Ana SayfaNe nedir?Android ekran çözünürlüğü değiştirilir mi?

Android ekran çözünürlüğü değiştirilir mi?

- Advertisment -

Mobil teknoloji dünyasında, firmalar daha iyi görüntü kalitesi ve renk yoğunluğu sayesinde ekranın canlı görünmesi için yüksek ekran çözünürlüğü kullanıyor. 640×480 gibi ufak çözünürlüklerin yerini artık şimdilerde 2K (2048 × 1080) ve 4K( 4096 × 3112) gibi çözünürlük teknolojilerine bıraktı. Kullanıcı deneyimi arttıran ve ekranın çok daha iyi görünmesini sağlayan bu yüksek çözünürlükler her ne kadar kaliteyi arttırsa da bazı kullanıcılar için soruna dönüşebiliyor.

Bu sorunlardan biri de ekran çözünürlüğü ve yoğunluğunun (ppi) yüksek olmasından dolayı yüksek güç tüketmesi. Android telefon ve tabletlerde en çok güç harcayan donanımlardan biri de şüphesiz ekran. Bunun üzerine ekran çözünürlük değerinin daha yukarı bir değerde olması, pilin daha hızlı boşalmasına ve şarjın kısa sürede bitmesine yol açabiliyor.

Örneğin: LG G4 cihazında donanım uyumsuzluğu ekranın fazla güç harcamasına yol açıyor. Halbuki çözünürlük değeri düşük olsaydı, “Bataryanın daha uzun süre gitmesi için ne yapmak gerekir?” sorusuna yanıt bulmuş olabilirdik. Peki örnekteki gibi ekrandan dolayı fazla enerji harcayan cihazlarda ekran çözünürlüğü düşürülebilir mi? Veya Android’de ekran çözünürlüğü arttırma, ayarlama veya çözünürlüğü küçültme mümkün mü?

Android işletim sisteminde önemli bilgileri içerisinde barındıran çekirdek yazılım mevcuttur. Normal, root edilmemiş cihazlarda ekran çözünürlüğünü değiştirmek mümkün değildir. Şuan için akıllı telefon ve tabletlerde ekranın çözünürlüğünü ayarlama gibi bir seçenek bulunmamaktadır. Ayrıca Samsung, LG , Sony vs. gibi firmalar ekran özelliklerine göre ona uyumlu yazılım geliştirmektedir.

Yalnızca rootlu cihazlarda çözünürlük ayarlarını değiştirebileceğiniz gibi, indireceğiniz rom , üçüncü parti yazılımlar veya çekirdek yapının editlenmesi (Build.prob) gerekiyor. Ancak uygulayacağınız yanlış bir işlem cihazın açılmamasına, yazılımın çökmesine ya da donanım aygıtlarının bozulmasına yol açabilir.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -