Ana SayfaHaberlerYerli arama motoru Turkcell Yaani için Yandex işbirliği

Yerli arama motoru Turkcell Yaani için Yandex işbirliği

- Advertisment -

Son zamanlarda sıkça gündeme gelen Türkiye’ye air yerli bir arama motoru tartışması dün açıklanan yeni bir projeyle yeniden alevlendi. Türkiye’nin yeni arama motoru Turkcell Yaani‘ye bir önceki yazımızda yer vermiştik. Kısacası Türkiye için yapılmış ve Turkcell tarafından geliştirilen Yaani arama motoru internet üzerinden erişmek istediğimiz anlamını bilmediğimiz kelimeler, yerler, bankamatik ve sağlık kuruluşları dinlemek istediğimiz müzik ve videoları aramamızı sağlıyor. İnternette bulunan bilgileri karşımıza çıkaran bu mobil uygulama da Google’ın alternatifi olarak gösteriliyor. Ancak gururlanmamız gereken uygulamanın Türkçe olması mı yoksa bize ait olması mı?

Türkiye’nin verileri Türkiye de kalsın sloganı ile yola çıkan Turkcell Yaani kodları incelendiğinde Rus arama motoru Yandex’in veri kütüphanesini kullandığı görülüyor. Yaani (!) aslında biz bir arama yaptığımızda Yandex’i kullanıyoruz ancak görünüm Yaani. Şubat ayı gibi başlayan çalışmalarda Rus arama motoru Yandex Türkiye’nin en büyük GSM operatörlerinden biri ile iş birliği yaparak Türkiye’deki pazar payını arttırmayı hedefliyor.

Daha öncede benzer bir girişimde bulunan Geliyoo arama motoru ilk yerli arama motoru olarak gündeme gelmişti. Daha sonra Google alt yapısını kullandığı için alay konusu olmuş gelişim süresi tamamen durmuştu. Tüm Dünya verilerinin Google tarafından toplandığı öne sürülen günümüzde Türkiye’den çıkan arama motorları da büyük arama motorlarının alt yapısını kullanarak aslında herhangi bir gelişim gösterememekteler.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -