Ana Sayfa Etiketler Youtube

youtube ile ilgili içerikler.


Sosyal Medya Görsel Boyutları / Kapak ve Profil Fotoğrafı Ölçüleri – 2021

Sosyal medya fiziksel iletişimin önünde geçerek sanal alemde kullanıcıların buluştuğu ve çoğu aktiviteyi beraber geçirebildiği bir platform. 2019’da Sürekli güncellenen yapısı ve yeni uygulama veya sistemlerin günden güne sosyal medyaya dahil olması internete olan düşkünlüğümüzü arttırıyor. Yalnızca cihazdan ilgili sosyal medya uygulamasına ve sitesine gittiğimizde iletişime ve sosyalliğe dair pek çok şeyi gerçekleştirebiliyoruz. Pek çok platforma dahil olabilmek için hizmet sağlayıcı belirli kriterlere sahip. Bu kriterlerden biri de sosyal medya görsel boyutlarıdır. Sosyal medyada kişilerle interaktif iletişim kurmada görseller oldukça büyük önem taşıyor ve her mecrada görseller için bir sınırlandırma bulunuyor.

Sosyal medya görsel boyutlar önemli çünkü istenen fotoğrafların profile, kapak fotoğrafına ve uygun diğer alanlara sığması gerekiyor. Bununla birlikte profilimizde fotoğraf paylaşırken kimi sitelerde fotoğraf boyutunun veya ebatının (fotoğraf ölçüleri) nasıl olması gerektiği yönünde bir şart koşulmuyor, ancak yine de fotoğrafın taşıyor olması, kapak fotoğrafına resmin sığmaması, bağlantı görselinin istediğimiz şekilde çıkmaması, sayfa profil ve kapak görselinin sığmaması gibi durumlardan dolayı sosyal medya görsel boyutunu, kapak ve profil fotoğrafı ölçülerini 2019 yılına uygun olarak önceden ayarlamak gerekiyor.

Peki tüm bunları biliyorken sosyal medya fotoğraf boyut ve ebatları nasıl olmalı? Sosyal medya platformları siteye fotoğraf yüklerken hangi ebatta resim yükleme şartı koşuyor? Yüklenen fotoğraf en fazla kaç mb olmalı? Sosyal medyada fotoğraf yükleme hatası almamak için dikkat edilmesi gerekenler neler? Evet, tüm bu sorularınızın yanıtını Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest, Linkedin, Snapchat, Tumblr, Swarm, Periscope, Skype, VK, Ello uygulamalarını kapsayan bu yazımızda bulabilirsiniz. 2019 güncel sosyal medya fotoğraf ebat ve boyutları her uygulama için ayrı olarak paylaşılmıştır.

Facebook görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Facebook’un en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olduğunu biliyoruz. Facebook’a profil fotoğraf, kapak fotoğrafı, öne çıkan resim, olay resmi, paylaşılan link görseli gibi pek çok resim yüklüyoruz. Peki bunların standart ebatı ve boyutu ne olmalı?

Facebook Profil fotoğraf boyutu: Bu fotoğraf sizin Facebook’taki yüzünüzdür. Kare fotoğraf şeklinde kapak fotoğrafı üzerinde katmanlanır. Profilinizi ziyaret edenlerce görüntülenceği gibi başka bir duvarda paylaşım yaptığınızda, yorum yapıldığında ve Facebook arama motoru ile arandığınızda görüntülenir. Yüklenecek Facebook profil fotoğrafı en küçük 180×180 olmalıdır. Profil fotoğrafınız sayfanızda 160×160 piksel olarak gösterilir ve thumbnail resim olarak 32×32 piksel görünür.

Facebook kapak fotoğrafı boyutu: Profil fotoğrafıyla birlikte profilin arkasında ve sayfanızda görüntülenir. Minimum Facebook kapak fotoğrafı 399 x 150 piksel olmalıdır. Akıllı telefonlarda 640 x 360 piksel olarak gösterilir, ancak normal Facebook kapak fotoğrafı boyutu/ebatı 820 x 310’dr. En iyi sonucu almak için RGB JPG dosyası yüklenmelidir.

Facebook paylaşılan fotoğraf boyutu: Facebook’ta istediğimiz her boyutta fotoğraf yükleyebiliriz, ancak iyi bir sonuç almak açısından 1200 x 630 piksel ve üzeri resim upload etmenizi öneriyoruz.

Facebook paylaşılan link görsel boyutu: Facebook’ta bir link paylaştığınızda otomatik olarak linki belirten bir fotoğraf eklenir veya eğer manuel ayarlama yaparsanız fotoğrafı kendiniz belirleyebilirsiniz. Paylaşılan linkteki görsel boyut 1200 x 627’dir. Beslemelerde minimum kare fotoğraf boyutu 154 x 154 piksel, sayfalarda ise 116 x 116’dır. Beslemelerde dikdörtgen fotoğraf minimum 470 x 246 piksel iken, sayfada 484 x 252 pikseldir. Facebook minimum ebatlarda ökçeklendirme yapar. Bu noktada iyi bir sonuç almak için resmin çözünürlüğünü aynı skalada minimum boyutta olacak biçimde arttırın.

Facebook öne çıkan resim boyutu: Sayfada öne çıkartılmış bir görsel 843 x 504 piksel olarak gösterildiğinden tavsiye olarak 1200 x 717 piksel fotoğraf yüklemelisiniz. Yüksek çözünürlük yüksek kalite getirmektedir.

Facebook olay resmi: Facebook’ta olay ve etkinlik temsili fotoğraf paylaşabiliyoruz. Facebook’ta minimum ölçüler 470 x 174 iken 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde bir fotoğraf güzel görünecektir.

Sosyal Medya Görsel Boyutları / Kapak ve Profil Fotoğrafı Ölçüleri - 2021 1

Linkedin görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Linkedin resmiyet kokan, iş dünyasına dair bir platform. Dünya üzerinde tüm kullanıcılara hitap eden, iş bulma, işini, şirketini tanıtma ve işle alakalı daha pek çok mekanizmayı bünyesinde barındıran Linkedin’de fotoğraf ebatı ve boyutu oldukça önemli. Güncel Linkedin resim boyutları ve ebatları nasıl olmalı diyorsanız:

Linkedin profil fotoğrafı boyutu: Linkedin’e kaydolduğunuzda yükleyeceğiniz fotoğrafın net görünmesi için kare bir fotoğraf yüklemelisiniz. Platforma JPEG, GIF ve PNG formatında resimler yüklenebilir. Tavsiye edilen Linkedin profil fotoğraf ebatı 400 x 400 pikseldir. Minimum 200 x 200 ve maksimum 20000 x 20000 piksel fotoğraf yükleyebilirsiniz. Fotoğrafın boyutu en fazla 10mb olmalıdır.

Linkedin arka plan (Kapak) fotoğrafı ebatı ve boyutu: Facebook’ta olduğu gibi Linkedin’e de kapak resmi yüklenebiliyor. Tavsiye edilen fotoğraf ebatı 1536 x 768 piksel olmalıdır. Minimum boyut ise 1192 x 220 olmalıdır. Yüklenebilecek maksimum fotoğraf boyutu 4MB iken sayfanızda fotoğraf 1400 x 425 pikseli gösterilir.

Linkedin hero fotoğraf ebatı ve boyutu: Hero resmi, banner olarak da bilinir ve Linkedin’de etkili bir görünüme sahip olmak ve markayı tanıtmak adıdna tercih edilir. Hero resim minimum 974 x 330 piksel ve maksimum 2MB olmalıdır.

Linkedin iş banner resmi: Banner resimleri Linkedin tarafından sunulan en yeni resim türlerinden biridir. Banner kullanıcının şirketin ana sayfasını ziyaret ettiğinde görünür. Şirket banner resim boyutu minimum 646 x 220 piksel ve maksimum 2MB olmalıdır.

Linkedin kare logo: Linkedin’de şirket araması yapıldığında küçük kare olarak gösterilir. Boyutu 60×60 pikseldir ve maksimum 2MB boyutunda olmalıdır.

Youtube görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Youtube profili ayarlamada fotoğraf ebat ve boyutlarına dikkat edilmelidir. Kanalınızı ilgi çekici göstermek özenli olmanız gerektiği gibi profil fotoğrafı, video ebatı ve kanal kapak fotoğrafı yüklerken bazı kriterler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Youtube kanal profil fotoğrafı ebat ve boyutları: Youtube profili ve diğer görseller için JPEG, GIF, BMP ve PNG uzantıları tercih edilebilir. Bunun yanında görüntülenen fotoğraf 98 x 98 piksel iken tavisye edilen 800 x 800’dür.

Youtube kapak fotoğraf ebat ve boyutları: Kapak fotoğrafı farklı platformlarda farklı ebatlarda gösterilir. Bu yüzden her aygıt için fotoğraf optimize edilmiş olmalıdır. Tablet görünümü: 1855 x 423, mobil görünüm: 1546 x 423, televizyon görünüm: 2560 x 1440 ve masaüstü görünüm 2560 x 423 formatına uygun olacak şekilde yüklenmelidir.

Youtube video boyutu ve ölçüleri: Youtube’a video yüklerken 16:9 oranına göre yükleme yapılmalıdır. HD kalitede yüklemek için en azından ölçüler 1280 x 720 olmalıdır.Sosyal Medya Görsel Boyutları / Kapak ve Profil Fotoğrafı Ölçüleri - 2021 2

Instagram görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Instagram, Facebook gibi en çok tercih edilen fotoğraf ve video paylaşım servisidir. Görsellikle öne çıkan bu platformda resminizin net görünür olması için dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

Instagram profil fotoğrafı boyutları: Ana sayfanızı ziyaret eden kullanıcı fotoğrafınızı 110 x 110 piksel olarak görüntüler. Bu sebeple yükleyeceğiniz fotoğraf minimum bu boyutta ve kare olmalıdır.

Instagram thumbnail ölçüleri: Instagram profilinizde paylaştığınız gönderiler de profil fotoğrafı gibi kare olarak gösterilir. Thumbnail ebatı 161 x 161 pikseldir. Fotoğraflarınızın tam görünür olması için 1:1 oranında yükleme yapmanızda fayda var.

Instagram fotoğraf boyutları: Instagram’da paylaşılan fotoğrafların kaliteli ve ilgi çekici olması için 1080 x 1080 piksel oranında yükleme yapın.

Instagram story ebatları: Mobil cihazlarda hikayeler dikdörtgen olarak gösterilir ve story çözünürlüğü 750 x 1334 pikseldir.

Instagram portre ebatları: Instagram’da tavsiye edilen portre ebatı 1080 x 1350 pikseldir. Ancak platform bunu 600 x 749 piksel olarak gösterecektir.

Twitter görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Twitter metin mesajı yollamaya görelik geliştirilmiş bir platform olsa da kullanıcılar birbirlerinin profillerine göz attığında profil ve kapak fotoğrafı büyük önem taşıyor. Twitterla yeni tanışan ve yeni güncellemeler sonucunda fotoğrafın ekranda tam görünmesini isteyen kullanıcılar aşağıdaki ebat ve boyutlardan yararlanarak uygun şekilde resim yüklemesi yapabilir.

Twitter kapak fotoğraf ebatı ve boyutları: Kapak fotoğrafı 1500 x 500 piksel tavsiye edilmektedir. Yüklemeniz gereken görselin maksimum boyutu ise 10MB olmalıdır. Kapak fotoğrafını JPEG, GIF ve PNG uzantısıyla yüklemeniz mümkündür.

Twitter profil fotoğraf ebatı ve boyutları: Twitter profil resminiz kare olmalıdır ve tavsiye edilen piksel değeri 400 x 400’dür. Maksimum boyut 100KB’dir. Bu sebeple Twitter profili yükleme sorunu yaşayabileceğinizden boyuta dikkat etmenizde yarar var.

Twitter akışta fotoğraf ebatı ve boyutları: Genişletilmiş fotoğraf olarak da bilinen bu görsel minimum 440 x 220, maksimum 1024 x 512 piksel olmalıdır. Oranlar yarı yarıyadır ve maksimum fotoğraf boyutu 5MB olmalıdır. Hareketli resimler yani GIF’ler için bu sınır 3MB’dir.

Pinterest görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Pinterest genellikle resim aramada ve site tanıtmada tercih edilen bir platformdur. Google Resimler ile rekabet edebilecek düzeyde olan Pinterest platformu pek çok kullanıcı için büyük önem arz etmektedir. Pinterest’e sık sık fotoğraf yüklüyorsanız ebatları ve boyutu göz önünde bulundurarak yükleme yapmalısınız.

Pinterest profil fotoğraf ebat ve boyutları: Pinterest profil resmi kare olmalıdır. Sayfanız görüntülendiğinde resminizin çözünürlüğü 165 x 165 pikseldir. Sayfanızın dışında resminiz 32 x 32 piksel görünür. Bu bakımdan herkese hitap edebileceğiniz kare bir görsel yüklemelisiniz ve boyut olarak 10MB aşılmamalıdır.

Pinterest pano fotoğraf ebat ve boyutları: Pinterest’te panolar yaygın biçimde kullanılıyor ve pano resimleri dikdörtgen olarak gösteriliyor. Panoda büyük thumbnailler 220 x 150 piksel olarak görüntülenirken altında bulunanların ebatı 55 x 55 ‘tir. Unutmayın ki panolar Pinterest’te çok önemli ve yükleyeceğiniz resimlerin boyutunda dikkatli olunmalı.

Pinterest pin ebatları: Bu platformda ana sayfadaki resimler ızgara sisteminde görüntülenir ve resimler 236 piksel genişliğindedir. Üzerine tıklandığında büyüyen bu resimler minimum 600 piksel çözünürlüğe sahip olduğundan kalite kaybı yaşamamak için yüksek çözünürlükte fotoğraflar tercih edin.

Whatsapp görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Whatsapp’ta kullanıcıların profil resimleri daire olarak görüntülenmektedir. Yuvarlak fotoğraf eklemek için ve en iyi sonucu alabilmek için kare fotoğraf eklemekte fayda var.

Whatsapp profil fotoğraf boyut ve ebatları: WP profil fotoğrafı 192 x 192 piksel olarak görüntülenmektedir. Bu sebeple yükleyeceğiniz fotoğraf bu orana uygun olmalıdır. Profilin çember içinde görüneceği unutulmamalıdır. Format türü olarak JPG ve PNG tervih edilebilir

Grup profil resmi boyut ve ebatları: WP grup resmi ile profil resmi arasında bir farklılık bulunmamaktadır. Grup resmi 192 x 192 piksel olarak görüntülenmektedir. Yüklenecek görsel JPG veya PNG formatında olabilir.

 Tumblr görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Tumblr uygulaması Instagram’a benzer şekilde görsellerin ön plana çıktığı bir platform. Her gün yüzbinlerce fotoğrafın yüklendiği ve milyonlarca aktif kullanıcısı olan Tumblr’a yükleme yaparken fotoğraf boyutu nasıl olmalı?

Tumblr profil fotoğraf boyut ve ebatları: Profil fotoğrafınız minimum 128 x 128 piksel olmalıdır. Sisteme JPG, GIF, PNG ve BMP uzantısıyla görsel yükleyebilirsiniz. Uygulama üzerinden kullanıcılar resminizi 64 x 64 piksel olarak görüntüler.

Tumblr görsel paylaşım boyut ve ebatları: Tumblr’da dilediğiniz boyutta görsel paylaşabilirsiniz, ancak bu resimler maksimum 1280 x 1920 formatında gösterilir. Akışta ise 500 x 750 piksel olarak görünür. Yüklenen resim 10MB boyutunu aşmamalıdır. Yükleyeceğiniz hareketli resimler maksimum 500 piksel ve 1MB altında olmalıdır.

Ello görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Ello, Tumblr’a benzer formatta olan ve özgürce görsel paylaşımın yapıldığı bir başka sosyal medya platformu. Ello’ya yüklediğiniz fotoğraflardan profil ve kapak fotoğrafının ebatlarına dikkat etmeniz yeterlidir.

Ello profil fotoğraf ebat ve boyutları: Tavsiye edilen profil fotoğraf ebatı 360 x 360 pikseldir. Sisteme JPEG veya PNG olarak profil resmi yüklenebilir. Fotoğraf kare olarak yüklense bile renderlanarak kırpılma işleminden geçirilir ve daire içerisinde gösterilir. Fotoğraf kesildiğinden eksik veya yarım görünmemesi için dikkatli olun.

Ello banner ebat ve boyutları: Ello’ya banner eklemek için tavsiye edilen resim boyutu 2560 x 1440 pikseldir.

Swarm görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Swarm yer bildirimi bulunmada en çok tercih edilen platformlar arasındadır. Görsellik Swarm’da önem arz etmektedir. Kullanıcılar birbirleriyle tanışırken veya yemekleri görüntülerken resimlerden yararlanmaktadır.

Swarm profil fotoğraf ebat ve boyutları: Pek çok sosyal medyada olduğu gibi Swarm da kare fotoğraf kabul etmektedir. Yükleyebileceğiniz minimum görsel ebatı 86 x 86’dır. Tavsiye edilen ebat ise 1000 x 1000’dir.

Swarm paylaşım görseli ebat ve boyutları: Swarm’da yapacağınız paylaşımın tavsiye edilen ebatları 590 x 768 pikseldir.

Periscope görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri.

Periscope canlı yayın izleme servisidir. Yine de kullanıcılar buradan yayıncıların profil fotoğraflarını, video paylaşım görselini ve yayın listesi görselini görüntülerken bunlar belirli bir pikselle ekrana getirilir.

Periscope profil fotoğraf ebat ve boyutları: Yüklenecek fotoğraf kare olmalıdır ve minimum 100 x 100 piksel şeklinde eklenmelidir. Tavsiye edilen fotoğraf 1000 x 1000 pikseldir.

Periscope video paylaşım görseli ebat ve boyutları: Uygulamada arama yaptığınızda her canlı yayının ön resmi 830 x 550 piksel olarak görünür. Video çekimi bu formata uygun olarak yapılırsa kısmen işe yarayabilir.

Periscope yayın listesi görsel ebat ve boyutları: 120 x 120 piksel olarak gösterilir.

WeChat görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

WeChat, Whatsapp benzeri sohbet uygulamasıdır ve fotoğraf ölçülerinin dikkate alınması gereken platformlardan biridir.

WeChat profil fotoğraf ebat ve boyutları: En iyi sonucun alınması için kare fotoğraf olması ve bunun 200 x 200 piksele uygun formatta yüklenmesi gerekir.

WeChat kapak fotoğraf ebat ve boyutlar: Kapağın düzgün görünmesi için yüklenmesi gereken fotoğraf 360 x 200 piksel standartına uygun olmalıdır. Yüksek çözünürlük için minimum upload oranı 900 x 500 piksel olmalıdır.

WeChat içerik önizleme resmi: Paylaşılan içeriğin önizleme kapak resminin istenen şekilde görünmesi için kare fotoğraf yüklenmeli. İdeal kaliteyi yakalamak için piksel oranı 400 x 400 olmalıdır.

Vimeo görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Vimeo için profil fotoğraf ve video kapak boyutları aşağıdaki gibi olmalıdır.

Vimeo profil fotoğraf ebatı: 300 x 300 piksel

Vimeo Banner ebatı:
– 
standart 4:3 oran = 640 x 480
– standart 16:9 oran = 640 x 360
– 720p, HD video = 720 x 1280
– 1080p, HD+ video = 1080 x 1920
Tüm bunların dışında sosyal medya aracı olarak kullandığınız ve fotoğraf ölçeklendirmesi yapmakta başarılı olamadığınız bir uygulama var mı? Yorum bölümünde sorun yaşadığınız uygulamayı bizimle paylaşın.

Hangi telefonla YouTube videosu çekebilirim?

Sosyal medyanın yaygınlaşması eğlencenin ötesinde gençler içinde bir kazanç kapısı haline geldi. Şuan için Facebook ve İnstagram’ın kişisel olarak kullanımı hala yaygın olsa da Youtube için aynı şeyi söyleyemeyiz. Şuan Youtube’a video yükleyen hemen hemen herkes reklam gelirlerinden para kazanmaya çalışıyor. Peki bir YouTuber olmak için hangi telefonu almalıyız?

Yotube’da video çekmek için kullanılabilecek akıllı telefonlar

YouTube’da kaliteli içerik üretmek istiyorsak öncelikle kaliteli videolar çekiyor olmamız gerekiyor. Ne videosu çekeceğinize karar verdiyseniz sıra geldi bu videoyu nasıl çekeceğinize. Tabii ki çok profesyonel videolar için profesyonel video ve fotoğraf makineleri kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünler hem çok pahalı hem de gündelik hayatınızda sürekli kullanabileceğiniz cihazlar değil. Teknoloji ile birlikte gelişen akıllı telefonlar ile çekilen videolar da artık profesyonel cihazlar kadar kaliteli. O yüzden telefonla Yotube videosu çekmek hemen hemen tüm Youtuber’ların kullandığı bir yöntem. Peki hangi telefonla kaliteli Youtube videosu çekilir, Youtube’da video çekmek için hangi telefonu satın almanız gerekir birlikte göz atalım.

Öncelikle işletim sistemine karar vermeniz gerekir. Çünkü eğer daha önce Android bir telefon kullanıyorsanız ve yine Android telefon kullanmak istiyorsanız buna göre bir model seçmelisiniz. İphone yani iOS kullanmak istiyorsanız Yotube videosu çekeceğiniz iPhone modellerine göz atmanız gerekiyor. Biz sizler için bu iki işletim sistemini kullanan en iyi video çeken telefonları listeleyeceğiz.

Youtube için en iyi video çeken Android telefonlar

Daha önceleri her ne kadar iPhone’un kamerası Android cihazlara göre daha iyi videolar çekiyor olsa da yakın tarihte bu algı tamamen kırıldı. Özellikle Samsung‘un çıkardığı yeni akıllı telefonların video çekme özellikleri oldukça iyi ve bir Youtuber için oldukça yeterli.

Samsung’un son telefonu Samsung S9 video çekme özellikleri ile listemizin başında yeralıyor. 12 megapiksel arka kameraya sahip bu yeni telefon 4K eş zamanlı video çekebiliyor. 4K videolar tüm Youtuber olmak isteyenlerin en büyük hayali. Bunun yanında Samsung S9 inanılmaz video efektleri ile size benzersiz özellikler sunuyor. Örneğin 960 fps ağır çekim yapabiliyor ve video üzerinde oynayabilmeniz için bir çok özelliği mevcut. Yani çoğu zaman bilgisayarda editlemenize bile gerek kalmadan Youtube’da video paylaşabilirsiniz. Cihazın ön kamerası ise 8 megapiksel ve 1.7 diyafram aralığında 1440p / 30 fps video çekme özelliğine sahip. Cihazın fiyatı ve diğer detayları için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Medya Görsel Boyutları / Kapak ve Profil Fotoğrafı Ölçüleri - 2021 3

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S9’un özellikleri ve fiyatı

Youtube’da video çekmek için kullanacağınız bir başka Samsung telefon da Samsung Galaxy S8. Bu telefonla da oldukça yeterli videolar çekmeniz mümkün. Ancak uzmanlara göre Samsung S8’in Samsung S9’a göre %30 daha kötü video çektiği bir gerçek. Özellik olarak ve bütçenize bağlı olarak iki modelden bir tanesini seçebilirsiniz. Samsung S8’in detaylı özelliklerini merak ediyorsanız alttaki konumuzu okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S8’in özellikleri ve fiyatı

Eğer video çekmek için Sony marka bir telefon kullanmak isterseniz Sony Z5 tam Yotube videosu çekmek isteyenlere göre tasarlanmış. Hem şık görünümü hem de seri işletim sistemi ile gündelik hayatınızda da keyifle kullanacağınız Z5 4K video çekebilen telefonlar arasında. Sony Z5’in kamera ve video özelliklerine baktığımızda öncelikle bizi 23 megapiksel ve daha öncede belirttiğimiz gibi 4K video 30 fps, 1080p 60 fps video çekebilen ön kamera karşılıyor.

Şuan için fiyat performans açısında HTC, General Mobile, Asus, Vestel gibi modelleri Youtube da video çekmek için uygun bir modelini öneremiyoruz. Ancak bu listemizi yeniden güncellememiz yakın zamanda muhtemel. Gelelim Youtube için alacağımız Apple yani iPhone telefonlara.

Youtube için en iyi video çeken iOS (iPhone) telefonlar

iPhone fotoğraf ve video çekimi konusunda 5s’den bu yana hep ileri teknoloji ürünler ortaya sundu. Şuan için belki o modellere dönüp bakmıyoruz ama dönemine göre en iyi video çeken telefonlar sıralamasında hep zirveyi oynadı. Gerek fotoğraf çekimi gerekse video çekiminde özellikle alan derinliği, aydınlatma ve netlik konusunda güzel işler çıkardı. Ancak en büyük eksisi gece çekimlerinde iyi sonuç vermemesiydi. Her ne kadar iPhone 7 ve üzeri modellerde bu algıyı kırmış olsa da yine de yeteri kadar aydınlatması olmayan bir YouTuber iPhone almadan önce bir kez daha düşünmeli. Eğer aydınlık bir ortamda Youtube videosu çekecekseniz iPhone inanılmaz videolar çekebilir. Peki hangi model iPhone ile kaliteli Youtube videosu çekilir?

Sosyal Medya Görsel Boyutları / Kapak ve Profil Fotoğrafı Ölçüleri - 2021 4

Öncelikle Youtube da video çekmek için iPhone 6s Plus ve üzeri kullanıyor olmanız gerekiyor. Daha alt modeller de dönemimde çok iyi video çekebiliyor olsa da şu an için sizi biraz geride bırakabilir. iPhone 6s plus’ın kamera özelliklerine baktığımızda stabilizasyona sahip 12 megapiksel bir kamera karşılıyor. Bu da özellikle hareketli videolar çekmek için harika bir özellik. Aynı zamanda kamerasında yüz algılama ve yerel ton eşleme özellikleri yer alıyor. Yalnız başınıza video çekiyorsanız bu da önemli bir özellik. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus tabii ki 6s Plus’a göre çok daha iyi özelliklere sahip. Eğer bütçeniz var ise iPhone 8 ve iPhone X ile Yotube’da harikalar yaratabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: iPhone 7 mi Samsung S8 mi?

Youtube Go indir

0

Youtube Go uygulaması, internet çekim kalitesi zayıf olan ve internete erişim sorunu yaşayan Android kullanıcıları için Google tarafından geliştirilen, Youtube’un boyutu düşürülmüş halidir. Geçtiğimiz yıl kullanıcılara sunulacağının ilk sinyallerini veren Google, Youtube Go projesini tamamlayarak indirilmeye hazır hale getirdi.

Dünya genelinde internet bağlantısı zayıf olan ve erişimi sık sık kesilenlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olan Youtube Go’nun çalışma mantığı Facebook Lite’a benziyor. Düşük modelli telefonların Youtube açmada sıkıntı yaratması veya telefonunda az yer kaplaması için mb değeri düşük Youtube’a ihtiyaç duyanların olması sebebiyle geliştirilen Youtube Go oldukça kullanışlı görünüyor.

Youtube Go nedir, ne işe yarar, neler sunuyor?

Youtube Go basit ve sade arayüze sahip olduğundan içerisinde hızlıca gezinmenize imkan tanıyor. Bunun yanında internet bağlantısının zayıf olduğu noktalarda Youtube’dan çevrimdışı (online olmadan) video izlemek mümkün. Dilerseniz çevrimdışı Youtube videosu seyretmenin yanında şimdi veya sonra izlemek üzere indirebiliyorsunuz.

Youtube Go özellikleri

  • Youtube için harcanan interneti öğrenme,
  • İndirme ve izleme öncesinde önizleme yapma,
  • Kişilere video gönderme ve aile içerisinde paylaşma,
  • Videoyu hafıza kartına veya telefona indirme,
  • İnternetsiz çalışma,
  • Telefonda az yer kaplama özelliği taşıma (Yalnızca 8MB)
  • Android Jelly Bean 4.1 ve altı sürümlerde çalışır.

Youtube Go’yu kimler kullanabilir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi “İnternetim çok yavaş, internet nasıl hızlandırılır? Youtube’da nasıl hızlı dolaşırım?” tarzında soruları olan ve buna çözüm arayan akıllı cihaz kullanıcıları tercihlerini Youtube Go’dan yana kullanabilir.

Youtube Go nasıl indirilir?

Youtube Go her ne kadar geçtiğimiz yıl tanıtılsa ve bu yıl yayımlandığına dair duyurusu gerçekleşse de şu an için dünya genelinde yalnızca Hindistan’da indirilebilir durumdadır. Henüz test aşamasında olan Youtube Go’yu Android’e indirmek için bir süre daha beklemeniz gerekiyor.

Youtube Go kullanımında yaşadığınız sorunları yorum panelimizden bizlere bildirebilirsiniz.

Youtube Go indir

 

Youtube neden açılmıyor?

0

Bu gün saat 14:25 gibi Youtube erişimi tamamen kapandı. Yotube’a girmek isteyenler ise 500 İnternal hatası ile karşılaştı. Peki nedeni nedir? Youtube tamamen mi kapanacak?

Yotube neden kapandı?

Bu gün Yotube girmeye çalışanların bir çoğu Youtube’u kapalı olarak gördü.Kısa bir süre önce kapatılan PayPal ve daha öncelerde yaşanılan Sosyal Medya erişiminin kapatılması gibi olaylardan sonra Yotube’un açılmıyor olması akıllara Türkiye de Youtube kapatılacak mı sorusunu getirdi. Ancak Youtube sadece 500 İnternal Serves Error hatası almıştı ve kısa bir süre sonra açıldı. Ancak bu hata da çok hafife alınacak bir hata değil.

500 İnternal Serves Error hatası nedir?

500 İnternal Serves Error hatası web sitesine bir saldırı olması anlamına gelebilir. Yani Youtube erişime kapalı olduğu vakitlerde hackerlar tarafından saldırı altında olabilir. Zira Youtube gibi bir internet devinin böyle bir hatayı sistemsel olarak alması oldukça zor. Genede bir web sitesi ne gibi durumlarda 500 İnternal Serves Error hatası alır hep birlikte göz atalım.

Screenshot_2

500 İnternal Serves Error hatası web sayfasında oluşan bir kodlama hatasıdır. Geçersiz dosya isimleri bu hatayı görmemize neden olabilir. Yani youtube.com erişimi sırasında web tarayıcımız dosya isimlerini okuyamamış olabilir.

Bu hata tüm dosyaların herkes tarafından yazılma izninin olduğunu da gösterebilir. İşin bu kısmını düşündüğümüzde saldırı ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

.htaccess dosyalarının yanlış yapılandırılması.

Yotube saldırıya mı uğradı?

Bu gün kısa süreliğine kapanan Youtube’un saldırıya uğrama ihtimali çok yüksek. Ancak teknik bir hatadan da kaynaklanabilir. Yotube gene kapanacak mı zaman gösterecek.

Clash of Clans için 30 bin TL harcayan genç daha fazlasını kazandı

0

Bildiğiniz üzere Android ve iOS uygulama marketlerinde bir çok oyun ücretsiz olarak indiriliyor. Binlerce dolar harcanarak yapılan bu oyunların en büyük geliri reklamların yanı sıra uygulama içi satın almalar. Yani ücretsiz olarak indirilen oyunlar bir süre sonra bize bazı ek özellikler sunarak para talep ediyor. Başta ben oyuna gelmem deseniz de oyunu oynarken zamanla kazandığınız bağımlılık sizi satın almaya teşvik ediyor.

Ancak haber niteliği taşıyan olay oyunlara 200, 300 TL harcayan sıradan oyuncular değil, Clash of Clans ve benzeri oyunlara tam 30bin TL harcayan bir genç.

Durun, hemen de adama aptal demeyin. Çünkü bu gencin iş olarak benimsediği sisteme harcadığı 30bin TL yatırım niteliği taşıyor. Yani oyunu daha iyi oynamak için değil onların videolarını çekmek için bu parayı harcıyor ve Youtube kanalına yükleyerek harcadığının çok daha üzerinde gelir elde ediyor.

Chief Pat isimli Youtube kanalının sahibi olan gencin 2 milyon takipçisi var ve çektiği Clash of Clans oyun videoları binlerce insan tarafından izleniyor. Bazı özellikleri satın almaya gücü yetmeyenler için oldukça keyifli olan bu videolar sayesinde ise harcadığı paradan çok daha fazlasını kazanıyor.


- sponsor -