Ana Sayfa Etiketler Iphone 7

iphone 7 ile ilgili içerikler.


Büyük karşılaştırma! iPhone 7 mi Samsung S8 mi daha iyi?

iPhone 7’nin özellikleri ile Samsung’un yeni telefonu S8’in özelliklerini karşılaştıracağımız bu yazımızda hangi telefonun daha iyi olduğuna siz karar vereceksiniz. Zira kamera özellikleri bakımından, işlemci özellikleri ya da pil ömrü bakımından iyi telefon özellikleri kişiden kişiye değişebiliyor. En iyi akıllı telefon olarak kamera bakımından iPhone 7’yi, diğer cihazlarla entegre çalışabilmesi ve işlemci bakımından Samsung S8’i seçenler olacaktır. İşte iPhone 7 vs Samsung S8 karşılaştırması, karar sizin…

Öncelikle iki telefonun özelliklerine bir bakalım. Daha sonra eksi ve artı yönleri ile bir karşılaştırma yapacağız.

iPhone 7 özellikleri ve fiyatı

Aşağıda yer alan görselde iPhone 7’nin kamera özellikleri, hafıza ve işlemci özellikleri ile pil ömrü gibi teknik özellikleri yer alıyor. iPhone 7’nin Türkiye satış fiyatı ise ortalama 32 GB versiyone 3.800, 128 GB versiyonu ise 4000 TL civarında.

Büyük karşılaştırma! iPhone 7 mi Samsung S8 mi daha iyi? 1

Samsung S8 özellikleri ve fiyatı

Samsung S8’in incelemesini yapmak için teknik özelliklerini aşağıdan görebilirsiniz. Burada telefonun kamera özellikleri, işlemcisi, pil ömrü ve tüm detayları yer alıyor. Samsung S8’in Türkiye satış fiyatı ise 5000 TL civarında.

Büyük karşılaştırma! iPhone 7 mi Samsung S8 mi daha iyi? 2

İki cihazın özelliklerini inceledikten sonra gelelim hangi cihazın daha iyi olduğuna.

iPhone 7 Samsung S8 karşılaştırma

Bu inceleme yazımızda çok fazla detaya girmeden ana hatları ile iki telefonun bize neler sunduğuna göz atacağız. Kamera özellikleri, işlemci hızı, pil ömrü gibi özellikler yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bir telefonun olmazsa olmazı ancak hangisinin öncelikli olduğu kişiden kişiye değişebiliyor. Bu yüzden hangisi daha iyi fotoğraf çekiyor, hangisi daha hızlı, Samsung S8 mi yoksa iPhone 7 mi daha güzel yüzeysel olarak anlatmaya çalışacağız. Hangisini alacağınız tamamen size kalmış.

iPhone mu Samsung mu daha iyi? Marka karşılaştırması

Cihazlardan önce karşılaştırmaya markalardan başlayalım. iPhone’un üreticisi Apple markasının imajı her zaman Samsung’un bir adım önünde oldu ve bu imaj nedense hiç değişmiyor. Zira kullanıcı deneyimlerine baktığımızda gerek servis ağı gerekse cihaz deneyimleri Apple’ı her zaman zirvede tutuyor. Bu yüzden marka olarak Apple bir adım önde. Cihaz almadan önce sadece cihazı değil satış sonrası hizmeti de değerlendirmeye almak gerekiyor. Bu yüzden iPhone 7 bizden marka konusunda +1 puan alıyor.

iPhone 7’mi Samsung S8 mi daha iyi fotoğraf çekiyor? Kamera karşılaştırması

Gelelim iPhone 7 mi yoksa Samsung 8 mi daha iyi fotoğraf çeker sorunsalına. Apple’ın kendi geliştirdiği lenslerin kalitesine bağlı çekim kalitesi oldukça iyi oluyor. Hatta çoğu zaman örneğin 16 megapiksel bir telefon 8 megapiksel bir iPhone kadar fotoğraf çekemeyebiliyor. Özellikle alan derinliği açısından iPhone 7’nin fotoğraf kalitesi oldukça iyi. Diğer yandan Samsung S8’in geniş açılı lensi farklı bir deneyim sunuyor ve cihaz üzerinde kullandığı kamera teknolojisi de oldukça iyi. Samsung S8 ile çekilmiş fotoğraflara göz attığımızda bu turu Samsung S8 bir adım önde tamamlıyor. +1 Samsung S8 için geliyor.

iPhone 7 mi yoksa Samsung S8 mi daha hızlı? İşlemci karşılaştırması

Exynos 8895 işlemcisi sayesinde Samsung S8 iPhone 7’ye göre daha hızlı bir telefon. Özellikle dört adet Cortex A5 ve aynı şekilde Exynos M2 işlemci çekirdeği bulunan yeni Samsung S8’in hızı yeni nesil Mali-G71 GPU’su ile diğer tüm Samsung modellerine göre %60 daha fazla. En iyi Samsung telefon sıralamasında tahta oturan Samsung S8 işlemcisi iPhone 7’den daha iyi görünüyor.

iPhone 7 ve Samsung S8 pil ömrü karşılaştırması

Teknoloji hızla gelişiyor. Ancak bu teknolojiyi kullanmamız için gerekli olan enerji depolarını ayn hızda geliştiremiyoruz. Hal böyle olunca telefonların pil ömrünün değerlendirilmesi olmazsa olmazlarımız arasında. Çünkü sunulan teknolojiyi gün içerisinde rahatça kullanamayacak olduktan sonra bu telefonlara bu paraları vermeye ne gerek var?

Kullananlar bilir. iPhone 7’nin pil ömrü ortalama bir gün gidiyor. Diğer iPhone modellerine göre daha fazla gelişmiş olsa da kullandığı teknolojiye bağlı olarak sürede herhangi bir değişiklik yok. Yani tatmin olmadık diyebiliriz.

Samsung S8 3000 mAh pili ile 1960 mAh iPhone 7’ye göre bir adım önde. Samsung ve Apple’ın kendi sitelerinde yayınlanan pil ömrü detaylarını aşağıda karşılaştırıyoruz.

Modeller Galaxy S8 iPhone 7
Pil kapasiteleri 3,000mAh 1,960mAh
İnternete girme (3G) 11 12
İnternete girme (LTE) 12 12
İnternete girme (WiFi) 14 14
Video izleme süresi 16 13
Müzik dinleme süresi 67 40
Konuşma süresi 20 14

Yukarıdaki karşılaştırmada gördüğümüz gibi Galaxy S8’in pil ömrü iPhone 7’ye göre bir adım önde. Özellikle multimedya kullanımında Samsung S8 in sarjı daha uzun gidiyor. İnternet kullanımda ise neredeyse aynı.

Sonuç

Samsung S8’in mi yoksa iPhone 7’nin mi daha iyi olduğunu göstermek için hazırladımız bu yazımızda sonuç olarak iki cihazın birbirine yakın özelliklerinin olduğunu görüyoruz. Hangi cihazı almalı buna tamamen siz karar vereceksiniz. Bizim fikrimiz ise Samsung S8’in daha iyi olacağı yönünde.

Samsung S8 teknik özelliklerinin dışında yeni bir çok kullanım özelliği de sunuyor. Teknik olarak olmasa da bize farklı deneyimler yaşatacağı kesin. iPhone’un alışılmış özelliklerinin dışında şuan çok az insanın deneyimlediği bir teknolojiyi deneyimlemek istiyorsanız tercihiniz Samsung S8 olmalıdır.

iPhone 7 fotoğraf ve video bilgisayara nasıl aktarılır?

iPhone 7 kullanıcıları cihazlarında bulunan fotoğraf ve videoları bilgisayara aktarabilir. iPhone 7’nin depolama alanında ve iCloud’da fotoğraf, video ve diğer verilerinizi saklayabileceğiniz gibi, hafızanın yetmemesi, dosyaları desktop ortamında barındırmak isteme ve diğer çeşitli sebeplerden dolayı görsel ve medya ögelerini taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone’dan bilgisayara fotoğrafları neden aktarmalıyım?

 • Bildiğiniz üzere iPhone cihazlarında microSD kart desteği bulunmuyor. Çözünürlük değerinin yüksek olması ve yalnızca dahili hafızanın bulunması sebebiyle hafıza çabuk doluyor. Bunun önüne geçmek ve dosyalarınızı başka bir platforma taşıyıp hafızayı azaltmak sizin için yararlı olabilir.
 • Yeni bir cihaz almanız durumunda, Örneğin; Android’e geçiş yaptığınızda yeni cihazınızda da dosyaları görüntüleyebilmek için fotoğraf taşıma ayarlarından yararlanabilirsiniz.

iPhone 7’deki fotoğraflarımı hangi yöntemlerle, nasıl aktarabilirim?

1- iCloud fotoğraf arşivini kullanarak aktarım

iCloud, iPhone cihaz kullananlar için geliştirilen bulut depolama alanıdır. iPhone’daki tüm bilgilerinizi iCloud’a yedekleyebileceğiniz gibi bilgisayar üzerinden iCloud’a giriş yapabilir ve dosyalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 

iPhone 7 yazılım güncellemesi nasıl yapılır?

iCloud fotoğraf arşivini kullanmak için yapılması gerekenler:

 • iOS yazılımının güncel olduğundan,
 • Aynı Apple kimliğini kullandığınızdan,
 • Aktaracağınız aygıta (Windows & Mac) iCloud kuruluğu olduğundan emin olun.

İlginizi çekebilir: 

Windows için iCloud nasıl indirilir?

İzlenecek yol: 

 • iPhone 7’de Ayarlar > iCloud’a gidin.
 • Fotoğraflar > iCloud Fotoğraf Arşivini seçin ve etkin duruma getirin.
 • Bilgisayarınızdan iCloud’u açın.
 • Fotoğraflar > Seçenekler ‘e tıklayın.
 • iCloud fotoğraf arşivini seçin.
 • Bitti ve Uygula’ya tıklayın.

Bilgisayara aktarma 

Bu yöntemi kullanarak Windows Fotoğraf Galerisi aracığılıyla aktarım yapılabilir.

İzlenecek yol: 

 • iPhone 7’yi USB kablo aracılığıyla bilgisayara bağlayın.
 • Ekran kilinin açık olması gerekmektedir.
 • Bilgisayar ile bağlantı kurulduğunda karşınıza çıkan güvenlik sorusunu, “İzin ver” olarak seçin.

Windows 10/8 ve 7’de fotoğraf aktarma için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Windows’ta fotoğraf ve videoları aktarma

Google Drive & Fotoğraflar

Google Drive, iCloud gibi çalışan bulut depolama sistemidir. Drive kullanıcılara ücretsiz 15GB depolama hakkı tanır ve dosyalar email bilgisinin girilmesiyle bu platforma aktarılabilir.

Google Drive’a aktardığınız tüm dökümanlara farklı bir cihazdan Google oturumu açılarak erişilebilir.

OneDrive & Dropbox

Google Drive ve iCloud’un ardından aktarım yapmak için yararlanabileceğiniz diğer platformlardan öne çıkanlar arasında Microsoft tarafından geliştirilen OneDrive ve diğer popüler platform olan Dropbox bulunuyor.

Not: Windows 10 işletim sisteminde yapacağınız ayarlama ile OneDrive’ı kullanabilir, cihazınızdan otomatik senkronizasyonu etkin hale getirerek, eş zamanlı dosyaları tüm aygıtlardan görüntüleyebilirsiniz.

iPhone 7 rehber yedekleme nasıl yapılır?

Pek çok kullanıcı için rehberdeki numaralar büyük önem taşıyor. İletişim çağında olduğumuz şu zamanlarda insanlarla olan etkileşimimizi mobil cihazlar aracılığıyla sağlıyoruz. Rehberimizde bulunan numaralarla telefon görüşmesi yapabildiğimiz gibi, uygulamalara kayıtlı olan numaralar aracılığıyla kişilere Whatsapp, Facebook, Instagram’dan mesaj yollayabiliyoruz.

Ancak rehberdeki numaralarımız ne kadar güvende? Rehberde kayıtlı olan numaralar, e-mail ve adres bilgilerinin silinmesi durumunda ne yapacağız? Veya yeni bir iPhone aldığımızda, cihazımızı değiştirdiğimizde gerekli olan yedekleme işlemi nasıl gerçekleştirilecek? İşte yanıtı…

iPhone 7’de rehberimi nasıl yedeklerim?

iPhone 7’nin işletim sistemi iOS’tur ve tüm Apple ürünleri işletim sistemine bağlı olarak aynı şekilde yedeklenir. Rehber yedekleme için iCloud üzerinden rehber yedekleme veya iTunes ile rehber yedekleme yapılabilir.

Neden rehber yedekleme yapmalıyım?

 • Yeni bir Apple ürünü kullanmaya başladığınızda rehber yedeğinizi yeni cihazınıza aktarın.
 • Rehberin silinmesi durumunda yedekten kişileri geri yükleyin.
 • Kişilerin güvenli ortamda saklanmasını sağlayın.

iCloud ile iPhone 7’de rehberimi nasıl yedeklerim?

Apple, geliştirdiği bulut sistemi olan iCloud ile kullanıcılarına özel dosyalarını saklama ve aktarma imkanı tanıyor. iCloud’da kişileri sistemde tutmak için yapmanız gerekenler:

 • Ayarlar> iCloud’a gidin.
 • Yedekleme’ye dokunun.
 • Yedekleme seçenekleri arasından “Kişiler”i seçin.
 • Şimdi yedekle’ye basın.

Bu işlemi uyguladığınızda internet bağlantısı olması durumunda kişi yedeklemesi gerçekleştirilecek, iCloud hesabınıza iPhone 7’deki tüm numaralar aktarılacaktır.

iCloud rehber yedekleme sorunu yaşıyorum 

 • Rehber yedekleme ayarlarını kontrol edin. iPhone 7’de yedekleme yalnızca Wi-fi bağlantısı etkin olduğunda gerçekleştiriliyor olabilir.
 • iCloud depolama alanınızın doluluğunu kontrol edin.
 • Wi-fi ağının hızını kontrol edin.
 • Birden fazla Apple kimliği kullanmış olabilirsiniz.

iTunes ile iPhone 7’de rehberimi nasıl yedeklerim?

iCloud’a alternatif olarak bilgilerinizi iTunes’ta saklamanız ve rehberdeki kişileri bu platformda barındırmanız mümkün.

 • iTunes programını başlatın.
 • iPhone ile bilgisayar arasında USB kablo aracılığıyla bağlantı kurun.
 • iTunes’tan cihazınızı seçin.
 • Açılan pencereden “Bu bilgisayar“ı seçin.
 • Güvenliğiniz için iPhone yedeklemesini şifrele‘yi seçin.
 • Şimdi yedekle“ye basın.

Not: iTunes yedeklemesi yaptığınızda tüm verileriniz yedeklenir. Yalnızca rehber yedekleme seçeneği bulunmadığı için bu işlem uzun sürebilir.

İlginizi çekebilir: 

iPhone 7 yazılım güncellemesi nasıl yapılır?

iPhone 7 iOS 10.3 güncellemesi hakkında merak ettikleriniz

Bundan bir kaç gün önce iOS 10.3 beta sürümü yayınlandı ve geliştiricileri tarafından kullanılmaya başlandı. Kısa bir süre sonra tüm iPhone kullanıcılarının telefonlarına gelecek. Güncelleme ile birlikte kullandığımız akıllı telefonlarda bazı değişiklikler olacak. Yeni özelliklerin yanında bazı iyileştirmelerin de yer aldığı iOS 10.3 güncellemesi özellikle iPhone kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor.

Bu yazımızda iPhone 7 güncellemesi ile ilgili merak ettiğiniz soruları ve güncelleme sırasında dikkat etmeniz gereken konuları ele alacağız. Sorunuzun cevabını yazımızda bulamazsanız yorum kısmına yazarak cevap alabilirsiniz.

Eğer güncelleme ile birlikte yeni hangi özelliklerin geleceğini merak ediyorsanız aşağıdaki yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: 

iOS 10.3 güncellemesi ile hangi özellikler gelecek?

Güncelleme yaparsam telefonum kasar mı?

Apple üreticileri ve geliştiriciler her yaptıkları her yenilikte iPhone kullanıcılarının daha iyi bir deneyim yaşaması için çabalıyor. Yani kullanıcıların zararına herhangi bir adım atmamak için inanılmaz bir çaba gösteriyorlar. Deneme sürümleri de bu yüzden çıkıyor. Ancak bazı durumlarda tam olarak hazır olmayan güncellemeler telefona yarardan çok zarar sağlayabiliyor. Bu gibi durumlarda ise güncellemenin geri alınması neredeyse imkansız.

Ne öneriyoruz?

iPhone 7 performans bakımından son derece iyi bir telefon ki yeni güncelleme bu baz alınarak yapılacak. Ancak iPhone 7 için bir çok yeniliğin yer aldığı iOS 10.3 güncellemesini yapmadan önce bir süre beklemekte fayda görüyoruz. Amaç taşların tam olarak oturması, güncelleme yapanların tepkilerinin ölçülmesi.

Güncelleme yapmazsam olur mu?

Cihaz, işletim sistemi ve uygulamalar komplike çalışır. Güncellemeler çıktığında öncelikle sadece cihazı ilgilendirir. Daha sonra uygulamalar zemini daha kullanışlı olan ve imkanlar sunan yeni işletim sistemlerine göre kendilerini geliştirirler. Buna bağlı olarak evet güncelleme yapmazsanız olur, telefonunuz kullanmaya devam edersiniz. Ancak zamanla bazı uygulamaları ve özellikleri kullanmak için güncelleme yapmaya ihtiyaç duyacaksınız. Bu yüzden ertelemenizde bir sakınca yoktur, güncellemeyi ihtiyaç duyduğunuzda yapabilirsiniz.

iPhone 7 güncelleme yaparsam bilgilerim silinir mi?

Güncelleme mevcut işletim sistemi üzerine yazıldığından herhangi bir bilgi kaybı olmaz. Yani güncelleme yapınca fotoğrafların silinmesi, mesajların ve rehberin silinmesi durumları yaşanmaz. Ancak güncelleme sırasında yaşanacak bir aksaklık işletim sistemin yeniden yüklenmesini gerektirebilir. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak adına bilgilerinizi yedekliyor olmanız oldukça önemlidir.

İlginizi çekebilir:

iPhone 7 rehber yedekleme nasıl yapılır? iPhone 7 fotoğraflarımı bilgisayara nasıl aktarabilirim? iPhone 7 Whatsapp yedekleme?

iOS 10.3 güncellemesi yaparsam parayla aldığım uygulamalar gidecek mi?

Telefonunuza yaptığınız herhangi bir güncelleme telefonunuzdaki bilgileri değiştirmez. Bunun yanında parayla aldığınız uygulamalar silinse dahi Apple Store üzerinden parayla alınmış uygulamalar üzerindeki hakkınız saklı kalır. Dilediğiniz zaman uygulamalarınızı indirebilir ve kullanmaya devam edebilirsiniz.

Güncelleme yaptıktan sonra oyunlar ve geçmiş olduğum bölümler silinir mi?

iPhone 7 güncelleme işlemi sırasında herhangi bir bilginiz silinmeyecektir. Eğer bir aksilik yaşanır da tüm verileriniz silinirse online oyun oynuyorsanız bu oyunların yedekleri oyun firmasının sunucularında yedeklendiği için oyunu tekrar yüklediğinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Oyunlarınız eğer online değilse ve yedekleme yapmadıysanız atladığınız leveller ve geçtiğiniz bölümler silinebilir.

iPhone 7 10.3 güncellemesinden sonra iCloud üzerindeki fotoğraflarım ve rehberim silinir mi?

iCloud cihazlardan bağımsız bir sunucuya sahiptir. Bu yüzden yedekleme servisi olarak bilinir ve güvenlidir. Siz talep etmediğiniz sürece iCloud üzerindeki rehberiniz ve fotoğraflarınız silinmez. Telefonunuzun başına bir şey gelmiş olsa da başka bir Apple ürünü üzerinden bilgilerinize erişmeniz mümkündür.

Kayıtlı şifreler ve açık hesaplar

Uygulamalar üzerindeki şifrelerinizi hatırlamıyor olsanız dahi güncelleme yapmak şifrelerinizi silmez. Şifreler ve kullanıcı hesapları uygulamalar üzerinde kayıtlıdır silinmiş olsa dahi kullandığınız uygulamalar ile birlikte yeniden yüklenir.

Şirket ve kişisel mailleriniz silinmez, mail sunucularınızda olacağından silinmiş olsa dahi mail kurulumu yaptığınızda yeniden yüklenecektir.

Whatsapp görüşmelerim ve Whatsapp’dan gönderilen fotoğraflar silinir mi?

Whatsapp mesajlarınız ve hesabınız iPhone 7 10.3 güncellemesinden sonra silinmez. Hesaplar ve üzerindeki bilgiler güncelleme sırasından herhangi bir değişime uğramayacaktır. Whatsapp üzerinden gönderilen fotoğraflar telefonunuzun hafızasına kayıtlıdır. Ancak güncelleme problemsiz bir şekilde gerçekleşirse herhangi bir silinme yaşanmaz. Ancak her ihtimale karşı önemli bilgilerinizi yedeklemeyi tercih edebilirsiniz.

Güncelleme yaparken nelere dikkat etmeliyim?

iPhone 7 güncellemesi yapmak oldukça kolaydır. iPhone 7 güncellemesi nasıl yapılır önümüzdeki yazılarımızda ayrıntılı bir şekilde değineceğiz. Ancak güncelleme işlemine geçmeden önce nelere dikkat etmeliyiz, problemsiz bir güncelleme nasıl yapılır ve bir hata durumunda neler yapmalıyız bilmemiz önemli.

Öncelikle yazımızın başında da belirttiğimiz gibi güncellemenin tamamen hazır olup olmadığını bir süre bekleyin. Eğer olumlu dönüşler alıyorsanız güncellemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Her ne kadar güncelleme bilgilerinizi silmeyecek olsa da yedekleme yapmanız önemli. Çünkü herhangi bir aksaklık yaşanırsa telefonunuza yazılım yüklemeniz gerekebilir. Bu işlem telefon üzerindeki fotoğraf, whatsapp görüşmeleri, mesajlar ve rehberinizin silinmesine neden olacaktır.

Ve en önemli konu internet bağlantınız. Güncelleme sırasında iPhone 7 telefonunuzda yüksek bir veri transferi yaşanacaktır. Telefonunuzun WiFi ağına bağlı olduğuna emin olun ve güncelleme sırasında bağlantınızın kopmaması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden kesinlikle bağlantısı hızına ve güvenilirliğine güvenmediğiniz bir alanda güncelleme yapmayın. Güncelleme yarıda kalırsa ya da güncelleme sırasında internet kesilirse telefonunuzun zarar görme ihtimali çok yüksektir.

İlginizi çekebilir: 

iPhone 7 yazılım güncellemesi nasıl yapılır?

 

iPhone7 Home Tuşu Bozulduğu Zaman Bizi Uyarıyor !

Bildiğimiz üzre apple firması ilklerin öncüsü olmaya devam ederken şimdide home tuşu bozulduğu zaman ekrana bir uyarı veriyor ve ekrana sanal bir tuş ekliyor.

mesela iPhone ın home tuşu arıza yaptı İphone kendini kapatıyor ve ekrana şu şekilde bir uyarı veriyor ‘the home button may need service’ şeklinde uyarı veriyor ardından ekrana hemen sanal bir tuş ekliyor . Apple işine o kadar özenle yaklaşmış ki bu gibi durumlar için önlem alarak uyarı yollamayı unutmamış belki daha önce böyle bir durum söz konusu bile değildi buna göre apple kullanıcıları için en iyisini yapmaya fazlası ile kararlı duruyor.Emin olabiliriz ki yakın zamanda android işletim sisteminde de bu şekilde bir uyarı buluna bilir kullanıcılar için çok iyi bir gelişme olan bu adımı android işletim sisteminde de görmek isteriz . Bu arada bu özellik  sadece iPhone 7 modelinde bulunuyor :)

Ve Karşımızda Sony Xperia X Compact !

Sony Xperia XZ ve X Compact modellerini ülkemizde satışa sundu. 19 Ekim itibariyle XZ modeli satışa sunulacakken X Compact modeli De  modellerin arasındaki yerini aldı.1999 ₺ olarak bilinen fiyatı yani düz hesap 2000 ₺ olan Xperia X Compact ın bu gün ön incelemesini yapacağız. Xperia X Compact ın biraz kaba görünüşlü telefon olarak adlandıra biliriz çünkü sony nin neredeyse tüm modellerinde bulunan köşeli bir tasarım bulunmaktadır.Xperia X Compact 9mm kalınlığında olamak ile beraber 135 gramdır.Xperia X Compact polikarbon bir malzeme ile üretilmiştir ve suya karşı dayanıklıdır.

4.6 inç ekran a sahip olan ve 720p çözünürlüğübulunan  X Compact, 319 PPI dir.iPhone 7’ye yakın bir ekran deneyimi sunan X Compact’ın parlaklık değeri ve renk skalası  çoğu teknoloji meraklılarının beklediğinin  üstünde çıktı.işlemci olarak Snapdragon 650 işlemcisini kullanan X Compact, işlemci hızı  1.8 GHz dir. Grafik işlemci olarak Adreno 510 u kullanıyor bu grafik işlemcisini iPhone 7 ve Google Pixel de Duymuş ve görmüştük.

xcommmcmcc

32 GB dahili depolama alanı ve 3 GB RAM özelliklere sahip olan Xperia X Compact  microSD kart desteği bulunuyor. sony nin lens konusunda baya ileride  bir yerde oldugunu bu telefonun lenssinde tekrardan hatırlatmıştır arka  kamerası 23 MP olan  X Compact ın ön kamerası 5 mp dir .beklenenin altında olan ön kamera için şunu söyleyelim önceden ön kameramı varmış . :)

xcomblack

2700 mAh pil i bulunan X Compact şu an için ideal gibi durmakta.

Sizce Sony Xperia X Compact alınabilecek bir telefon Mu ?

iPhone 7 mi ? Google Pixel mi ?

Geçtigimiz günlerde sizlere google pixel hakkında bilgi vermiştik. Pixel in teknik özelliklerine bakacak olursak;

 • Ekran :5inç Gorilla Glass 4
 • Çözünürlük:1920*1080 pixel 441 ppi
 • İşlemci: Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821
 • İşletim sistemi :Android 7.1 nougat
 • Grafik birimi: Adreno 530
 • Ram : 4 GB
 • Arka kamera 12 mp / 8mp Ön kamera
 • Batarya:2770 mAh
 • Toplam ağırlığı: 143 gr

Bu özelliklere sahip olan PİXEL iPhone firimasını ve iPhone 7 yi bir hayli zorlayacak gibi duruyor .PİXEL in tahmini satış fiyatının 649$ olması bekleniyor yani Türkiye de yaklaşık 3250 ₺ gibi bir fiyat ile satılabilir.Ama şöyle bir durum da bulunmakta Pixel Türkiye de satış a sunulacak mı?

peki iPhone 7

fiyatları aynı olması bir yana hangisi daha avantajlı daha iyi ? Apple’ın stabil ios 10 mu ? yoksa Google’ın  Android 7.1 nougat mı ?  şimdi kısa da olsa Apple iPhone 7 nin teknik özelliklerine deyinelim.

 • Ekran :4.7inç Retina ekran
 • Çözünürlük:1334*750 pixel 326 ppi
 • İşlemci: Apple A10 Fusion
 • İşletim sistemi :İOS 10
 • Grafik birimi: Adreno 530
 • Ram : 2 GB
 • Arka kamera 12 mp / 7mp Ön kamera
 • Batarya:1960 mAh
 • Toplam ağırlığı: 138 gr
 • IP67 sertifikası

Genel olarak bakıldığı zaman pixel İphone 7 yi sollar gibi duruyo ama Pixel in unutuğu apple İos 10 un stabil işletim sistemi . peki 3250 ₺ ye pixel mi yoksa iPhone 7 mi ?

iPhone 6 daki bilgilerimi iPhone 7’ye nasıl aktarırım?

Tüm apple kullanıcılarının Bildiği Icloud hesabı yeni Apple cihazı aldığımızda veya apple cihazımız bozulduğunda imdadımıza yetişen bir depo olarak görebiliriz. peki bu bilgileri nasıl aktarabiliriz ve bu bilgilerin depolarız ?

Icloud yedeği oluşturma

 • eski cihazınızı wi-fi ile İnternet e  bağlayın
 • Ayarlar > iCloud > Yedekleme’ye gidin.
 • iCloud Yedekleme yi açın.
 • şimdi yedekle seçeneğine dokunun
 • işlem bitene kadar wi-fi agının baglı oldugundan emin olun.

iphone-6

 

Yedeklerimizi yeni aygıtımıza veya sıfırlanan iPhone a geri yükleme

 • ilk olarak standart olarak iPhone kurulumunu yapın.
 • kurulumu yaparken Uygulamalar ve Veriler ekranını görünceye kadar kurulum a devam edin, ardından iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle > Sonraki seçeneğine dokunun.
 • icloud hesabınız ile giriş yapın .
 • birden çok yedekleme var ise eğer yedeklemenin boyutuna ve tarihine göre en güncel olan yedeği seçin.

iphone-66

artık yeni aldığınız apple ürününü eski kullandığınız apple ürünün içindeki tüm uygulamalar fotoğraflar ve tüm mesaj ve verileri yedeklerini alıp yeni apple ürününe aktarabilirsiniz .

bu yedeklemeyi ayda 1 olarak yaparsanız apple ürününüz bozulduğu veya kayıp olduğu zaman bilgi kaybını en az a indirmiş olursunuz.

 

İphone 7 mi yoksa İphone 6 mı ?

Geçtigimiz günlerde tanıtılan İphone 7 bekleyenleri biraz hayal kırıklıgına uğrattı genel olarak incelemelere bakacak olursak donanımsal olarak a10 işlemciyi kullanmaya başlamış olup ayrıca kamera lenslerinde gözle görüle bilecek farklar da bulunuyor ama apple kullanıcıları keşke şunuda yapsaydı dedigi konular çok fazla oldugu için şuan için kullanıcılar İphone 7 den uzak duruyor. beklenenin aksine İphone 6 ve İphone 6s in fiyatında her hangi bir düşüş söz konusu olmadı . fiyatı apartılmış olan İphone 7 nin bir diğer eksikligi 3.5 mm kulaklık jak girişinin olmaması şimdi adamlar bi adım atıyor güçlü bir adım ama kutunun içinden kablosuz kulaklık çıkmıyor ayrıca şarj girişine dönüştürücü takarak kulaklık kullanabilirsiniz diyo şimdi bu yanlış olmadımı apple ? ayrıca son zamanlarda çıkan şu tıss lama olayıda var bak . yani apple yine yaptı yapacagını . şimdi sizlere soruyorum 3.399,00 ₺ olan iphone 7 mi yoksa 2.549,00 ₺ olan İphone 6 mı ? yorumlarınızı Bekliyorum.

iPhone 7 De Tıss sesi !

 

Geçtigimiz günlerde tanıtılan ve bir cok eleştiri alan iphone 7 ve iPhone 7 Plus bu seferde karşımıza TISS sesi ile geliyor .

Stephen Hackett”ın ortaya çıkardığı iPhone 7 ve iPhone 7 Plus işlemcilerinden geldigi düşünülen  tıslama sesi fark etmesi ile başladı.

Peki bir devre bileşeninde ses neden çıkar ? 

İşlemci, batarya, anakart üzerindeki bir çok aktif devre bileşeninden düşük şiddetli sesler çıkartırlar.

Özellikle bilgisayarlarda kullanılan eski anakart bobinlerinden ve transistörlerinden yoğun güç tüketiminin olduğu anlarda tıslama seslerini eski sistem testlerini yapanlar bilirler.

Elektrik akımının çok hızlı bir şekilde akması sebebi ile  yoğun kullanımda ses çıkabilir. Fakat bu zamana  kadar akıllı telefonlar ve tabletlerde  böyle bir durum ortaya çıkmamıştı.

Şuan da sesin tam olarak nerden geldiği bilinmesede işlemci bölmesinden geldigi söyleniyor .

Şimdi kafamızda bir soru var TISS layan mı (iPhone 7, iPhone 7 Plus) ? PATLAYAN MI (NOT 7 )?

iphone-7-6-kopya