Ana SayfaNasıl yapılır?Mesajlaşma uygulamalarının bildirimleri nasıl kapatılır?

Mesajlaşma uygulamalarının bildirimleri nasıl kapatılır?

- Advertisment -

Akıllı telefonlarda en çok yararlandığımız özelliklerden biri de bildirimler. Telefona yüklü olan çeşitli uygulamalardan bilgi almamızı sağlayan bildirimler hayatımızda oldukça büyük yer tutuyor. Ayrıca bu uygulamalar arkadaşlardan mesaj geldiğinin bilgisini de veriyor. Direkt olarak uygulamaya girmeden ön bilgi şeklinde ekranda beliren bu bildirimler telefonu sürekli kontrol etmemize yol açabiliyor. Telefonu her daim aç kapa yapmak da sinir bozucu olabiliyor veya zaman kaybı olarak düşünülebiliyor. Eğer siz de bu kafilede yer alıyorsanız mesajlaşma uygulamalarının bildirimlerini ayarlamada ve kapatmada fayda var. Bu yazmızda Whatsapp, Telegram, Facebook Messenger ve çeşitli diğer uygulamalardan gelen bildirimleri kapatmanın nasıl yapıldığına göz atacağız. Android ve iOS’ta bildirim kontrol etmenin nasıl olduğunu incelemek için yazının devamına göz atın.

Android’de bildirimleri kontrol etme

Whatsapp | Android

Whatsapp uygulamasında gelen bildirimleri kapatmak için Menü > Ayarlar > Bildirimler’e gidin. Burada karşınıza farklı seçenekler çıkacak: mesaj bildirimleri ve grup bildirimleri. Mesaj bildirimleri kişiler arasındaki görüşmenin bildirimlerinin ayarlanması, grup ise grup sohbet bildirimlerinin ayarlanması anlamına gelir.

Bildirim tonu: Gelen mesajlar için çıkan sesin ayarlanmasıdır. Bildirim sesinin çıkmaması için “Hiçbiri” olarak seçin. Bu Whatsapp bildirimlerini sessize almak için kullanışlı bir yoldur.

Titreşim: Titreşimi varsayılan, kısa, uzun veya kapalı olarak ayarlayın.

Açılır pencere bildirimi: Ekran açıkken Whatsapp bildirim ekranının gelip gelmemesi buradan ayarlanır. Ekranda Whatsapp mesajı çıkmasın istiyorsanız kapalı duruma getirin.

Işık: Telefonunuzda yanan bildirim ışığını ayarlamanızı sağlar.

Önceliği yüksek bildirimler: Ekranın üst kısmında bildirimlerin ön izlemesi görüntülenir.

Bildirimler üzerinde değişiklikleri belirtildiği gibi yapabilirsiniz. Bunun yanında spesifik olarak Whatsapp uygulaması içerisinde mesajlar bölümünden kişinin üzerine basılı tutup “Sessize al” seçeneğini kullanmak da bildirim gelmesini engelleyecektir. Gruplarda sessize alma işlemi de aynı şekilde yapılabilir.

Telegram | Android

Telegram’da bildirimleri sessize almak için “Ayarlar” > “Bildirimler ve Sesler” e gitmeniz gerekiyor. Tıpkı Whatsapp’ta olduğu gibi mesaj bildirimleri bireysel ve grup bildirimleri şeklinde sınıflandırılmıştır. Whatsapp’tan farklı olarak “Mesaj ön izlemesi”ni kapatmak ekran kilitliyken mesaj içeriğinin görüntülenemesini sağlar.

Facebook Messenger | Android

Facebook Messenger uygulamasını başlatın. Profilinize gidin. Bildirim ve Sesler’e dokunun. Yukarıdaki uygulamalara benzer şekilde ayarları göreceksiniz. Buradan bildirim ön izlemesi kapatılabilir, bildirim tonu ve ışık kapatılabilir. Titreşim, ses ve zil tonu değişikliği yapılabilir.

Android genel bildirim ayarları

Ayarlar > Uygulamalar ve Bildirimler > Tüm uygulamaları göster’e gidin. Bir uygulama seçin ve bildirimler’e gidin. Açık konumda olan bildirim aktifliğini kapalıya getirin.

iOS’ta bildirimleri kontrol etme

Whatsapp | iOS

Whatsapp uygulamasını açın ve Ayarlar’a gidin. Bildirimleri seçin. Android ile benzer yerleşimi göreceksiniz. Bildirimleri, mesajlar ve grup sohbetleri olarak düzenleyebilirsiniz. Eğer ekranda bildirim görmek istemiyorsanız, “Önizlemeyi Göster” özelliğini kapalı duruma getirin.

Telegram | iOS

Telegram’da “Ayarlar” > “Bildirim ve sesler” e gidin. Burada da ayarlamalar Whatsapp’a oldukça benziyor. Mesaj önizlemesi, uyarı, ses bildirimlerini mesaj veya grup bildirimlerine göre ayarlayın. Hariç tutulanları kullanarak bildirimin görünmesini istediğiniz sohbetleri seçin.

Facebook Messenger | iOS

Android’de kullanılan Facebook Messenger ile benzer özellikler taşımaktadır. Profilinize gidin ve buradan “Bildirimler” i seçin. “Rahatsız etme” ve “Ön izleme göster” seçeneklerini kullanarak ilgili ayarlamayı yapın.

iOS genel bildirim ayarları

iPhone’da bildirimleri genel olarak kontrol etmenin yolu da bulunmaktadır. Ayarlar > Bildirimler’e gidin.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -