Ana SayfaHaberleriPhone 7 Tanıtıldı!

iPhone 7 Tanıtıldı!

- Advertisment -

Yılın merakla beklenen akıllı telefonu iPhone 7, 7 Eylül’de tüm ayrıntılarıyla Apple’ın CEO’su Tim Cook öncülüğünde tanıtıldı. Apple her yıl olduğu gibi bu yıl da tanıtım tarihi olarak Eylül ayını seçti. Türkiye saatiyle saat 20:00’da gerçekleştirilen tanıtımda iPhone 7, iPhone 7 Plus ve Apple Watch 2 kullanıcıların beğenisine sunuldu.

iPhone 7’nin tasarımı ile ilgili büyük sürprizlerin olmadığını söylemek mümkün. iPhone 6 ile birlikte yeni bir tasarım modeline yönelen Apple, iPhone 7’de de benzer bir tasarımı tercih etmiş durumda. Tasarım açısından büyük değişiklikler olmasa da donanım ile ilgili kullanıcıları heyecanlandırabilecek farklılıklar olduğu kesin.

iPhone 7’nin suya karşı dirençli bir şekilde üretilmesi uzmanlardan tam not aldı. Cihazdaki ön hoparlörler ise cihazın son derece iddialı bir ses düzeneğine sahip olduğunu gösteriyor. Şu ana kadar üretilen en iyi iPhone olarak öne çıkan cihazda çift kamera kullanılmış durumda. Cİhazda yer alan ön hoparlörler iPhone için yapılan en radikal değişikliklerden bir diğeri olarak kayda geçti.

Phil Schiller, Apple's senior vice president of worldwide marketing, talks about the pricing on the new iPhone 7. iPhone 7 Özellikleri

 iPhone 7 tasarım açısından önceki modellere göre kısmen ayrılıyor. iPhone 6’ya nazaran biraz daha geniş bir boyut olarak tasarlanan cihazda aynı zamanda anten şeritlerinin azaltılması ve daha uygun bir şekilde yerleştirilmesi dikkat çekici. Bu sayede daha zarif bir tasarıma sahip olduğu söylenebilir.

iPhone 7 için değinilebilecek önemli noktalardan bir diğeri 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılması. Ancak Apple her ayrıntıyı düşünerek kutu içerisinde kullanıcılar için 3.5 mm kulaklıkları dönüştürücü bir aparat eklemiş. Ayrıca cihaza ek olarak ikinci bir hoparlör çıkışı yerleştirilmiş durumda. Bu da iPhone 7’nin kullanıcılara bir stereo deneyim sağlayacağı anlamına geliyor.

http://s01.shiftdelete.net/img/content/16-09/07/kulaklik-donusturucu.JPG

Apple’ın iPhone 7’de yer verdiği en önemli özellik cihazın suya karşı dirençli olması. Bu belki de on binlerce kullanıcının tercihini suya karşı dirençli olmasıyla iPhone 7’den yana kullanacağı anlamına geliyor. IP67 sertifikası ile sağlanan bu özellik iPhone’un önceki serilerinde mevcut değildi. Bu durum iPhone için radikal bir değişiklik olarak not edilebilir.

 Donanım

Şu ana kadar görebileceğimiz en donanımlı iPhone ile karşı karşıyayız! Apple 10 Fusion işlemci türüne sahip olan iPhone 7, 2.4 GHz hızına erişebilecek. iPhone 7 aynı zamanda 4 çekirdekli bir işlemciye sahip.

Kullanıcılar için 32 GB, 128 GB ve 256 GB üç farklı depolama seçeneği sunulacak. Ancak giriş modelde henüz sadece 32 GB’lık sürümün mevcut olduğunun altını çizelim. Bu durum iPhone için depolama alanında da büyük bir değişimin olduğunu gösteriyor. iPhone 7 için önceki modellerde olduğu gibi 2 GB RAM kapasitesi bulunuyor.

Kamera

iPhone 7 için kamera alanında da önemli tercihlerin yapıldığını söylemek mümkün. iPhone 6’da olduğu gibi 12 megapiksel çözünürlüğe sahip bir kamera kullanılmış. Ancak OIS özelliği de eklenerek kullanıcılara daha büyük bir sensör kullanımı olanağı veriliyor. Bu durum iPhone 7’yi bu alanda da ön plana çıkaran diğer bir özellik.

 Ekran

Ekran konusunda istikrarlı grafiğini sürdüren Apple, iPhone 7 için 6’da olduğu gibi 4.7 inçlik bir ekran tercih etmiş. İnç başına 326 piksel yoğunluğu sağlayan iPhone 7 için klasikleşmiş bir IPS LCD tabanı kullanılmış. Ancak iPhone 7 için ekran kalitesinin önemli düzeyde arttığını belirtelim. Yeni nesil ekran teknolojisinin kullanıldığı iPhone 7’de daha iyi bir renk kalitesi ve %25 oranında daha fazla parlaklık bulunuyor. Bu durum Apple’ın ekran konusunda da olumlu değişikliklere gittiğini gösteriyor.

16-09/07/ekran-1473280025.JPG

Batarya

Apple, iPhone için 1960 mAh düzeyinde bir batarya kapasitesi kullanmış. Bu şu ana kadar üretilen iPhone cihazlarında bulunan en yüksek batarya kapasitesi diyebiliriz. Ancak cihazın yüksek bir performansa sahip olması pil süresi ile ilgili henüz net bir değerlendirme yapılamayacağını gösteriyor.

 iPhone 7 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Cihazın Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı büyük bir merak konusu. Ancak ilk etapta ABD ve İngiltere başta olmak üzere 30 ülkede satışa sunulacak olan iPhone 7, 16 Eylül’den itibaren raflardaki yerini alacak. 32 GB’lık giriş modeli için 649 dolarlık bir fiyat belirlenmiş durumda. Cihazın Türkiye’de satışa sunulacağı fiyat ile ilgili 3700-3800 TL gibi rakamlar konuşuluyor. Yüksek depolama kapasitesine sahip diğer modeller için belirlenen fiyatlar şu şekilde:

  • 128GB – $749 (£699)
  • 256GB – $849 (£799)

 

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -