Galaxy S10 modellerinde batarya performansı nasıl arttırılır?

-sponsor-

Telefon satın alırken sahip olunan en büyük kriterlerden biri cihazın bataryasıdır. Günümüzde tüm kullanıcıların en çok dikkattiği noktalardan biri telefonun şarjının gün boyu gidip gitmediğidir. Galaxy S10, S10e, S10+ (Plus) modelleri bu noktada kullanıcılarını tatmin eden pil kapasitesine sahip olsa bile yapılan güncelleme yüklenen uygulama ve diğer çeşitli nedenlerle birlikte pil performansı düşebilmektedir. Bu yazımızda Galaxy S10 modelleri için batarya süresini uzatmanın nasıl yapıldığını, pili daha çok kullanabilmek alınacak önlemler ve başvurulacak yöntemlerin neler olduğuna değineceğiz.

Galaxy S10, S10e ve S10 Plus modelleri amiral gemisi sınıfında yer almakta ve üstün özelliklerle kullanıcı karşısına çıkmaktadır. Snapdragon 855 işlemci, RAM, bellek ve çalışan işlemci olması ve kapasitesinin yüksek oranda çalışması nedeniyle bu modellerde harcanan güç fazladır. Telefonun fazla güç harcaması kullanıcıları batarya tasarrufuna ve pil arttırmak için ipuçlarına yöneltmektedir.

Galaxy S10 modellerinde batarya performansı nasıl arttırılır?

Aşağıda temel seviyede tüm kullanıcıların gerçekleştirebileceği pil performansını arttırmaya yönelik bazı ipuçları bulunmaktadır. Gün içerisinde bataryanın daha uzun süre gitmesi için bu taktiklerden yararlanabilirsiniz.

Uçak modunu kullanın

Uçak modu adından da anlaşılacağı gibi uçuş esnasında tercih edilen bir moddur. Telefonu bu moda almak arka planda çalışan bazı uygulama ve araçları işlevsiz kılar ve şarjın uzun süre gitmesini sağlar. Uçak modunu kapatmak şebekinin, mobil verinin, Wi-fi ağının kapatılması anlamına gelir. Bunun yanında bazı cihazlarda bluetoothu da işlevsiz hale getirmektedir.

Telefon parlaklığını ayarlayın

Galaxy S10 modellerinde en çok güç tüketimine neden olan donanımlardan biri ekrandır. Ekran parlaklığının yüksek olması daha çok işleme yapmaya ve pil harcamaya yol açmaktadır. Galaxy S10 bu noktada kullanıcılara otomatik parlaklık sunmaktadır. Otomatik parlaklık ışık durumuna göre değişiklik göstermekte ve pilin daha uzun gitmesini sağlamaktadır. Yine de günlük hayatta ışığın fazlaca olduğu yerde vakit geçiriyorsanız bu ayarı otomatik parlaklıktan çıkarıp manuel ayar yapabilir, parlaklığını düşürebilirsiniz.

Canlı duvar kağıdı kullanmayın

Canlı duvar kağıdı kullanmak telefonda daha fazla rengin ve hareketin kullanılması anlamına geleceğinden hızlı şarj tüketimine yol açmaktadır. Galaxy S10 için pil kullanım süresini arttırmak istiyorsanız canlı duvar kağıdı kullanmaktan vazgeçmeniz gerekiyor. Buna alternatif olarak “AMOLED Wallpaper” şeklinde arama yapabilirsiniz.

Bildirim ışığını kapatın

Bildirim ışığı Galaxy S10 modeli için yeni bir iletinin, mesajın veya herhangi bir bilginin gelip gelmediği konusunda kullanıcıyı bildirmektedir. Yine bir cevapsız arama geldiğinde bildirim ışığı yanmaktadır, ancak bu ışığın kullanılması şarjın hızlı tüketilmesine yol açmaktadır. Ayarlar > Ses ve Bildirim > Bildirim Işığı’na giderek kapalı duruma getirmek sizin için şarj tasarrufu noktasında yararlı bir işlem olabilir.

2G, 3G veya 4G’yi kullanın

Telefonun şarjının hızlı gitmesine yol açan durumlardan biri şebekenin olmaması veya telefonun farklı şebekelerde gelip gitmesidir. Örneğin bulunduğunuz yerde 4G tam olarak çekmiyorsa Galaxy S10 3G’den 4G’ye sürekli geçiş yapıyorsa veya tersi bir durum söz konusuyla bağlanmak için fazla enerji harcar. Bu da pilin hızlı gitmesine yol açar. Bu durumun önüne geçmek için yalnızca 2G, 3G veya 4G ile bağlantı kurmayı deneyin.

Lokasyon, Bluetooth, GPS, NFC’yi kapalı tutun

Tüm bu araçlar günlük yaşamda oldukça işimize yaramaktadır, ancak sürekli açık durmaları telefonun şarjının hızlı gitmesine sebep olmaktadır. Eğer kullanmıyorsanız GPS, NFC ve Bluetooth’u kapalı konuma getirin veya işinizi hallettikten sonra direkt olarak kapatın. Bu araçları kapatmak için Ayarlar’a gidebilir veya bildirim çubuğunu kullanabilirsiniz.

Pili sömüren uygulamaları kaldırın

Galaxy S10’un içerisinde yerleşik olarak gelen veya sonradan yüklenen pek çok uygulama bulunmaktadır. Neredeyse tüm işlerimizi uygulamalar üzerinden hallederiz. Bu uygulamaların bir çoğu güncelleme alsa ve optimizasyon ayarlarına maruz kalsa bile bazıları aşırı pil tüketimine yol açmaktadır. Telefonun hızlı biçimde pil yüzdesini düşüren uygulamalara sahipseniz bunları kaldırmanız sizin yararınıza olacaktır. Ayarlar > Batarya’ya giderek burada uygulamaların ne derecede güç tükettiğini görüntüleyebilir ve kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Root’tan kaçının

Galaxy S10’u rootlamak içerisinde bulunan çekirdek ayarlara erişim sağlar ve telefonun bazı özelliklerini açmanıza yardımcı olur. Ancak rootlu telefon kullanmak şarjın hızlı bitmesi durumundan dolayı önerilmemektedir. Eğer bir geliştiriciyseniz rootlu cihaz kullanmaya ihtiyaç duyabilirsiniz ancak böyle bir gereksinim taşımıyorsanız telefonu olduğu gibi kullanmaya devam edin.

Peki siz telefonun pilinin daha uzun süre gitmesi için neler yapıyorsunuz? Görüşlerinizi yorum bölümünde bizlerle paylaşın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz