Ana Sayfa Etiketler Sıfırlama

sıfırlama ile ilgili içerikler.


Android telefonlara problemine göre format atma

1

Android telefonlara format atma işlemi nasıl yapılır başlıklı binlerce yazı ile karşılaşmış olabilirsiniz. Ancak kullanıcıların atladığı en büyük konu format atma yöntemlerinin birbirinden oldukça farklı olduğu ve işleve ve şekil olarak istemediğimiz sonuçlar doğurabilecek cinstendir.

Kullanacağımız yöntem cihazımıza neden format attığımızla doğrudan alakalıdır. Örneğin yavaşlayan, virüs bulaşmış ya da sarjı çabuk biten bir cihaza attığımız format ile hiç açılmayan bir cihaza atacağımız format oldukça farklıdır. Eğer basit problemlerde basit yöntemler yerine yazılım atma gibi ağır işlemler yaparsanız istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Format atarken problem yaşamamak için başlamadan önce “Android telefonlara format atarken nelere dikkat etmeliyiz” isimli yazımıza lütfen göz atın.

Peki hangi problem için hangi format türünü kullanmalıyım?

Android format türleri birbirinden oldukça farklıdır. Bazıları bir kaç tuş ile gerçekleşebilirken bazıları için teknik bilgiye ve ekipmana ihtiyaç duyabilirsiniz. Format nasıl atılır merak ediyorsanız öncelikle yaşadığınız problemle göre hangi yöntemi seçeceğinize karar vermelisiniz. Aşağıdaki başlıklar hafiften ağıra doğru sıralanmıştır, siz de problemin boyutuna göre sırayla deneyebilirsiniz.

Cihazı ya da ayarları sıfırlama

Bazen hiç bir problem yokken telefonumuzu tamamen sıfırlamak isteriz. Yaptığımız ayarların içerisinden çıkamıyorsak ya da bir ayarı nasıl yaptığımızı unuttuysak bu işlem işimize yarayabilir. Cihazı sıfırlama kendi içerisinde ikiye ayrılır. Cihazınızı nasıl sıfırlayacağınız kullandığınız marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. Tüm ayarları sıfırla ile telefonu sıfırlama işlemi farklıdır. Ayarları sıfırlama telefonunuzda değiştirdiğiniz tüm ayarları ilk aldığınız günkü gibi yeniden düzenler, herhangi bir veri kaybı yaşamazsınız. Ancak cihazı sıfırlamak ve fabrika ayarlarına dönmek rehberinizi, fotoğraflarınızı ve diğer verilerinizi silebilir.

Numara girerek format atma, resetleme

Bu işlemin bir kodu vardır ve format atma kodu olarak bilinen bu kısa kod telefonda tuşlanarak format atılabilir. Her telefon modellerinden çalışmaya bilir. En çok bilinen Samsung telefonlara format atma yöntemlerinden bir tanesidir ve akıllı telefonlardan önce de kullanılmıştır. Android telefonu sıfırlar ve rabrika ayarlarına geri döner. Gene bu işlemi telefonunuzun ayarlarında yanlış bir şey yaptıysanız ya da telefonu satacaksınız ve tüm verilerinizin silenmesini istiyorsanız kullanabilirsiniz. Format kısa kodu: *2767*3855# Ayarları sıfırlamak için, fabrika ayarlarına geri dönmek için, ve android telefonunuza format atmak için yukarıdaki kodu girin ve arama tuşuna basın.

Tuşlara basarak format atma

En yaygın kullanılan format atma yöntemlerinden bir tanesidir. Sadece Samsung için yapılması yaygın bir yanlış bilgidir. Bu yöntem hemen hemen tüm android cihazlar için geçerlidir. Recovery atma, wipe atma ve factory reset olarak da bilinen bu yöntem format atma tuşları ile gerçekleşir.

Tuş kilidi deseni unuttum, cihazım kasıyor, virüs bulaştı ya da hiç açılmıyor gibi problemlerin çözümü ancak bu şekilde gerçekleşiyor. Çünkü tuşları hiç kullanamadığımız ve telefon açılmadığı için ancak bu format yöntemi kullanılarak telefon düzeliyor. Bazen sarj probleminin bile bu yöntem ile düzeldiği iddia ediliyor. Bu yöntem rom ayarlarını sıfırlıyor, telefon ilk günkü gibi oluyor ve yeniden kurulum istiyor. Yeniden yazılım atmak gerekmiyor. Tüm veriler siliniyor, rehberiniz, fotoğraflarınız her şey. Ve bu yöntemden sonra silinen dosyaları geri getirmek mümkün olmuyor. Eğer kısa kod tuşlayarak ve fabrika ayarlarına dönerek probleminiz çözülmüyorsa ya da bu yöntemler mümkün değilse tuşlara basılı tutarak format atma yöntemini kullanın.

Tuşlara basılı tutarak format atma telefon marka modellerine göre ufak değişiklikler gösterebilir. Eğer Htc format atma işlemini merak ediyorsanız bunu güç tuşu (tuş kilidini açıp kapattığınız tuş) ve ses kısma tuşuna basılı tutarak yapabilirsiniz. Samsung format atma yöntemi ise Home, güç ve ses açma tuşuna basılarak yapılır. İki telefonda da bu şekilde Recovery yani sistem dosyaları menüsüne giriş yapar. Ses tuşu ile bu menüler arasında gezebilirsiniz. Peki format nasıl atılıyor? Bunun için ses tuşları ile wipe / Factory reset üzerine geliyoruz ve home tuşu ile seçiyoruz. Kısa bir işlemden sonra aynı menüye geri dönüyoruz ve Wipe Cashe de yaptıktan sonra işlemimiz tamamlanmış oluyor. Full Wipe denilen işlem ise bu işlemin bir tık daha ilerisi yani rom daki tüm dosyaları siliyor. Bunun içinde Advanced bölümünden Wipe Dalvik Cache sonrasında Wipe Battery Status seçeneklerini de seçmemiz gerekiyor.

Sony Xperia format işlemi ise güç tuşu ve ses açma tuşuna basılı tutarak yapılır. Bu iki  tuşa basılı tutun ve telefonun titreyerek tepki vermesini bekleyin. Sony marka telefonlar için bu yöntem diğer modeller için tüm tuşlar basılarak yapılır. Yani güç tuşu, hem ses açma hem de ses kapama tuşu. Sony için başka bir menü açılmıyor telefon sadece bir kere titriyor ve format atılmış oluyor.

Yazılım atma, Rom atma

En güçlü format şeklidir. Eğer yukarıdaki yöntemler işinize yaramadıysa son çare olarak yazılım atmalıyız. Bu işlem kablo ile telefonu bilgisayara bağlayarak yapılıyor. Telefonun üretimi sırasında atılan yazılım tamamen siliniyor ve yerine yenisi ekleniyor. Özellikle telefonunuz hiç açılmıyorsa ve format tuşlarına basarak denemenize rağmen telefon düzelmediyse kullanılmalıdır. Oldukça tehlikelidir, garanti kapsamında olan cihazlar için şartları ihlal edebilir. Bu işlem sırasında yapılan yanlış bir uygulamadan dolayı telefon üreticileri sorumlu olmayabilir. Özellikle yurt dışından gelen cihazların bu yöntem ile zarar gördüğü bilinen bir gerçektir.

Yukarıdaki yöntemler Samsung için, General mobile için, Htc, Sony ve tüm Android işletimim sistemi kullanan telefonlar için geçerlidir. Ancak küçük farklılıklar gösterebilir.

LG G Pro 2 nasıl format atılır?

0

LG G Pro 2, Android akıllı telefona sahipseniz aşağıdaki adımları izleyerek nasıl format atıldığını öğrenebilirsiniz. Telefonunuza virüs bulaştığını, cihazın yavaşlamaya ve donmaya başladığını düşünüyorsanız fabrika ayarlarına geri döndürme işlemini uygulayabilirsiniz. Son derece basit olan iki farklı yöntemden dilediğinizi tercih ederek LG G Pro 2 resetleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Uyarı: Sıfırlama, hard reset işlemleriyle beraber tüm verileriniz kalıcı olarak silinecektir. Bu yüzden yedek almanızı öneriyoruz.lg-g-pro-2-resim-anlatim

Fiziksel tuşları kullanarak resetleme:

 • Telefonu kapalı konumda tutun.
 • Ses kısma ve telefonu açma kapama tuşuna aynı anda basın.
 • LG logosu çıkacaktır. Logo çıkınca power tuşundan parmağınızı çekin ve ardından tekrar basın.
 • Factory Hard Reset bölümü açıldığında yine tuşa dokunmayı bırakın.
 • Sıfırlamayı başlatmak için tekrar power’a basın.

Cihaz içi format nasıl atılır?

 • Telefon açıkken format atmak için Ayarlar > Yedekle & Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika verilerine sıfırla’ya dokunun.
 • Format atma işlemi başlatılacaktır.

LG G Pro 2 format atma ile ilgili yaşadığınız problemleri ve karşılaştığınız hataları yorum bölümünde belirtebilirsiniz.

Samsung Galaxy K zoom nasıl format atılır?

Samsung Galaxy K Zoom, Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonunuza; Virüs bulaşma, donma, yavaşlama, yazılım çökmesi sonucu format atabilir, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürme işlemi uygulayarak ilk günkü performansa sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki resimli anlatımı takip ederek nasıl format atıldığını öğrenebilirsiniz.

Tavsiye: Telefonunuza format atmadan önce tüm dosyalarınızın yedeğini almanızı öneririz. Format sonrası dosyalarınızın silineceğini ve geri alamayacağınızı unutmayın.

Galaxy K Zoom fabrika ayarlarına döndürme nasıl yapılır?

 • Ayarlar> Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika Ayarlarına sıfırla’ya dokunun.
 • Cihazı Sıfırla ve ardından tümünü sil’e basın.
 • Sıfırlama işlemi başlayacak tüm veri ve eski ayarlarınız silinecektir.

Samsung-galaxy-k-zoom

Fiziksel tuşları kullanarak Hard reset nasıl atılır?

 • Öncelikli olarak cihazınızı kapatın.
 • Telefonunuz kapalı durumdayken ilk önce Ses Arttırma ve Ana ekran tuşuna aynı anda ve ikinci olarak Güç düğmesi (telefonu açma kapama tuşu)’ne basın.
 • Samsung logosu göründüğünde güç düğmesine basmayı bırakın.
 • Recovery ekranı çıktığında ses azaltma ve arttırma tuşlarını kullanarak Wipe Data / Factory Reset’i seçin. Güç düğmesine basarak onaylayın.
 • Yes’i seçin ve tekrar onaylayın.
 • Reboot System Now (Sistemi şimdi sıfırla) seçin ve güç düğmesine basın.
 • Format atma işlemi başlayacak ve cihazınız fabrika ayarlarına döndürülecektir.

Galaxy K Zoom format atma ile ilgili videoyu takip ederek de cihazınızı resetleyebilirsiniz.

Samsung Star s5230 format nasıl atılır?

Samsung Star s5230 model cihazınızın yavaşladığını, eskisi gibi hızlı çalışmadığını düşünüyorsanız format atma işlemini uygulayabilirsiniz. Yine virüs bulaşması, kasma, donma gibi sorunlara karşın telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürmek en mantıklı adım olacaktır. Telefonunuzu sıfırlamak ve format atmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Yöntem:

 • Ayarlar > Genel > Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika Ayarlarına Dön’e dokunun.
 • Format atma işlemi başlatılacaktır.

2. Yöntem:

 • Tuş bölümüne gelin.
 • *2767*3855# ‘yi tuşlayın ve onaylayın.
 • Hard reset atma işlemi başlatılacaktır.

Samsung Wave Y s5380D nasıl format atılır?

Samsung Wave Y S5380D akıllı cihazın yavaşladığını düşünüyorsanız format atma yöntemini tercih edebilirsiniz. Telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürme işlemiyle cihazınızı eski haline getirebilir, daha hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Wave Y S5380D model Samsung telefona nasıl format atıldığını öğrenmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Ayarlar üzerinden format atma:

 • Ayarlar > Gizlilik’e gidin.
 • Buradan Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya dokunun.
 • Telefonu sıfırla ve ardından Herşeyi Sil’e basın.

samsung-wave-y-s5380-format

Kodları kullanarak fabrika ayarlarına geri döndürme:

 • Hard reset atmak için tuş takımı bölümüne gelin.
 • *2767*3855# ‘yi tuşlayın ve yes’e basın.
 • Formatlama başlayacak ve Wave sıfırlanacaktır.

Videolu anlatıma göz atarak da format atmayı öğrenebilirsiniz:

Samsung Wave M s7250D nasıl format atılır?

Samsung Wave M S7250 cihaza sahip olan kullanıcılar aşağıdaki adımları izleyerek cihazlarına format atabilir. Cihazı fabrika ayarlarına döndürmek için basit bir işlem uygulayacağız. Ancak fabrika ayarlarına sıfırlama yaptığımızda telefonumuzda bulunan tüm veriler kalıcı olarak silinecektir. Bu yüzden format atmadan önce telefonunuzdaki dosyaları yedek almanızı öneririz.

Hard reset atma yöntemi:

 • Ayarlar > Genel’e gidin.
 • Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Dön’e basın.

samsung-wave-nasil-format-atilir

İkinci adım ise kod kullanarak sıfırlama:

 • Telefonun tuş takımı bölümüne gelin.
 • *2767*3855# tuşlayalım ve onaya basalım.
 • Formatlama otomatik olarak başlatılacaktır.

Videolu anlatıma göz atarak da nasıl format atıldığını öğrenebilirsiniz.

General Mobile Discovery Elite format nasıl atılır?

Eğer cihazınıza virüs bulaştıysa, yazılım problemi yaşıyorsanız veya telefonunuz ilk günkü gibi performans göstermiyorsa, yavaşlama, donma, kasma durumlarına karşı formatlama işlemini tercih edebilirsiniz. Bu anlatım ile yalnızca General Mobile Discovery Elite modellerine format atabilirsiniz.

Bunun yanında format atmak için ayarları kullanamıyorsanız, telefonunuz açılmıyorsa fiziksel tuşları kullanarak hard reset atabilirsiniz.

Uyarı: Format Atmadan Önce telefonunuzdaki tüm verileri yedek almanızı tavsiye ediyoruz. Format atma işlemi sonrasında tüm dosyalarınızın, uygulamalarınızın ve diğer verilerinizin kalıcı olarak silineceğini, herhangi bir işlem ile bu dosyaları geri alamayacağınızı unutmayın.

General Mobile Discovery Elite model akıllı telefonunuzun verilerini fabrika ayarlarına geri döndürmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Discovery Elite format atma nasıl yapılır?

 • Sıfırlamaya başlamadan önce telefonun kapalı konumda olduğundan emin olun.
 • Ses kısma ve güç düğmesine aynı anda basın.
 • G.M. logosun gördüğünüzde güç düğmesini bırakın.
 • Recovery menüsü geldiğinde ses azaltma tuşunu kullanarak “Wipe Data Factory Reset’in üzerine gelin.
 • Güç düğmesine basarak bu özelliği onaylayın.
 • Yine ses kısma tuşunu kullanarak “Yes delete user all”ın üzerine gelin, güç düğmesi (power)’ne basarak onaylayın.
 • Formatlama işlemi başlayacaktır.

Diğer format atma yöntemi:

 • Telefonunuz kapalı durumdayken Ses Açma ve Telefon açma kapama tuşuna basılı tutun.
 • Factory Mode ekranı açıldığında ses kısma tuşunu kullanarak Clear eMMC üzerine gelin ve Power (Güç) tuşuna basın.
 • Formatlama işlemi başlayacaktır. Eğer tekrardan Factory Mod menüsüyle karşılaşırsanız ses azaltma tuşunu kullanarak “Reboot”a gelin ve Power tuşuyla onaylayın.

Bu işlemler sizi tatmin etmediyse videolu anlatımı izleyerek yardım alabilirsiniz:

Casper Via V4 format atma nasıl yapılır?

Telefonunuz ile ilgili virüs bulaşma, yavaşlama, hızlandırma ve eski haline getirme gibi durumlar için format atabilir, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Eğer Casper Via V4 model akıllı telefona sahipseniz aşağıdaki adımları uygulayarak format atma işlemini gerçekleştirebilir, cihazınızı ilk günkü haliyle kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefona hard reset atmadan önce dosyalarınızı yedek almayı unutmayın. Format atma ve telefonu fabrika ayarlarına geri döndürme işleminden sonra telefon hafızasında yer alan tüm dosyalarınız sileneceğinden sahip olduğunuz fotoğraf, video, uygulama gibi verileri yedeklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Bunun yanında şarj yüzdesinin en az %50 olmasına dikkat edin.

casper-via-v4-format-atma-nasil-yapilir

Casper Via V4 format atma ayarları;

 • Telefonunuzu kapatın ve tuş kombinasyonu olarak;
  Ses Açma Tuşu + Açma Kapama (Kilit) tuşuna aynı anda basın.
 • Eğer tuşlara doğru şekilde bastıysanız karşınıza yeşil bir ekran çıkacaktır. Yeşil ekran kırmızıya dönüşene kadar elinizi tuşlardan çekmeyin.
 • Casper Via V4 onarma moduna geçecek ve dokunmatik çalışmayacaktır.
 • Android cihazlardaki format atma ekranı açılacaktır.
 • Ses azaltma tuşunu kullanarak “Wipe data/factory reset” bölümüne gelin ve ekran kilidi ile işlemi onaylayın.
 • Onay vermek için ses kısma tuşuyla “Yes-Delete all user data” üzerine gelin ve aynı şekilde kilit açma butonu ile onaylama işlemini gerçekleştirin.
 • Artık sıfırlama (hard reset atma) işlemi başlayacak ve sonrasında “Reboot system now” u onayladığınızda telefonunuz yeniden başlatılacaktır.

Bilgilendirme: “Wipe cache partition” seçeneğini işaretleyerek cihazınızın ön belleğinde bulunan dosyaları temizleyebilirsiniz.

Samsung Galaxy Note 3 Neo nasıl format atılır?

Telefonunuzun yavaşladığını düşünüyorsanız ya da kilit desen kodunu üst üste yanlış girdiyseniz ve cihazınız kilitlendiyse format atma yöntemini tercih edebilirsiniz. Samsung Galaxy Note 3 Neo’ya format atmak için aşağıdaki adımları uygulayabilir, cihazınızdaki tüm verileri veya ayarları sıfırlayarak ilk günkü gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ancak cihazınıza format atmadan önce yedek almanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. microSD kart ve Sim kart’ta yer alan bilgi ve dosyaların dışındaki tüm verileriniz silineceğinden silinen dosyaları geri getiremeyeceğinizi ve yedek almanız gerektiğini unutmayın.

samsung-galaxy-note-3-neo

Bu işlem cihazı fabrika ayarlarına döndürmeye yarar. Fakat Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla bölümünde bulunan format şeklinden daha geniş kapsamlı ve farklıdır.

Samsung Galaxy Note 3 Neo nasıl formatlanır?

 • Öncelikli olarak telefonunuzu kapatın ve Ses Arttırma + Ana ekran (Home) düğmelerine basılı tutarak cihazınızı açın.
 • Bu işlemi karşınıza Samsung logosu çıkana kadar uygulayın.
 • Ses azaltma veya ses yükseltme tuşlarını kullanarak Wipe Data / Factory reset bölümüne gelin.
 • Açılan ekranda Reboot System Now’un üzerine gelerek Power tuşu ile onaylayın ve formatlama işlemini başlatın.

Uyarı: Telefonunuza format atmadan önce yedek almayı unutmayın. Bu anlatım hard reset atma olarak da geçmektedir.

Samsung Galaxy Note 3 Neo format atma ile ilgili sorunları veya karşılaştığınız hataları yardım almak için yorum bölümünde dile getirebilirsiniz.

Asus Zenfone 5 nasıl format atılır?

Eğer telefonunuzun yavaşladığını düşünüyorsanız, bu sorunun üstesinden format atmakla gelebilirsiniz. Aşağıdaki adımları uygulayarak Asus Zenfone 5 model akıllı telefonunuza nasıl format atıldığını öğrenebilir ve ilerleyen zamanlarda format atmak zorunda kaldığınızda fabrika ayarlarına geri döndürme yani Hard reset işlemini uygulayabilirsiniz.

Öncelikli olarak Asus Zenfone 5’e format atmadan önce cihazınızdaki verileri yedeklemelisiniz. Formatlama işleminin ardından sahip olduğunuz veriler silineceği için, silinen dosyaları getirmeniz pek mümkün görünmüyor. Eğer yedek alma işlemini tamamladıysanız, şarj yüzdesinin 50 ve üzeri olduğundan da emin olun. Aksi takdirde Android Yazılımında kalıcı arıza oluşabilir ve yeniden yazılım attırmak zorunda kalabilirsiniz.

zenfone-6-1

Asus Zenfone 5 nasıl formatlanır?

Herşey tamamsa format atmaya başlayabiliriz.

 • Telefonunuzu kapatın ve ardından Ses Arttırma Tuşu ile Telefon açma tuşuna basın.
 • Asus logosunu görene kadar bu işlemi uygulayın.
 • Ses azaltma tuşunu kullanarak aşağı inin ve Factory Reset Menüsünü seçin.
 • Güç düğmesine (Power) yani telefonu açma tuşuna bastıktan sonra karşınıza Android logosu çıkacaktır.
 • Android logosu çıktığında Ses kısma ve Ses arttırma tuşlarına basın.
 • Yeni ekran penceresinde Ses tuşlarını kullanarak Wipe Data Factory Reset ‘i seçin.
 • Artık hard reset atma yani formatlama işlemine oldukça yakınız. Reboot System Now’u seçin ve formatlama işlemini başlatın.

Uyarı: Format atma esnasında cihazın tuşlarına basmayın ve kapatmaya çalışmayın. Telefonunuzdaki veri miktarına ve performansa göre farklı zamanlar alabilir.

Uyarı 2: Telefona format atmadan önce mutlaka yedek alın. Dosyalarınızın ve sizin için önem teşkil eden verileri geri getirmek için uğraşmayın.

Asus Zenfone 5 format atma esnasında karşılaştığınız hataları veya sorunları yorum olarak dile getirebilirsiniz. Alternatif çözümler sunacağız. İyi günler.


- sponsor -