Ana SayfaNasıl yapılır?Whatsapp'ta ekran görüntüsü nasıl alınır? | Güvenlik kilidi

Whatsapp’ta ekran görüntüsü nasıl alınır? | Güvenlik kilidi

- Advertisment -

Whatsapp ile yakın zaman önce anılan bir özellik bugün itibariyle gerçekleşti. Ekip aldığı yeni karar sonucunda Whatsapp’ta ekran görüntüsü almayı engelledi. Daha doğrusu bu olayı daha da zor bir hale getirdi. Peki Whatsapp 2.19.106 güncellemesi ile neler geldi? Neler değişti? Whatsapp ekran resmi almanın yolları neler?

Whatsapp bugün bir dizi duyuruda bulundu. Yapılan açıklamaların arasında önemli bir gelişme yer alıyor. Artık kullanıcılar kimlik doğrulama iznini etkin hale getirerek “Whatsapp sohbetlerinde ekran görüntüsü almayı” engelleme hakkına sahip.

Whatsapp parmak izi okuyuma kilidi
Whatsapp biyometrik ID

Bu özellik Instagram ile benzerlik taşıyor. Instagram’da ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa bildirim gidiyordu. Whatsapp’ta da buna benzer bir uygulama söz konusu. Kullanıcı sohbetteki kişinin screenshot yaptığı bilgisine ulaşıyor.

Whatsapp ekran görüntüsü alma yolları neler?

Şu an için Whatsapp kullanıcısı “biyometrik güvenlik kilidini” etkin hale getirmedikçe ekran görüntüsü almaya devam edebiliyor. Ancak tersi işlem yapılması durumunda Whatsapp içi yazışmanın görüntüsü almak mümkün değil.

Yeni güncelleme sonucunda Google Play Store’a çok sayıda “Whatsapp ekran görüntüsü alma aracı” eklendi. Ayrıca bu araçlar sohbet, profil fotoğrafı, hikaye, statü, hakkımda ile ilgili bilgiler toplayabiliyor.

Bunun yanında Whatsapp Web platformunda gözle görülür bir yenilik mevcut değil. Bilgisayardan açılan Whatsapp’ta ekran görüntüsü almak hala mümkün. Yine Whatsapp’ı güncellemeyen, eski sürümü kullanmaya devam edenler “ekran görüntü engelleme sorunu” yaşamıyor.

Whatsapp parmak izi okuyuma kilidi

Whatsapp görüntü engelleme neden geldi?

Whatsapp’ın böylesi bir karar almasının temel sebepleri arasında güvenlik yer alıyor. Uçtan uca şifreleme ile platformda konuşmaların sadece kişilerce saklı tutulacağı açıklandı. Sonrasında Whatsapp mesaj silme özelliği getirildi. Son olarak ise karşı tarafın yazışmaları, içerikleri farklı bir ortama taşıması engellendi. Başlıca neden ise kullanıcı gizliliğini ve veri güvenliğini sağlamak.

Ayrıca: Whatsapp arama kaydetme nasıl yapılır? | Apk uygulama indir

Whatsapp ekran görüntüsü alırsam karşıya bildirim gider mi?

Kullanıcıların şimdilerde en çok sorduğu sorulardan biri oldu. “Whatsapp ekran fotosu çekince karşı taraf bunu görür mü?, Anlar mı?” şeklinde çok sayıda arama yapılıyor. Whatsap CEO’su bu duruma yönelik bir açıklama yaptı. Mevcut verilere göre şu an için karşı tarafa bildirim gitmiyor.

Fakat Whatsapp parmak izi doğrulama özelliği getirdi. Bu özelliği aktifleştirmek birtakım yenilikler sağlıyor. Bunlar arasında ise her kim olursa olsun ekran görüntü almak, devre dışı hale geliyor.

Ayrıca: Whatsapp’ı yüksek gizlilikle nasıl kullanabilirim?

Whatsapp biyometrik güvenlik kilidi nedir?

Biyometrik güvenlik kilidi (Biometric ID) olarak da adlandırılan özellik uçtan uca şifrelemeyi daha güvenli hale getiriyor. Parmak izi okuyucu ile kilit oluşturuluyor ve işlemler kimlik doğrulama ile gerçekleştiriliyor.

Yeni güncelleme hakkında ne düşünüyorsunuz? Whatsapp ekran görüntüsü alma sorunu veya hatasına dair görüşlerinizi bizimle paylaşın.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -