Samsung rehber yedekleme nasıl yapılır?

-sponsor-

Rehber yedekleme işlemi her telefon ve işletim sistemine göre değişiklik gösterebilmektedir. Sürekli risk altında olan telefonlarımızda veri kaybetmemek için bu işlemin herkes tarafından biliniyor olması gerekir.

Telefonumuzu sattığımızda yeni telefona telefon numaralarımızı aktarmak için, telefonumuzun herhangi bir arızasında teknik servise vereceğimiz zaman ya da her an risk altında olan telefonumuzda herhangi bir veri kaybı yaşamamak için rehberimizi yedeklemek ve düzenli olarak bu yedeği güncellememiz gerekiyor. Bu yazımızda size rehber nasıl yedeklenir, rehberi hafıza kartına gönderme ve rehberi geri yükleme işlemlerini anlatacağız.

Samsung telefonlarda rehber yedekleme nasıl yapılır?

Herhangi bir uygulama indirmeden rehberimizi telefonun üzerinden hafıza kartına aktarabilir ya da daha sonra erişmek için mail adresimize gönderebiliriz. Eğer yeni bir telefon aldıysak bu işlem için mail adresini kullanmak daha pratik olacaktır. Numaraları yeni telefona aktarma işlemi için yeni telefonunuza bir mail kurabilir ve eski telefondan yeni telefona numaralara mail atma işlemi yapabilirsiniz. Eğer bu işlemi yapamazsanız hafıza kartı yöntemini kullanın, her iki işlem de birbirine benzer ve basit işlemlerdir.

Bunun için öncelikle telefonumuzun kişiler bölümüne girin.

rehber-yedekleme

Daha sonra rehber içerisinde sağ üst kısımda bulunan … (üç nokta) ya tıklayın. Bu bölümde rehber ile ilgili yapabileceğiniz bir çok işleme erişebilirsiniz.

samsung-rehber-yedekleme

Daha sonra ayarlar sekmesine tıklayın.

android-ekran yedekleme

Ayarlar bölümünde karşımıza iki seçenek gelecek. Buradan arama ayarlarını da yapabiliyoruz. Biz kişiler kısmına geleceğiz. Rehber ve kişiler ile ilgili ayarları buradan yapacağız.

samsung-rehber-aktarma

Kişiler kısmına geldikten sonra bu bölümden kişileri içe aktar/dışa aktar seçeneği ile rehber yedekleme işlemi yapacağız.

Kişileri içe aktarma: Hafıza kartında ya da başka bir ortamda bulunan kişileri rehberimize eklememiz için kullanılır. Eğer bilgisayarımızdaki kişileri telefona kayıt etmek istiyorsak gene bu seçeneği kullanmalıyız.

Kişiler dışa aktar: Rehber yedekleme işlemi için kullanacağımız seçenek. Bu sayede rehberdeki kişileri bilgisayara aktarabilir, hafıza kartına yedekleyebilir ya da mail ile başkasına gönderebilirsiniz.

Biz rehber yedekleme işlemi yapacağımız için dışa aktar seçeneklerini kullanacağınız. Açılan ekranda cihaz hafızasına aktar, sim karta aktar, hafıza karta (sd kart olarak da yazabilir) aktar seçeneklerini kullanacağız.

Şuan cihazımızda hafıza kartı takılı olmadığı için yedekleme işlemi cihaz üzerine yapacağız. Bunun için cihaz hafızasına dışa aktar diyeceğiz. Bu seçeneği tıkladıktan sonra karşımıza bir onaylama ekranı gelecektir. Bu uyarı bize yedekleme adresini ve kişiler klasörünün ismini gösterir. Onayladıktan sonra aktarım başlar.

Yedekleme işlemi bu işlemden sonra tamamlanmış olacaktır. Artık kişiler dosyamız oluşmuş olacak.

Rehberi geri yükleme işlemi nasıl yapılır?

Mevcut da bulunan numaralarımızı yukarıdaki işlemler ile artık yedekledik. Artık bu yedeği mail ile transfer edebilir, bilgisayarımızda saklayabilir ya da başka bir telefona aktarabiliriz. Numaraları başka bir telefona aktarma işleminde en çok kullanılan yollardan bir tanesi mail ile göndermek ya da hafıza kartı ile taşımaktır.

Yukarıdaki oluşturmuş olduğumuz kişiler.vcf dosyasını artık her ortamda içe aktar diyerek telefonumuza yükleyebiliriz.

Hafıza kartı ile aktarma

kişiler.vcf dosyasını hafıza kartını aktarın. Daha sonra yukarıdaki adımları yeniden takip edin ve kişileri hafıza kartından içe aktar deyip oluşturduğumuz dosyayı seçin. Kişiler rehberinize otomatik olacak yüklenecektir.

Mail ile aktarma

Eski telefonunuzda bir mail adresi açın. Yeni mail oluşturun ve dosya ekle seçeneğinden kişiler.vcf dosyasını maile ekleyin. Daha sonra yeni  telefonunuzda kurulu maile bu maili gönderin. Yeni telefonunuzda maili açın ve kişiler dosyasını telefonunuza indirin. Gene içe aktar seçeneği ile rehberinizi yeni telefonunuza aktarabilirsiniz.

Not: Mailinizde bulunan bir dosyayı ekleme biraz karışık görünebilir. Aşağıdaki görselde bunu nasıl yapacağınızı kısa anlatmaya çalıştık.

Mailinizin dosya ekleme özelliğine tıkladığımızda Android telefonların hepsinde aşağıdaki ekran gelecektir. Biz buradan dahili (eğer kişiler hafıza kartındaysa sd kart) hafızasını seçiyoruz.

Dahili depolama alanında bulunan dosyalar burada görüntülenecektir. Buradan kişiler.vcf dosyasını seçiyoruz.

Aşağıda olduğu gibi mailinize yeni dosya eklenmiş olacak. Artık kişilerinizi dilediğiniz mail adresine gönderebilirsiniz. Kendinize göndererek kişileri mailinize de yedeklemiş olursunuz. Ya da yeni telefona gönderip rehberi orada kullanabilirsiniz.

mail-ile-rehber-aktarma

Yukarıda anlattığımız işlem Android telefonların hepsi için geçerlidir. Ufak tefek değişiklikler gösterse de mantık olarak Android telefonlarda rehber yedekleme, aktarma, yeni telefona transfer etme ve mail olarak gönderme hemen hemen aynıdır.

1 YORUM

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz