Türk Telekom faturam neden fazla geldi?

-sponsor-

Türk Telekom kullanıcılara faturasız ve faturalı hat sahibi olma imkanı sunmaktadır. Faturasız hat kullanıcıları yükleme yaptığı oranda hizmet satın alabilirken faturasız hat kullanıcıları için imkanlar biraz daha geniştir. Yapılan sözleşme gereğince size sunulan hizmet için ay sonunda ücret talep edilmekte ve faturasız hatlara kıyasla çok az bir farkla avantajlı olmakta, kimi kullanıcılar için ödeme yapma noktasında kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak kimi zaman için de faturalı hat sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan biri de Türk Telekom kullanıcılarına yüksek oranda fatura gelmesi. Peki Türk Telekom faturası neden çok gelir? Faturanın çok gelmesinin sebepleri nelerdir?

Türk Telekom yüksek fatura gelmesi nedenleri birden fazla olabilir. Bu fazla fatura gelme sebeplerini sıralamak gerekirse bunların en başında sahip olunan faturalı hatta mevcut paketin aşılması gelmektedir. Eğer mevcut dakika, sms veya internetinizi aştıysanız yüksek fatura ile karşılaşmanız mümkündür.

Ne yazık ki Türk Telekom ve diğer tüm operatörler yurt içi ve yurt dışı paketlerini ayrı tutmaktadır. Eğer yurtdışı ile bir görüşme gerçekleştirdiyseniz faturanız beklemediğiniz şekilde gelebilir. Yurtdışıyla sıkça görüşme sağlıyorsanız Türk Telekom’un bu yöndeki uygun paketlerini incelemenizde yarar var.

Türk Telekom’da tarife değişikliği sonucunda yüksek fatura ile karşılaşabilirsiniz. Bu ülkemizde yaygın olarak dile getirilen ve çeşitli platformlarda şikayete dönüştürülen konudur. Bunun yanında sahip olduğunuz aboneliğin sona ermesi ve sonucunda indirim haklarının kaybolmasıyla faturanın artması mümkündür. Yeni bir sözleşme oluşturmak için “Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayarak yeni kampanya ve indirimlerle devam etmek” veya “Farklı bir operatöre numara taşıma yapmak” yüksek fatura gelmesini önlemek için sağlıklı bir adım olabilir.

Faturanın belirtilen zamanda ödenmemesi sonucunda da Türk Telekom beklenmeyen bir fatura çıkarabiliyor. Zamanında ödenmeyen faturalar için faiz uygulaması gerçekleştiren Türk Telekom hat faturasının ödenmemesi nedeniyle de hattı kapatmakta ve tekrar açmak için açma kapama bedeli talep etmektedir. Açma kapama ücreti bir sonraki faturaya yansıtılmaktadır.

Türk Telekom faturalı hat kullanıcısının bulunduğu tarifeyi terk etmesi de yüksek fatura gelmesine yol açmaktadır. Örnekten hareketle anlatmak gerekirse 1 yıllık taahhüt verdiğinizi farz edelim. Eğer bu süre dolmadan faturalı hatın iptali kararı alırsanız Türk Telekom tarafından size iletilen yüksek bir fatura ile karşılaşmanız mümkündür. Bunun yanında tarifenin süresi bitmeden hattı iptal ettirmek, hattı dondurmak, faturasız hatta geçmek veya operatörü değiştirmek gibi durumlarda da yüksek tutarlarla yani cayma bedeli ücreti + fatura ücreti ile karşılaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Türk Telekom tarifenizin size sunduğu hizmetler dışında harici bir paket almanız durumunda fatura fazla gelebilir. Bu problem en çok yenilenebilir paket tercihlerinde meydana gelmektedir. Örneğin: Kullanıcı 1 aylık 1GB internet paketi aldığını düşünürken bu paketin yenilenir paket olmasından dolayı -yani her ay otomatik olarak yenileniyor ve mevcut internet paketi misal  5GB + 1GB  oluyor- her ay ekstra ücret ödüyor. Bu gibi durumlarda otomatik yenilenme iptal edilmelidir.

Tüm bu anlattıklarımız haricinde Türk Telekom fazla fatura gelmesi nedeni altında farklı bir durum yatıyorsa Türk Telekom Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma yazımızı inceleyerek temsilci ile gerekli irtibatı kurun.

Faturanız neden fazla geldi? Türk Telekom müşteri temsilcisi ile bir görüşme sağladınız mı? Problemlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

16 Yorumlar

 1. Tarifem 31 TL olmus vergilerle beraber tahütnamede 28 TL ile bslamıstı Nisan ayı faturam 33 TL yazıyor yukarıdaki asım sebeplerinden hiçbirini kullanmadım dava acabilirim heran

  • Merhaba Ömer Bey,
   Türk Telekom Müşteri Hizmetleri – 444 1 500 ile iletişime geçerek şikayette bulunabilirsiniz. Bu yolla sonuç elde etmeniz, size vadedilen fatura üzerinden kullanmaya başlamanız mümkün.

 2. Merhaba benim tarifem s.e.ç konuşmak lazım tarifesi 15 tl olarak kabul ettikten sonra 5 tl vergi ile 20 lira fatura kesilmeye başladı bu ay 35 tl fatura kesildi ve iptal etmek istiyorum iptalinde faturayı ödemeye devam edecekmiyim taahhütlü onaylamıştım ama taahhütsüz olduğumu söylüyor kaç numarayı aradık ama sürekli telesekreter çıkıyor

 3. Faturam her ay 36 tl gelirken son iki aydır hiç bir aşım veya yurt dışı görüşmesi yapmadığım halde 56 tl geliyor sebebi nedir?

 4. Türk telekom kandirma dısında hic bir halta yaramiyor..kaziklanmak isteyen varsa türk teleloma buyursun

 5. 100 TL tahadutsuz faturam var iki aydir 150 ye çıkmış ve bilgilendirme yapılmıyor Muş tahadutlulerde sitem öyleymiş böyle bir mantık varmı 500 yazsa odeyecem mi diyorum mecbur evet diyor sizin temsilciniz yazıklar olsun güveni kötüye kullanmak ayasada suçtur ve suç işliyorsunuz şuan

 6. Benim hattım fatursaısken faturali yapin diye bir bildirim geldi ve bana da mantikli geldi sim di faturalimin bitmesine 31 gun var. Ben normal şartlar altinda 21 tl oduydum ama bu au sadece 600mb fazla kullandigim icin 76tl fatura geldi. Bu sabahta hic bir uyari yaomadan internet faturaniz 54tlye ulaştı diyor. Acikcasi sikayet edicem .

 7. Faturaliya geceli 2 ay oldu daha oncesinde 4 lirayi odedim sonrasinda 29 lira olan fatura 85 liraya vardi bi ayi odemesem bile bu kadar gelmesi cok sacma lutfen bu konuda bilgi almak istiyorum

 8. Benim ilk faturam 39 tl geldi ama ikinci faturak 55 tl geldi nası oluyor bu iş ben anlamadım eyer düzelmesse dava açacagım

 9. Faturam çok yüksek rakam geldi. Tarifemden üc misli geldi.192, 50tl.bu fiyat çok yüksek.Kesinlikle hattımı değistirmek istiyorum

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz