Ana SayfaNasıl yapılır?iPhone iOS 7 Jail Break nasıl yapılır?

iPhone iOS 7 Jail Break nasıl yapılır?

- Advertisment -

JailBreak nedir?
JailBreak İngilizce kökenli ‘Kaçmak, kurtulmak, firar etmek’ anlamlarına gelir. Ayrıca Apple firmasının dayatmalarından kurtulmak ve işletim sistemini özgür bir şekilde kullanmak isteyen kullanıcıların telefon üzerinde uyguladıkları methodlar anlamına da gelmektedir.

Neden JailBreak yapılır?
JailBreak’in başlıca yapılma sebeplerinden bir tanesi iPhone’un dayatmalarını, sistemdeki değişmeyen özellikleri deaktif etmektir. Jail Break ile iPhone’unuza birlikte Cydia isimli uygulama bulucu özellik gelir ve özgürce dilediğiniz programı indirmenizi ve kullanmanızı sağlar. Telefonun arayüzünü değiştirebilir, Android’de olduğu gibi özgürce geliştirilen yazılımları kullanabilir telefonunuza uyarlayabilirsiniz.

JailBreak hangi sürümler için yapılır?

JailBreak yapabilmek için telefon sürümünüzün iOS 7 ve iOS 7.1 arasında olması gerekmektedir. (iOS 7 ve 7.1’i de kapsar.) Ayrıca JailBreak iPhone, iPad ve iPod’ların tümüne uygulanabilir.

JailBreak yapınca Apple ürünüm garanti dışında kalır mı?

JailBreak yapıldığında telefon garanti dışında kalmaz. Eğer ki telefonunuz garanti kapsamı altındayken bozulması gibi bir olayla karşılaşırsanız restore ederek garantiye verebilirsiniz.

JailBreak yapmayı beceremedim? Elma kısmında öylece duruyor ne yapmalıyım?

Eğer telefonunuz kurulum esnasında dondu ve yükleme yapmıyor ise telefonunuzu zorla kapatma tuşlarına basarak ( Home + Power Tuşu) kapatın. Bilgisayarınızda iTunes programınızı açın ve telefon bağlıyken Home tuşuna basılı tutun. iTunes ‘ta belirecek olan System Recovery yani sistem geri yükleme menüsünden telefonunuzu eski haline getirebilirsiniz. Yedekleme dosyalarınız mevcut ise yedekleme yaptığınız güne telefonu geri taşıyabilirsiniz.

JailBreak’te Repo ve Tweak nedir?

Tweak: JailBreak kurduktan sonra apple ürününüzde kullanabileceğiniz yazılım ve uygulamalardır.

Repo: Üstte tanıttığımız yazılım ve küçük telefon uygulamalarını yani tweakleri indirebileceğiniz platformdur.

Repo nasıl eklenir?

Cydia’yı çalıştırın. Manage ikonuna dokunun. Sonra Sources’u seçip sağ üstte Edit kısmına geliyoruz.  Bu sefer sol üst köşede beliren ADD yani ekle yazısına dokunuyoruz ve açılan Repo ekleme bölmesinden Repo adresini girerek telefonumuza repo bağlantılarını indiriyoruz. Aşağıdaki videodan repo’nun nasıl eklendiğini daha detaylı görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=-8DAFSOlrBs

JailBreak güvenli mi?

Jailbreak yazılımı yüklendikten sonra telefonunuz, ipad’iniz, ipod’unuz savunmaya kapalı hale gelir ve tehdit altında kalır bunu önlemek için aşağıdaki adımları izlersek telefonumuzu eskisi gibi güven içerisinde kullanabiliriz.

Cydia aracılığıyla ”Mobileterminal” i indirilelim ve kuralım.

Komut satırı kısmına gelip passwd yazıp tamam basın.

Şifrenizin orjinali ‘alpine’ olduğundan komut satırına alpine yazıp enter’a basın.

Sizden New Pass yani yeni şifre isteyecek. Yeni şifreyi yazın ve tekrar enter’a basın. ( Şifremizi yazarken imleç çalışmamaktadır fakat yanlış bir algı içerisine girmeyin. Siz görmesenizde bastığınız her tuş işlenmektedir.)

(Ayrıca şifrenizi unutmamak açısından bir yerlere kaydetmeniz, not etmeniz sizin açınızdan önem teşkil eder.)

Yeni şifrenizi tekrar girmenizi ve teyit etmenizi isteyecek tekrardan yazarak işlemin ilk aşamasını tamamlayın..

İkinci aşama da ise Ekran satırına SuperUser’in komutu olan ‘su’ yazın.  Sizden isteyeceği şifreye karşılık ‘alpine’ yazın. Son olarak yukarıda anlattığımız gibi yeni şifrenizi NewPass, iki defa yazarak ikinci aşamayı da tamamlayın.

Artık telefonunuz gelen saldırılara karşı güvende.

JailBreak nasıl yapılır?
Öncelikli olarak telefonunuza anlatacağımız yazılım ile JailBreak yapmak istiyorsanız telefon işletim sistemi sürümünüzün iOS 7.0/7.0.1/7.0.2/7.0.3/7.0.4/7.0.5/7.1 Beta 1/7.1 Beta 2/7.1 Beta 3 ‘den biri olması gerekir. Ayrıca JailBreak yapmadan önce telefon yedeği alın. Antivirüs, telefon temizleme gibi uygulamaları ve şifreleri (Güvenlik kodu, tuş kilidi şifresi vs)  kaldırın.

Evasi0n adresine gidin ve telefonunuza uygun sürümü indirin.

JailBreak yazılımını başlatmak için JailBreak yazısına tıklayın.

jailbreak-nasıl-yapılır-mobilkaynak

Cihazınız yeniden başlayana kadar uygulamaya hiç dokunmadan bekleyin.

Bu aşamada sistem araçları yeniden ayarlanmaktadır.

jailbreak-nedir-mobilkaynak

 Bu bölümde sistem yapılandırmasının ilk aşaması yüklenmekte.

Dokunmadan beklemeye devam edin. :)

jailbreak-neden-yapılır-mobilkaynak

 Bu aşamayı atlattıktan sonra devam etmek istiyorsanız telefon kilidini açıp evasi0n ikonuna tıklayın talimatı alacaksınız.  Ancak hatırlatmakta yarar var, lütfen JailBreak yapmadan önce telefonunuzu yedekleyiniz. Olası bir yanlış işlem yapmanız durumunda çıkmaz sokaklara girebilirsiniz.

ceyılbirek-yapma-mobilkaynak

Cihazınız yeniden başlatılacak, lütfen cihazınız açılana kadar bekleyin.

jailbreak-yapma-mobilkaynak

 Cihazınız telefon kilidini açın. İşlem tamam. :)

jailbrek-nasıl-yapılır-mobilkaynak

 İşlem tamamlandı fakat iPhone’a bir defa daha otomatik reset atılacak yani yeniden başlatılacak ve JailBreak yüklenmiş telefonunuz tamamıyla kullanıma hazır olacak.

jailbreak-neden-nasıl-yapılır-mobilkaynak

 Not: Sitemiz ortaya çıkacak sorunlar, hatalar ve kayıplara karşı hiçbir sorumluluk ve yükümlülük kabul etmez.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -