Ana SayfaHaberlerTürkiye'nin arama motoru Turkcell Yaani

Türkiye’nin arama motoru Turkcell Yaani

- Advertisment -

Türkiye’nin Google arama motoru alternatifi Turkcell Yaani dün duyurulan bir etkinlik ile birlikte çıktı. Türk arama motoru daha öncede bir çok firma tarafından denenmişti ancak şuan için en kapsamlı olanı ve en kullanışlı olanı Türk arama motoru Turkcell Yaani olarak gözüküyor. Peki Turkcell Yaani ne demek, ne işe yarar, nereden ve nasıl indirilir en önemlisi sadece Turkcell kullanıcıları tarafından mı kullanılacak?

Türkiye’nin arama motoru Turkcell Yaani nedir?

Turkcell Yaani arama motoru internette merak ettiğimiz kelimelerin anlamlarını, aradığımız bir konumunun yerini bize gösteren Google alternatifi bir arama motoru. Bunun yanı sıra müzik ve video aramamıza ve internet üzerinden alışveriş yapmak için ürün aramamıza da vesile oluyor. Türkiye’nin Google’ı olarak da bilinen Turkcell Yaani Türk yapımı ilk arama motoru değil. Ancak gerek sade tasarımı gerekse kullanışlı olması bakımından Türkiye’nin en iyi arama motoru olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiyenin arama motoru Turkcell Yaani Google’ın alt yapısını mı kullanıyor?

Yazılım ve web tasarım işlerine ilgili olanlar bilirler. Google tüm siteler için bir Google arama platformu sunabiliyor. Yani bunu bir özellik, bir eklenti olarak düşünebilirsiniz. Bir site açıyorsunuz ve kolayca Google’ı entegre edebiliyorsunuz. Bu da açıkcası bir başarı olarak görünmüyor. Yani bir çok insan için basit bir işlem ve bu işlemi milli arama motoru olarak sahiplenmek doğru olmuyor.

Daha önce de milli arama motoru olarak lansa edilen Geliyoo Denizcilik ve Habercilik Bakanı Ahmet Araslan’ın yerli olarak Türkiye için arama motoru yapılması çağrısına cevap olarak çıkartılmış, bu alanda destek istemişti. Ancak çok geçmeden internet üzerinde alay konusu olan Geliyoo arama motoru Google’ın alt yapısını kullandığı hatta logosunda da hazır bir tasarım tercih ettiği için ciddiye alınmamış hatta bazıları tarafından alay konusu edilmişti.

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin arama motoru Geliyoo mu yoksa Turkcell Yaani mi?

Turkcell Yaani’nin dün duyurulmasının ardından gündeme gelen ilk konu da bu oldu? Peki Turkcell Yaani Google arama motorunun alt yapısını mı kullanıyor?

Telefonumuza indirebildiğimiz bir uygulama olarak karşımıza çıkan Yaani’nin kodlarını incelediğimizde Google’ın alt yapısını kullanıyor haberlerinin asılsız olduğunu anlıyoruz. Gerek tasarım gerekse alt yapı olarak uzmanlar yeni arama motorumuzun özgün ve bize ait olduğunu söylüyor.

Peki Turkcell arama motoru Yaani’yi sadece Turkcell’liler mi kullanabilecek?

Bizim arama motorumuz, bizi anlar, bizim kelimelerimizle arama yapar mottosu ile ortaya çıkan yerli arama motorumuz Yaani sadece Turkcell kullanıcıları tarafından değil, Vodafone, Avea (Türk Telekom) ve diğer tüm operatörler tarafından kullanabilecek. Turkcell’in diğer uygulamaları fizzy, Turkcell Bip de Avea için ve Vodafone için kullanıma açıktı. Aynı şekilde Arama motoru Yaani’yi tüm operatör kullanıcıları Google Play ve Apple Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilecekler.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -