Vestel Venüs E modellerinde nasıl format atılır?

-sponsor-

Vestel Venüs, Türk malı olan ve giriş & orta seviye modellerle bilinen, en çok kullanılan modeller arasında yer almaktadır. Vestel Venüs E modellerine de talep oldukça fazladır. Bu yazımızda Vestel Venüs’ün E2, E3 ve diğer E serisine mensup modellerine nasıl format atacağınızı anlatacağız.

Vestel Venüs E2 ve E3 iki şekilde formatlanabilen cihazlardandır. Yani telefonu formatlamak ve fabrika ayarlarına döndürmek için tercih edebileceğiniz “Ayarlar”dan format atma ve tuşlar yardımıyla resetleme seçenekleri bulunmaktadır. Ayarlardan varsayılanlara döndürme işlemi telefonu kapatmaya ihtiyaç duymadan gerçekleştirilebiliyorken, tuşlar ile formatlama yapmak için cihazın kapatılması ve üzerindeki tuşların kullanımı gerekmektedir.

Vestel Venüs E2 ve E3’ü formatlamak için çeşitli nedenleriniz olabilir. Format atmanın temel nedenleri arasında telefonun yavaşlaması, sıkça hata alınması, Android’in çökmesi, ekran şifresinin unutulması, desen kilidini unutma, telefonun logoda takılı kalması, Vestel Venüs E2 ve E3 içerisinde bulunan dosyaların kalıcı olarak silinmesi isteği yer almaktadır. Siz de bu nedenlerden birine sahipseniz aşağıdaki yöntemler ile format atmanın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler

Cihazınızı sıfırladığınızda telefonda mevcut olan tüm veriler kalıcı olarak silinmektedir. Format sonrasında silinen dosyaları kurtarmak kimi dosyalar için mümkün olmamakta ve imkansız hale gelebilmektedir. Telefona format attıktan sonra dosyalarınızı telefona geri yüklemek için mutlaka yedek almalısınız. Bunun yanında telefona format atmak için belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süre zarfında telefonun kapanmaması ve formatlamanın yarım kalmaması adına şarj yüzdesini 60 ve üzerinde tutmaya özen gösterin.

Vestel Venüs E ayarlardan format atmak

Bu işlem soft resetleme olarak da bilinir. Telefonu kapatmaya ihtiyaç duymadan “Ayarlar”dan format atmak mümkündür.

 • Menü > Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya gidin.
 • Telefonu Sıfırla’ya basın.
 • Herşeyi Sil’e basın.
 • Çıkan uyarıyı onayladıktan sonra cihaz yeniden başlatılıncaya dek bekleyin.

Vestel Venüs E modellerine tuşlar yardımıyla format atmak

Bu işlem hard resetleme olarak bilinir. Telefonun kapatılmasını gerektirir. Telefonu tuşlar ile formatlamak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Vestel Venüs E’yi kapalı duruma getirin.
 • Bu esnada “Ses arttırma” tuşuna basılı tutarken “Güç” (Telefon açma) tuşuna basın.
 • Cihaz açılınca “Güç” tuşuna basmayı bırakın, “Ses arttırma” tuşundan elinizi çekmeyin.
 • Karşınıza Android System Recovery (Sistem Kurtarma) penceresi çıkacaktır.
 • “Ses azaltma” tuşunu kullanarak “Wipe Data/Factory Reset” üzerine gelin ve güç düğmesi ile onaylayın.
 • “Yes” üzerine gelin ve “Güç” düğmesi ile onaylayın.
 • Son olarak “Reboot System Now” üzerine gelin ve “Güç” düğmesi ile onaylayın.Vestel Venüs E modellerinde nasıl format atılır? 3

Tebrikler format atma işlemini başarıyla tamamladınız. Yoksa bir sorun mu yaşıyorsunuz? Vestel Venüs E2, E3 formatlama probleminizi bizimle paylaşın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz