Vestel Venüs V4 nasıl format atılır?

-sponsor-

Vestel Venüs V4, telefonda bazı problemlerinin meydana gelmesi durumunda formatlanabilir. Venüs V4’ü varsayılan ayarlara döndürmek ve telefonu sıfırlamak için iki yol bulunmaktadır. Bu yazımızdan yararlanarak Venüs V4’ü farklı yollarla resetleyebilirsiniz.

Cihazınıza format atmak için çeşitli sebepleriniz olabilir. Kullanıcılar Vestel Venüs V4’e format atma noktasında telefonun yavaşlaması ve kasma problemlerinin meydana gelmesi, Android işletim sisteminin çökmesi, telefonun logoda takılı kalması, uygulamalar arası çakışma meydana gelmesi, telefonun satılması, cihazda bulunan tüm verilerin kalıcı olarak silinmesi isteği ve diğer çeşitli nedenler tercih edilmektedir. Eğer siz de Vestel Venüs V4’e format atmak için bu nedenlerden birine sahipseniz aşağıdaki yöntemler yoluyla format atmanın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler

Vestel Venüs V4’e format atmadan önce iki hususta kullanıcıları bilgilendirmek isteriz. Cihazınızı formatladığınızda tüm verileriniz kalıcı olarak silineceğinden mutlaka yedek almalısınız. Aksi halde fotoğraf, video, rehber, mesaj, uygulama bilgileri, dökümanlar ve diğer tüm veriler kalıcı olarak silinecektir. Telefonda komple yedek alma format sonrasında verilerinizi geri yüklemek açısından son derece faydalı olacaktır.

Uyarı: Telefona format attığınızda tüm veriler kalıcı olarak silineceğinden “Silinen dosyaları kurtarma, format attıktan sonra silinenleri geri getirme” mümkün olmamaktadır.

Bunun yanında formatlama işlemi cihaza göre farklılık göstermekte ve uzun sürebilmektedir. Bu noktada format atmadan önce şarj yüzdesinin en az %60 ve üzeri olmasına özen gösterin.

Ayarlar üzerinden format atmak

Bu yöntemi tercih ettiğinizde telefonu kapatmaya ihtiyaç duymadan “Ayarlar” menüsü üzerinden formatlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. “Soft reset” olarak da bilinen bu yolla Vestel Venüs V4’ü resetlemek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Menü > Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya gidin.
 • Telefonu Sıfırla’ya basın.
 • Herşeyi Sil’e basın.
 • Çıkan uyarıyı onayladıktan sonra cihaz yeniden başlatılıncaya dek bekleyin.

Tuşlar ile format atmak

Bu yöntem daha çok telefonun açılmaması, kilit deseni şifresinin ve pin kodunun unutulması gibi durumlarda tercih edilir. Telefonun kapatılmasını ve üzerinde bulunan fiziksel tuşların kullanımını gerektirir. Hard resetleme olarak da bilinen yöntem ile fabrika ayarlarına döndürmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Vestel Venüs V4’yi kapalı duruma getirin.
 • Bu esnada “Ses arttırma” tuşuna basılı tutarken “Güç” (Telefon açma) tuşuna basın.
 • Cihaz açılınca “Güç” tuşuna basmayı bırakın, “Ses arttırma” tuşundan elinizi çekmeyin.
 • Karşınıza Android System Recovery (Sistem Kurtarma) penceresi çıkacaktır.
 • “Ses azaltma” tuşunu kullanarak “Wipe Data/Factory Reset” üzerine gelin ve güç düğmesi ile onaylayın.
 • “Yes” üzerine gelin ve “Güç” düğmesi ile onaylayın.
 • Son olarak “Reboot System Now” üzerine gelin ve “Güç” düğmesi ile onaylayın.Vestel Venüs V4 nasıl format atılır? 3

Tebrikler, Vestel Venüs V4’e başarıyla format attınız! Yoksa bir sorun mu yaşıyorsunuz? Yorum bölümünde Vestel Venüs V4 format atma problemlerinizi bizimle paylaşın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz