Ana SayfaiOSiPhone'da Facebook açılmıyor sorunu ve çözümü

iPhone’da Facebook açılmıyor sorunu ve çözümü

- Advertisment -

Apple iPhone ve iPad’de Facebook açılmıyor ise yapabileceğiniz bazı hamleler bulunuyor. Genellikle uygulama sorunu ortaya çıkmasında yazılım hatasına göz atılmalıdır. Facebook’un açılmaması ciddi bir problem değildir ve çözüm üretilebilir.

Facebook artık herkesçe kabul edilen ana sosyal araçlardan biri haline geldi. Kullanıcı sayısı 2 milyarı aşan Facebook kişisel veya kurumsal amaçla herkesçe tercih edilen bir platform haline dönüştü. Bilgisayardan tablete, telefondan akıllı saate neredeyse her marka üzerinde çalıştırılabilir durumda. Ayrıca Android, iOS, Windows ve diğer çeşitli işletim sistemlerinde Facebook’a erişim mümkün. Ancak tüm bu sunulan avantajlara rağmen kişiler Facebook sorunu yaşamakta ve “Facebook başlatılamıyor.” diyenlerin sayısı bir hayli fazla.

Sahip olduğunuz iOS aygıtı (iPhone ve iPad) için diğer sorunlara ve ayarlara göz atmak için iOS ayarları başlığına göz atın. Yaşadığınız iPhone sorunları hakkında destek talebi oluşturmak ve yanıt almak için soru cevap bölümünü kullanın.

iPhone’da Facebook neden açılmıyor?

iPhone’un Facebook’u açmama sebepleri birden fazla olabilir. Diğer uygulamalarda olduğu gibi Facebook’ta çalışmayı durduran bazı faktörler meydana gelebilir. Genellikle bu karşılaşılan sorunlar düşük modelli iPhone’larda olmaktadır ve problem geçicidir. Yani çözüm oluşturmak ve problemi gidermek kolaydır. Aşağıdan Facebook’un açılmamasına dair sorunları ve çözümleri görüntüleyin.

Facebook uygulaması başlatılamadı hatası ve çözümler

Genel olarak probleme odaklanıldığında ilk ele alınacak konu Wi-fi veya mobil veri bağlantısıdır. İnternet erişiminin olmaması, kısıtlanması veya internet hızının aşırı yavaş olması Facebook başlatma sorununa yol açabilir. Aşağıdaki adımlara geçmeden önce internet bağlantınızı kontrol edin ve diğer uygulamalarda da benzer sorun yaşanmadığından emin olun. Bu işlem problemin yalnızca Facebook’ta olup olmadığına dair size bilgi verecektir.

Çözüm 1 – Zorunlu kapatma ve yeniden başlatma

Facebook çalışmıyorsa yapılacaklardan ilki Facebook’u kapatmak olacaktır. Çalışan uygulamalar penceresini açarak Facebook’u durdurun ve arka planda çalışmasını önleyin. Ardından uygulamayı tekrar başlatın.

 • Ana ekrana gidin.
 • Ekranı kaydırın ve ortaya gelince durun.
 • Facebook üzerine gelerek çalışmasını sonlandırın.

Yukarıdaki adımlar iPhone hafızasını temizler. Bunun yanında tüm uygulamaları kapatmak da çoklu uygulamadan kaynaklı çakışmayı engelleyebilir.

Çözüm 2 – iPhone’u yeniden başlatma

Kimi zaman telefonun uzun süreli açık kalmasından kaynaklı olarak hatalar meydana gelebilir. Telefonun performansında düşüş ve haliyle uygulama başlatma hatası oluşabilir. Böylesi durumlarda iPhone’u yeniden başlatmak yararlı olacaktır.

 • iPhone’da yan tuşa ve ses arttırma tuşuna aynı anda birkaç saniye boyunca basın.
 • Çıkan uyarı penceresinin ardından tuşları bırakın.
 • Kapatma butonu üzerine gelerek kaydırın.
 • Telefon tamamen kapanınca 30 saniye bekleyin
 • Cihazı tekrar başlatın.

Apple iPhone açıldığında uygulamalar ekranına gidin ve Facebook’u başlatın. Eğer yine aynı sorunu yaşamaya devam ediyorsanız sonraki adıma geçin.

Çözüm 3- İnternet bağlantısı kontrolü

Facebook çevrimiçi uygulamalar arasındadır ve internet bağlantısı gerektirir. Problem internetin olmaması veya yavaşlığından kaynaklı olabilir. iPhone Face açılmama sorunu için internet bağlantısını kontrol edin.

 • Kablosuz ağ bağlantısı aktifse “Ayarlar > Wi-fi”a gidin.
 • Özelliği kapalı duruma getirin ve tekrar aktifleştirin.

Ayrıca uçak moduna almak ve sonrasında bu modu kapatmak da bağlantının sıfırlanmasını sağlayacaktır. Nadiren de olsa internetin olmaması, IP çakışması ve yavaşlık gibi noktalarda olumlu sonuçlar vermektedir.

Çözüm 4- Facebook’u güncelleme

Facebook sürekli olarak kendini günceleyen ve geliştirilen bir yazılımdır. Bu noktada kullanıcılara yenilikler sunduğu gibi çoğu güncelleme paketinde güvenlik, bağlantı vb. dosyalar yer alır. iPhone’da Facebook’un çalışmıyor olması güncelleme gerektirebilir. Facebook sürümü eskiyse veya yeni versiyona ihtiyaç duyuluyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

 • App Store’u başlatın.
 • Aşağı inin ve güncellemeler ikonuna basın.
  (Aplle Store ekranının alt kısmında yer alır.)
 • Facebook’u kontrol edin ve yanındaki “Güncelle” butonuna basın.
 • Tüm uygulamalar için “Tümünü Güncelle”ye basın.

Güncelleme ardından telefonu kapatın ve tekrar başlatın. Facebook’u açarak problemin çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Sorun devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin.

Çözüm 5- Facebook’u silme ve yeniden kurma

Güncelleme dahi sonuç vermediyse bir sonraki adım uygulamayı kaldırmak ve tekrar kurmak olabilir. Kimi zaman Facebook verileri, önbellek dosyaları, çerezler ve diğer uygulamanın performanssız çalışmasına ve aniden kapanmasına yol açabilir.

 • Ayarlar > Genel > iPhone Depolama’ya gidin.
 • Facebook’u seçin ve “Uygulamayı Sil”e basın.
 • Çıkan uyarı ekranında tekrar “Uygulamayı Sil”e basın.
 • App Store’a gidin.
 • Arama kısmına Facebook yazın.
 • Kurulumu başlatın.
 • İstenmesi durumunda Apple ID ve şifrenizi girin.

[appbox appstore id284882215]

İşlem tamamlanıncaya dek bekleyin. Kurulumun ardından telefonu yeniden başlatın ve Facebook’u çalıştırın.

Çözüm 6- Ağ ayarlarını sıfırla

Pek çok kez Facebook’un online bir uygulama olduğuna değindik. Bağlantı ayarlarının kontrolü Facebook’u başlatmak açısından önemlidir. iOS kullanıcılara ağ bağlantılarını sıfırlama özelliği sunar ve bu uygulamayı çalıştırmak için tercih edilebilecek yoldur.

 • Ayarlar > Genel > Sıfırla’ya gidin.
 • Bağlantı Ayarlarını Sıfırla’ya gidin.
 • Şifrenizi girin ve “Ağ ayarlarını sıfırla”ya basın.
 • iPhone yeniden başlatılacaktır.

Uyarı: 6. adım ile telefondaki tüm ağ ayarları kalıcı olarak silinir. Mobil veri ayarları, wi-fi ayarları, bağlanılan ağlar ve diğerleri buna dahildir.

Problem devam mı ediyor?

Eğer tüm bu adımlardan sonuç alamadıysanız Facebook yönetimi ile iletişime geçmeniz gerekebilir. Ayrıca bu hata Facebook’un çökmesinden kaynaklı olabilir. Bunun yanında internet üzerinden Apple Destek’e ticket göndermek ve destek talebi oluşturmak da sorunun giderilmesini sağlayabilir.

Sorun devam mı ediyor? Çözüm için karşılaşılan sorunu daha detaylı biçimde yorum bölümünde bizimle paylaşın.

- Advertisment -

8 YORUMLAR

 1. merhaba,benim ıphone 5 telefonum da facebook açılıyor amam bildirimler sayfası,hikayeler bölümü watch gruplar beyaz sayfa olarak kalıyor bana paylaşım yaptırmıyor ve menü de sadece yardım destek,ayarlar ve gizlilik,ve çıkış var yukarda yazdıklarınızın hepsini uyguladım olmadı.En son haziran 2020 sonunda facebook güncellemesi gelmişti onu yükledikten sonra bunlar oldu.

 2. Soylenilen tüm yöntemleri denedim halen sorun devam etmekte facebook ne uygulamada nede safaride açılmıyor hata veriyor sanki facebook ip adresi telefonda engellenmiş

 3. İPhone 7 Plus kullanıyorum ve Facebook ve messengerda beklenmeyen bir hata oluştu lütfen tekrar giriş yapmayı deneyim diyor ama başka telefondan giriyor hesaba

 4. bendede ayni sorun cikiyor yalnis sifre beklenmeyen hata bilmem ne baska telefindan giris yapiom baska hesab ekliom ayni messengerede giremiyom

 5. İPhone 7 kullanıyorum ve Facebook ve messengerda beklenmeyen bir hata oluştu lütfen tekrar giriş yapmayı deneyim diyor ama başka telefondan giriyor hesaba

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -