Ana SayfaNe nedir?Snapdragon 845 özellikleri nelerdir? Hangi telefonlarda var?

Snapdragon 845 özellikleri nelerdir? Hangi telefonlarda var?

- Advertisment -

Akıllı telefonun beyni olan işlemciler aygıtta gerçekleştirdiğimiz tüm hareketlerin işlenmesinden sorumludur. Örneğin telefonda müzik dinlemeye karar verdiğimizde bir kod bütünü olan şarkı işlemci tarafından açılır, işlenir ve ses kartına iletilerek dışarıya müziğin çıkması sağlanır. Yine oyun oynarken öncesinde oyunun kodları gözden geçirilir ve grafik birimine iletilerek oyun başlatıldığında karşımızda görüntü oluşması sağlanır. Tüm ünitelerle birlikte çalışan ve aritmetik işlemler yapan işlemci akıllı telefonların en önemli parçasıdır diyebiliriz. İşlemci bir aygıtın beyni olarak düşünülebilir ve bu noktada hayati önem taşır.

İşlemciler her sene geliştirilmektedir. İşlemcilerin geliştirilme nedenleri arasında telefonun daha güçlü olmasını ve daha hızlı çalışmasını sağlama yer alır. Bunun yanında yazılım güncellemeleri ve çeşitli aplikasyon güncellemeleri sonrasında cihazın uyum sağlayabilmesi açısından işlemcinin geliştirilmesi yönünde adımlar atılmaktadır. Bu yıl üretilen işlemciler arasında en güçlü olarak Snapdragon 845 pek çok akıllı telefonun işlemlerini yürütüyor. Snapdragon 835’in halefi olan bu işlemci çeşitli alanlarda telefona güç katıyor.

Snapragon 845 özellikleri nelerdir?

Snapdragon 835 ile daha çok pil ömrüne odaklanılmıştı. 2017’ye genel olarak baktığımızda amiral gemilerinin beklenenden daha yavaş bir hızda çalıştığını görmüştük. Şarjın tüm gün yeterli olduğunu bilinse bile performans açısından birtakım hoşnutsuzluklar ortaya çıkıyordu. Qualcomm, Snapdragon 835’teki performans eksikliğini gidermek için 845 modelinde yapay zeka, fotoğraf, video, hız, gerçeklik, indirme ve güvenliğe odaklandı.

Yapay zeka platformu: Akıllı yardımcılar her yerde karşımıza çıkıyor. Snapragon 845 AI (Artificial Intelligence – Yapay Zeka) desteği ile işlemleri akıllı bir şekilde sıralıyor ve daha az güç harcıyor.

Daha iyi fotoğraflar: Snapragon 845, yeni ikinci nesil Spectra 820 Görüntü Sinyali İşlemcisiyle karşımıza çıkıyor. Google Pixel 2’nin HDR+ modunda da olan geliştirilmiş çok-yönlü gürültü azaltma daha iyi görüntüler yakalamamızı sağlıyor. Çip saniyede 60’a kadar 16MP görüntüler yakalayabiliyor. İşlemci resim sabitleme ve daha temiz fotoğraf çekme noktasında da kendini ortaya koyuyor.

Daha fazla video seçeneği: Yeni çip hem ağır çekimde hem de yüksek hızda video çekimine müsade ediyor. Bunun yanında HDR kaydı ve hareketli bir arka planın üstünde sabit bir görüntünün üst üste getirilmesi yeteneğine de sahip.

Daha fazla hız: Cortex-A75 ve Cortex-A55 çekirdeklerini sunan Snapdragon 845’te A75 güç yönetimi, A-55 ise verimlilik yönetiminden sorumludur. Adreno 630 grafik birimi ise güç ve verimlilik noktasında piksellerin dışarıya atılması gibi iyileştirmelere sahiptir. Android ve uygulamalar daha fazla güç duymadıkça 2018 yılındaki amiral gemilerinin çok iyi hız performansına sahip olacağını söyleyebiliriz.

Arttırılmış gerçeklik: Snapragon 835 ile zaten sanal ve arttırılmış gerçekliği kısmen de olsa görebiliyorduk. 845 modelinde arttırılmış gerçekliğe daha çok odaklanıldı ve insan gözleri gibi nesneleri tanıma ve ayrıştırmayı sağlayan derinlik algısında birtakım gelişmeler kaydedildi.

Daha hızlı indirme: Evde internetiniz ne kadar hızlı olursa olsun son kararı telefonun indirme hızı kapasitesi vermektedir. Snapragon 845 1.2Gbps’e kadar indirme hızı desteğine sahiptir.

Arttırılmış güvenlik: Snapragon 845’te kişisel verilerin güvenliği için Güvenlilk İşleme Ünitesi kullanılmaktadır. Telefonlar ayrıca kimlik doğrulamasının sağlanması için biyometrik verileri ayrı noktalarda saklamaktadır.

Snapdragon 845 işlemcisi olan akıllı telefonlar

 • OnePlus 6
 • Asus ZenFone 5Z
 • LG G7 ThinQ
 • Xiaomi Mi 8
 • ZTE Axon 9 Pro
 • Nokia 9
 • Google Pixel 3
 • LG V35+ ThinQ
 • Oppo Find X
 • Sony Xperia XZ2
 • Samsung Galaxy S9 & S9 Plus
 • HTC U12+
- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -