Ana SayfaNe nedir?Whatsapp uçtan uca şifreleme uyarısı nedir?

Whatsapp uçtan uca şifreleme uyarısı nedir?

- Advertisment -

Whatsapp artık uçtan uca şifreleme özelliğini devreye sokuyor. Yeni bir güvenlik seviyesi olan bu özellik Andorid  ve  iOS için tüm telefonlara gelecek ve kullanıcıların daha güvenli mesajlaşmasını sağlayacak. Sarı bir bildirim olarak gelen bu yeni uyarı ne işe yarıyor, hata verir mi, özellikleri neler ve ne işimize yarayacak detaylıca inceleyelim.

Whatsapp uçtan uca şifreleme uyarısı neden geliyor?

Bu gün Whatsapp kullanıcıları sarı bir zemine yazılmış “Bu gruba gönderdiğiniz (kişi de olabilir) mesajlar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır. Daha fazla bilgi için dokunun” şeklinde bir uyarı ile karşılaştı. Uyarıyı tıkladığımız da bu uyarının ne demek olduğunu daha açık bir şekilde bize şu şekilde iletiyor. “Bu gruba gönderdiğiniz mesajlar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır, yani Whatsapp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz” Yani anladığımız kadarıyla Whatsapp yeni bir güvenlik seviyesine çıkıyor ve başkasının Whatsapp konuşmalarını okumak, Whatsapp hack, başkasının Whatsappını çökertmek oldukça zor hale gelecek. Bildirinin devamına göre Whatsapp da dahil mesajlarınıza başka kimse okuyamayacak.

Uçtan uca şifreleme ne demek, ne işe yarıyor?

Uçtan uca şifreleme özelliği uzun yıllardır güvenli iletişim için kullanılıyor. En çok bildiğimiz ise BBM yani Blackberry Mesenger. Blackberry uzun yıllar bu teknolojiyi kullandı ancak bazı nedenlerden dolayı eski yerini kaybetti.

Uçtan uca şifreleme, bir kişinin yazdığı mesajın mesajın yazıldığı cihazda şifrelenmesi ve gönderilen kişinin cihazında tekrardan çözülmesi anlamına geliyor. Yani siz bir mesaj gönderdiğinizde eğer o mesaj yolda iken başkası tarafından ulaşılırsa okunamaz, şifrelenmiş bir şekilde gittiği için çeşitli karakterler görecektir. Ancak iletişim kurduğunuz kişinin cihazında çözülür ve okunabilir hale gelir. Whatsapp’ın resmi açıklamasına göre bu mesajlara Whatsapp dahi ulaşamaz. Bu da Whatsapp mesajlarımızı okuyor mu? Kullanıcı bilgilerini satıyor mu sorularına da açıklık getiriyor. Belki de bu özellik ortaya çıkan bu dedikodular yüzünden getirilmiştir.

whatsapp-uctan-uca-sifreleme

Uçtan uca şifreleme ile mesajlaşma nasıl kullanılır, hangi cihazlarda kullanılır?

Bu özellik Whatsapp Web de dahil tüm Android ve iOS cihazlara getirilmiştir. Yani iPhone kullanıyorsanız ve Samsung’a mesaj gönderiyorsanız gene de şifreleme yapılır ve whatsapp’a erişme, başkasının mesajlarını izinsiz okuma engellenmiş olur.

Ancak şifrelemenin yapılması için her iki tarafından aynı güncel sürümü kullanması gerekir. Bir kişiyle konuşmanızın başkası tarafından okunmasını engellemek için karşı taraf ile yaptığınız görüşmenin uçtan uca şifreleme ile korunup korunmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için yapmanız gereken tek şey konuşma yaptığınız kişinin kişi bilgilerini görüntülemek. Whatsapp’dan kişiyi göster diyerek konuşmanın şifrelenip şifrelenmediğini görüntüleyebilirsiniz. Bazı kullanıcılar için güncelleme isteyecektir. Whatsapp güncelleme işleminden sonra her iki taraf için otomatik olarak uçtan uca şifrelemeyi açacaktır.

Sarı uyarı ne zaman gidecek?

Whatsapp bu yeni özelliği herkese duyurana kadar bu sarı uyarıyı göreceğiz sanırım. Ancak iyi yönde olan bu gelişme herkes tarafından iyice anlaşılmalı ve kesinlikle kullanılmalıdır.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -