunu nasıl yaptığımız oldukça önemlidir.

Yaşadığınız probleme göre hangi format atma yöntemini kullanacağınız konusunda “Android telefonlara format atma yöntemleri” isimli yazımıza göz atmanızı öneririz.

Telefona format atarken nelere dikkat etmeliyiz?

Garanti

Format atmak telefona zarar verir mi ya da cihaz garanti kapsamından çıkar mı gibi sorularla oldukça fazla karşılaşıyoruz. Öncelikle telefona yazılımı yeniden yüklemek, sıfırlamak, format atmak ve fabrika ayarlarına dönme işlemleri birbirlerinden farklı işlemlerdir. Root atma işlemi ise başlı başına farklı bir işlemdir. Bunlardan bazıları cihazınızın garanti kapsamından çıkmasına sebep olacağı gibi bazıları tamamen bizim özgür irademize bağlıdır. Yani dilediğimiz zaman aldığımız telefonu sıfırlayabilir, tüm verilerini silebiliriz. Hard reset dediğimiz işlemde bu işlemin biraz daha gelişmiş şekli. Format atma tuşlarına bastığımızda bir nevi cihaz fabrika ayarlarına döner ve baştan kurulum yapmamızı ister. Yani telefonumuz ilk aldığımız güne döner. Bu işlemin yapılması garanti şartlarını kesinlikle etkilemez. Ancak kablo ile yazılım yüklemek hem tehlikeli hem de garanti koşulları açısından sakıncalı bir işlem olabilir. Bu işlem sırasında cihazımıza uygun olmayan yazılımlar kullanılırsa oluşacak problemden üretici firma mesul olmayacaktır. Aynı şekilde root atma konusunda da garanti kapsamından çıkan cihazlara şahit olabiliyoruz.

Veri kaybı

Android telefona format atmanız tüm verilerinizi silecektir. Bu yüzden işleme başlamadan önce önemli verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Silinen dosyaları geri getirme işlemi mümkün olsa da yeni çıkan bir ürün olduğu için problem yaşanması muhtemel. Ve veri kurtarma işlemi oldukça zor ve maliyetli olabiliyor. Bu yüzden eğer cihazımız açılıyorsa tüm verilerinizi yedekleyin.

Sarj problemi

İşleme başlamadan önce cihazınızın sarj durumunu kontrol edin. Eğer sarjınız az ise mutlaka sarja takın. Sarjı hemen bitiyorsa ve başka bir sarj problemi yaşıyorsanız format sırasında dikkatli olun. Çünkü işlem sırasında sarjınız biterse yükleme yapılan dosyalar yarım kalabilir ve cihazınız düzdün çalışmayabilir.

Yurt dışı cihazlar

Cihazınız yurt dışından alındıysa hard reset işlemi yani normal format atma tuşları ile yapılan sıfırlama işleminin herhangi bir riski yoktur. Ancak yazılım atma işlemi yapılıyorsa lütfen dikkat edin. Bazı ülkelerde kullanılan yazılımlar birbirinden ayrı olabilir. Türkiye de atılan yazılım cihazı getirdiğiniz ülke ile farklılık gösterirse cihaz çalışmaz. Bu gibi durumlarda uygun yazılımı bulmak oldukça zordur. Eğer telefonunuzda problem yaşıyor ve format attırmanız gerektiği söyleniyorsa kesinlikle nasıl yapılacağı sorgulanmalı, cihazınızın yurt dışından geldiği özellikle belirtilmelidir.

Kayıt dışı ya da ip değiştirilmiş cihazlar

İp attırma olarak da bildiğimiz işlem ülkeye kaçak sokulmuş ya da orjinal ip si başka telefonda kullanılmış cihazlar için yapılan bir işlemdir ve tamamen kanun dışıdır. Eğer ip si değiştirilmiş bir telefon kullanıyorsanız format atma işleminden zarar görebilirsiniz. Sıfırlanacak cihaz üzerinde gelen ip numarası ile işlem yapabilir, bu cihazınızın çalışmasına engel olabilir ya da kanun dışı bir durumla karşılaşabilirsiniz. Eğer telefonu ikinci el aldıysanız ve bu konuda net bilgiye sahip değilseniz kutu ve size verilen fatura üzerindeki ip numarası ile kayıtlı ip numarasını karşılaştırın. İp sorhulama işlemini *#06# tuşlayarak yapabilirsiniz.

Yurt dışı cihazlara kesinlikle yazılım atmayınız!

Root atılmış telefona format atma

Root atılmış bir Android telefon kullanıyorsanız format atma işlemi sizin için oldukça risklidir. Çünkü root işlemi tamamen işletim sistemini görmezden gelen başlı başına cihazın farklı çalışmasını sağlayan bir işlemdir. Telefonunuz Soft Brick ya da Bootloop olabilir. Burada atacağınız formatın türü oldukça önemlidir.

Peki Rootlu ya da Rom atılmış cihaza format atmak istediğimde ne yapmalıyım?

Bu gibi durumlarda SüperSU uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama Root’u kaldırmanıza olanak sağlar. Root gider mi gitmez mi net bilgimiz yok ancak yaptığımız bazı araştırmalarda format atma işlemi gerçekleşirse Root’un gitmediği yönündedir. Ancak yazılım atarsanız risk altında olduğunuz belirtelim.

- Advertisment -

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -