Ana SayfaiPhoneiPhone 5S'in bilinmeyen özellikleri ve ipuçları

iPhone 5S’in bilinmeyen özellikleri ve ipuçları

- Advertisment -

Mobil cihazlara ve tabletlere gün geçtikçe hergün bir yeni birçok özellik ekleniyor desek sanıyoruz ki yanılmış olmayız. Bu özelliklerin %80’ini ise elbetteki uygulamalar oluşturmaktadır. Telefonların gerek tasarım gerekse teknik ve donanım özelliklerinin sürekli değişmesinin altında ise daha iyi bir kullanım performansı ve telefonun özelliklerinden daha çok yararlanma yatıyor. Acaba telefonumuzun içerisinde bizim için hizmete sunulmuş bir takım gizli özelliklerden haberdar mıyız? Daha doğrusu konu başlığında da belirttiğimiz gibi iPhone 5s ve iPhone gizli özelliklerini ele alacağız ve bununla ilgili ipuçlarına bakacağız.

1- Tek seferde birden fazla fotoğraf çekin

Tek dokunuşla birden fazla fotoğraf çekebilmek iPhone 5s’te mümkün. Bunu yapabilmek ve ard arda, seri fotoğraflar çekebilmek için kameranızı açın. Deklanşör tuşuna bir süre basılı tutun. Fotoğraf çekme tuşuna basılı tuttuğunuz süre zarfında iPhone’unuz fotoğraf çekecektir.

2- Fotoğrafı sesi azaltma da çekin.

Fotoğraf sadece deklanşör ve cihaz içi dokunmatik fotoğraf çekme tuşundan çekilmiyor. Dilerseniz cihazınızın ses kısma tuşu ile de fotoğraf çekebiliyorsunuz. Bildiğiniz üzere iPhone’un arka kamerasının görüntü kalitesi ön kameraya göre daha yüksek. iPhone ile nasıl selfie çekilir? sorusuna cevaben eğer telefonunuzun arka kamerasıyla özçekim yapmak ve daha kaliteli bir fotoğraf istiyorsanız cihazınız ses kısma tuşunu kullanın.

3- Kulaklığınız ile de fotoğraf çekin!

Evet, ses kısma tuşuyla fotoğraf çekmeyi normal olarak karşılayabiliriz ancak bunu kulaklık ile yapmak çok şaşırtıcı. Ancak bir kural var. İstediğimiz kulaklık ile fotoğraf çekemiyoruz. Bunun için bize iPhone 5s ve 5’i satın alırken sunulan klasik ve iphone’un standart kulaklıkları gerekiyor. Peki nasıl fotoğraf çekiliyor? Gayet basit. Kulaklığınızın üzerinde bulunan ses açma ve ses kısma tuşlarının ortasında bulunan orta tuşa basıyorsunuz ve fotoğrafınızı çekiyorsunuz.

4- iPhone ile inşaatçı olun!

Bu da ne demek şimdi? Aslında inşaatçı değil evinizin ustası olun demek istemiştik. Çizim yaparken, ölçü alırken eğim hatasının önüne geçmek için iPhone’ununuzu kullanabilirsiniz. iPhonunuz’da mevcut olan pusula uygulamasını başlatın. Telefonun kalibrasyon ayarını cihazı 180 döndürerek değiştirin ve çıkan ekranda elinizle ekrana dokunarak sağdan sola kaydırma işlemini gerçekleştirin. Karşınıza çıkan açı ölçer ve eğim ölçer uygulamasını dilediğiniz yerde ölçüm yapmak için kullanın. Eğimden açıya geçmek için yine sağdan sola geçiş yapın.

5- Şifreniz rakam değil de harf olsun.

iPhone 5s’te parmak okuyucu kullanmak istemeyenlerden ve bunun yerine kilit kodunu tercih edenlerdenseniz, kilit kodunda değişikliğe gidebilirsiniz. Telefonunuza sayılar ve rakamlardan şifre koymak yerine harf ve kelimeleri seçerek yeni şifre oluşturabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için Ayarlar> Touch ID ve Parola > Basit Parola adımlarını izleyin. Basit parola seçeneğini deaktif edin yani kullanım dışı yapın. Artık şifreniz rastgele harflerden ve kelimeden oluşmaya hazır durumda.

6- Silinen mesajlarınızı geri getirin

Arkadaşınızla, eşinizle yahut herhangi biriyle mesajlaşırken yazdığınız mesajı yanlışlıkla sildiyseniz korkmayın. iPhone 5c bunun da önlemini aldı ve yanlışlıkla sildiğiniz mesajı geri almanıza imkan tanıdı. Sildiğiniz şeyi geri almak için yapmanız gereken hamle çok basit. Telefonu mesaj paneli açıkken hafiften sağa sola sallayın. Çıkan menüden ”Geri al”ı seçin. İşte bu kadar.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -