Ana SayfaHaberlerPokemon GO zararlı mı?

Pokemon GO zararlı mı?

- Advertisment -

Son zamanların en popüler oyunu Pokemon GO’nun zararları neler, çocuklarımıza bunların ne gibi etkileri olur, kesinlikle oynanmamalı mıdır yoksa dikkat edilirse bir sakıncası yok mudur sizler için derledik. İşte Pokemon GO zararları…

Hackerlar ve zararlı yazılımlar

Bildiğiniz üzere Türkiye’de dahil bir çok ülkede Google Play üzerinden Pokemon GO indirilemiyor. Hal böyle olunca oyunu apk olarak indirmek tek çözüm. Ancak talebin bu kadar fazla olması kötü niyetli yazılımcıların iştahını kabartıyor. Apk olarak indirmek Google tarafından denetlenmediği için bu uygulamalar virüslü olabiliyor. Peki Pokemon GO virüslü olsa bize ne gibi zararları olur?

Oyun bildiğiniz üzee GPS üzerinden oynanıyor ve çocuklarımızın, sizlerin bilgileri telefonda kayıtlı. Özellikle Facebook gibi sosyal medya uygulamaları sayesinde yaş bilgilerimiz cinsiyet bilgilerimiz hepsi telefonumuzun içinde. Kötü niyetli yazılımcılar Pokemon GO içerisine yerleştirdikleri virüs sayesinde bu bilgileri ve konumunuzu kötü niyetli kullanabilir. Aynı zamanda banka işlemleriniz, diğer özel işlemleriniz için kullandığınız bilgiler de bu kişilerin eline geçebilir. Pokemon Go zararları içerisinde en tehlikelisi bu yöntemdir. Eğer çocuklarınız Pokemon GO oynuyor ve pokemon avlamak için tenha bir yere gitmesi gerekiyorsa lütfen onları yalnız bırakmayın.

Pokemon GO çocuklara zararları

Peki Pokemon oyununun çocuklara başka ne gibi zararları vardır? Bu soruyu aslında çocuk psikolojisi doktorlarına sormak lazım. Çünkü emin olun onlarda sizlere benzer zararlardan bahsedecektir.

Çocuklar gelişim sürecinde sosyal olmalı ve gerçek hayata adapte olabilmesi için bazı gezilere çıkmalıdır. Pokemon GO onları haraket ettirdiğine, gezdirdiğine inanır ancak durum tam olarak böyle değil. Çocuğun gerçek hayattan uzaklaşıp hayali bir dünyada canavar yetiştirmesi onu gerçek hayattan uzaklaştırır. Dijital yaşam gerçek yaşamdan çok farklıdır. Onun doğayı ve insanları tanımasına, insanlarla iletişim kurmasına engel olur. Dışarıda binlerce gerçek canlı varken yapay canlıları savaştırması çocuğun psikolojisini etkiler ve özellikle aile bireyleri ile olan iletişimine zarar verir.

Sosyal sınıf ve ekonomi

Pokemon GO oyunu ücretsiz olsa da kendi içinde bazı satın almalar ile ek özelliklere sahip olursunuz. Eğer çocuğunuz Pokemon GO oyunuyorsa Pokemon GO’nun bir diğer zararı ise buradan doğar. Çocuk arkadaşlarının aldığı özelliklere sahip olmak ister ve buna bağlı olarak baba ya da annenin kredi kartlarını kullanmak ister. Haberli ya da habersiz olarak kredi kartlarını kullanması kart sahiplerini ciddi zarara uğratabilir. Kredi kartı bilgilerinizi bu gibi durumlarda çocuklarınızla paylaşmayınız!

Aynı zamanda eğer siz ek özellikleri satın almazsanız çocuğunuz Pokemon GO oynayan diğer arkadaşlarından geri kalacak ve sosyal sınıf problemi yaşayacaktır.

Pokemon GO nun çocuğunuza zarar vermesini istemiyorsanız ya hiç oynatmayın ya da onunla birlikte oynayın. Çocuklarınızı tam anlamıyla kısıtlamak yerine onların yanında olmanız onların gelişiminde büyük katkı sağlayacaktır.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -