Ana Sayfa Etiketler Huawei mate 20

huawei mate 20 ile ilgili içerikler.


Huawei Mate 20 / Mate 20 Pro depolama alanı nasıl temizlenir?

Huawei Mate 20, en çok dahili depolama alanına sahip modeller arasında yer almaktadır. Yine de Huawei’in size sunduğu alanı doldurduysanız Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro’da depolama alanı temizleme şansına sahipsiniz. Bu yazımızdan yararlanarak belirtilen modeller için telefonda yer açma ve depolama alanını genişletmenin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Huawei Mate 20’de kullandığınız uygulamalar ve araçlar neticesinde telefon hafızası dolabilir ve bir süre sonra yeterli depolama alanının olmaması konusunda uyarı alabilirsiniz. Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinde kimi dosyalar -fotoğraf, video, farklı formatta geçici dosya ve dökümanlar- bellekte tutulmaktadır. Bunların temizliğini yapmak telefonda yer açmayı sağlayacağı gibi Mate 20 ve Mate 20 Pro performansında artış ortaya çıkartır.

Cihazınızda Emotion UI ile birlikte ön yüklü olarak gelen telefon hafıza temizleme, RAM boşaltma ve Mate 20’yi hızlandırmayı sağlayan araç bulunmaktadır. Ayarlar’da yer alan bu aracı kullanarak kısa sürede hızlı bir temizlik gerçekleştirebilir ve cihazınızda hatrı sayılır oranda yer açabilirsiniz. Telefondaki gereksiz dosyaları temizleme ve depolama kapasitesini arttırma işlemi için aşağıdaki adımları uygulayın.

Mate 20 / Mate 20 Pro depolama alanı temizliği nasıl yapılır?

Google Play Store’da yer alan temizleme araçlarına ve üçüncül yazılım uygulamalarına ihtiyaç duymadan cihaz içerisinde yüklü olarak gelen sistem temizliği yapan ve yer açan programdan yararlanabilirsiniz.

 • Ayarlar’a gidin.
 • Depolama’yı seçin.
 • Depolama alanı temizleyici’yi seçin.
 • Clean’e basın.

Huawei Mate 20 / Mate 20 Pro, temizlenecek dosyaların hesaplamasını kısa sürede gerçekleştirecek ve cihazdan silinecek gereksiz dosyaları pencerede gösterecektir. Temizlik aracının içerisinde bulunan “Hızlı Temizleme” veya “Derin Temizlik” çeşitlerinden dilediğinizi kullanarak silme işlemini başlatabilirsiniz. Her iki araç da sistem dosyaları dışında gereksiz olan ve telefonda saklı tutulan dosyaların temizliğinde kullanılmaktadır.

Huawei Mate 20 / Mate 20 Pro ekran çözünürlüğü nasıl değiştirilir?

Günümüzde kullanıcılar telefonda daha fazla özelleştirme yapabilme imkanına sahip. Bazı modellerde bu özelleştirmelere dair kişiler ekran çözünürlüğünü değiştirme ayarını yapabiliyor. Bu yazımızda Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modelleri için ekran çözünürlüğünü arttırma veya düşürmenin nasıl yapıldığını paylaşacağız.

Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modeller 6.39 inç büyüklüğünde ekran ile geliyor. 3120 x 1440 piksel sunan cihazların 2K+ çözünürlük desteklediği anlamına geliyor. Çözünürlük ekranda en küçük nokta olarak bilinmektedir ve ekrandaki nokta sayısı çözünürlük oranına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çözünürlüğün fazla olması daha canlı bir renk deneyimi sunulması olarak bilinmektedir.

Ekran çözünürlüğünün arttırılması daha fazla pikselin yani ışığın kullanılması anlamına geldiğinden şarjın daha hızlı bitmesine yol açabilmekte ve grafik işlemci daha etkin çalışmaktadır. Eğer Huawei Mate 20 veya Mate 20 Pro şarjının uzun süre gitmesini istiyorsanız ve daha düşük çözünürlükte de telefon kullanmakta bir sorun yaşamıyorsanız bu ayarın nasıl yapılacağını aşağıdaki adımları uygulayarak öğrenmeniz mümkündür.

Çözünürlüğü düşürürsem ne olur?

 • Batarya kullanım süresi uzar.
 • İşlemci daha az çalışır.
 • Telefon daha az ısınır.
 • Batarya dayanıklılığı artar.
 • Gözün daha az yorulmasını sağlar.

Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro Emotion UI ile gelmektedir. Bu arayüz kullanıcılara pek çok özelleştirme yani değişiklik yapma imkanı tanımaktadır. Sistem özelliklerini ayarlama noktasında en iyi arayüzlerden biri olan Emotion UI’de ekran çözünürlüğünü ayarlamak için aşağıdaki adımları uygulayın.

Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro ekran çözünürlüğü nasıl değiştirilir?

5 adımda ekran çözünürlüğü ayarlama ve piksel ebatlarını değiştirme işlemi için yönergeleri takip edin ve uygulayın.

 • Ayarlar’a gidin.
 • Görüntü (Ekran) seçeneğine gidin.
 • Ekran çözünürlüğüne dokunun.
 • Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro için HD+ veya FD+ ekran veya Akıllı çözünürlükten size uygun olanı seçin.

HD+ çözünürlük düşük olarak bilinir ve 1493 x 720 piksel sunar.
FHD+ çözünürlük 2240 x 1080 piksel sunar ve yüksek çözünürlük olarak bilinir.

Akıllı çözünürlük nedir?

Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro’nun pil tüketiminin azalmaması için ışığa duyarlı olarak ekran çözünürlüğünün değişmesidir. Sürekli olarak çözünürlüğü değiştirmek yerine bu ayarı seçili duruma getirmek işinizi kolaylaştırabilir.

Evet, yapmanız ve bilmeniz gereken herşey bunlardı. Artık çözünürlük ayarlarını bildiğinize göre dilediğiniz gibi Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro için gerekli değişikliği yapabilirsiniz.

Huawei Mate 20 format nasıl atılır?

Huawei Mate 20 model akıllı telefonda yavaşlama, donma, virüs bulaşma, Android işletim sisteminin çökmesi, ekran kilidinin açılmaması gibi durumlarda tercihinizi format atma ve Mate 20’yi fabrika ayarlarına döndürmeden yana kullanabilirsiniz. Aşağıdaki formatlama yöntemlerini kullanarak cihazınız için uygun olan resetleme türünü seçin.

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler: Huawei Mate 20’ye format atıldığında cihaz varsayılan ayarlara geri döneceğinden içerisinde bulunan tüm veriler kalıcı olarak silinecektir. Format atma işleminin ardından silinen dosyaları kurtarma mümkün değildir. Bu sebeple tüm verilerinizin -hesap bilgileri, uygulama bilgileri, kişiler, mesajlar, görüntüler ve diğer dosyalar- yedeğini almanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Huawei Mate 20 nasıl format atılır?

Yukarıda iki tip formatlama seçeneği olduğunu belirtmiştik. Bunlar hard reset ve soft reset yöntemleridir.

Soft reset ile format atmak

Bu sıfırlama yöntemini kullanarak, telefonu kapatmaya ihtiyaç duymadan “Ayarlar” üzerinden gerekli formatlama işlemini tamamlayabilirsiniz. Hard resete kıyasla daha basit ve hızlı formatlama biçimidir.

 • Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika verilerine sıfırla’ya gidin.
 • Telefonu sıfırla’ya basın.
 • Çıkan uyarıyı onaylayın ve ardından Mate 20 yeniden başlatılıncaya dek bekleyin.

Hard reset ile format atmak

Hard resetleme, Mate 20’nin kapatılmasını ve üzerindeki fiziksel tuşların kullanımını gerektirir. Mate 20’nin açılmaması, işletim sisteminin çökmesi, telefonun açılırken logoda takılı kalması, ekran kilidi şifresinin unutulması ve diğer benzer durumlarda hard resetleme sıklıkla tercih edilir.

Bilgi: Formatlama EMUI arayüzünden yapılmaktadır. Arayüz üzerinde aşağı/yukarı hareket etmek için “Ses arttırma ve Ses azaltma” tuşlarını kullanın. Seçim yapmak için “Güç” tuşunu kullanın.

 • Telefonu değilse kapalı konuma getirin.
 • “Ses arttırma” düğmesine basarken ve “Güç” düğmesine de basın.
 • Mate 20 açılınca “Güç” düğmesine basmayı bırakın ve “Ses arttırma” düğmesine basmayı sürdürün.
 • Karşınıza “Recovery” -kurtarma- ekranı çıkacaktır. “Ses arttırma veya azaltma” düğmelerini kullanarak “Wipe data / factory reset” (Veriyi süpür, fabrika ayarlarına sıfırla) üzerine gelin.
 • Çıkan ekrana “YES YAZIN” ve “Wipe data/factory reset” üzerine gelerek onaylayın.
 • İşlem uzun sürebilir, tamamlanıncaya dek bekleyin.
 • Ardından “Reboot System Now” -Sistemi yeniden başlat- seçeneğine gelin ve güç düğmesi ile onaylayın.

Tebrikler Mate 20’yi fabrika ayarlarına başarıyla döndürdünüz. Cihazınız ilk aldığınız günkü gibi bir arayüzle sizi karşılayacaktır. Aldığınız telefon yedeğini geri yükleme yapabilirsiniz.

Huawei Mate 20 ile ilgili karşılaştığınız problemleri ve format esnasında yaşadığınız sorunları bizlerle paylaşın.

Huawei Mate 20 Pro nasıl format atılır?

Huawei’in çıkardığı ve yüksek özellikleriyle büyüleyen akıllı telefon Huawei Mate 20 Pro, 2019’a damgasını vuracak modeller arasında yer alıyor. Güçlü işlemcisi, yüksek çözünürlüklü kamerası ve daha pek çok özelliği ile gündelik hayattaki her işimizi görüyor. Fakat her ne kadar gelişmiş özelliklere sahip olsa da Huawei Mate 20 Pro bile formata ihtiyaç duyabilir. Telefonun yavaşlaması, sistem bozulması, donma problemlerinin meydana gelmesi, uygulamalar arası çakışma, virüs bulaşma gibi durumlarda Mate 20 Pro formatlama işlemi son derece yararlı olacaktır.

Huawei Mate 20 Pro fabrika ayarlarına döndürme işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Mate 20 Pro format atma işlemi hard resetleme veya soft resetleme ile yapılabilir. Mate 20 Pro’yu varsayılan ayarlarına döndürmek ve ilk günkü haline getirmek için aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanı seçin.

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler: Mate 20 Pro’ya format attığınızda tüm verileriniz -mesaj, kişiler, uygulama, hesap bilgileri, görüntü ve diğer- kalıcı olarak silinir. Verilerin silinmesi durumuna karşı format öncesi yedek almanızı öneriyoruz. Bunun yanında Mate 20 Pro performansı cihazdan cihaza değişiklik gösterebileceğinden resetleme işlemi uzun sürebilir. Bu bedenle format atarken şarj yüzdesinin 50 düzeyinde olmasına özen gösterin.

Soft reset ile format atmak

Huawei Mate 20 Pro’ya soft resetleme ile format atmak istiyorsanız bu oldukça kolay bir işlemdir. Cihazı kapatmaya ihtiyaç duymadan, “Ayarlar” menüsü üzerinden formatlama yapabilirsiniz. Bunun için:

 • Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika verilerine sıfırla’ya gidin.
 • Telefonu sıfırla’ya basın.
 • Sıfırlama işlemini onaylayın ve cihaz yeniden başlatılıncaya dek bekleyin.

Hard reset ile format atmak

Mate 20 Pro’ya hard reset atmak telefonun kapatılmasını gerektirir. Cihazın açılmadığı, işletim sisteminin çöktüğü, ekran kilidi şifresinin unutulduğu zamanlarda tercih edilen hard resetleme yöntemiyle cihazı varsayılan ayarlarına geri döndürmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Bilgi: Formatlama EMUI arayüzünden yapılmaktadır. Arayüz üzerinde aşağı/yukarı hareket etmek için “Ses arttırma ve Ses azaltma” tuşlarını kullanın. Seçim yapmak için “Güç” tuşunu kullanın.

 • Telefonu değilse kapalı konuma getirin.
 • “Ses arttırma” düğmesine basarken ve “Güç” düğmesine de basın.
 • Mate 20 Pro açılınca “Güç” düğmesine basmayı bırakın ve “Ses arttırma” düğmesine basmayı sürdürün.
 • Karşınıza “Recovery” -kurtarma- ekranı çıkacaktır. “Ses arttırma veya azaltma” düğmelerini kullanarak “Wipe data / factory reset” (Veriyi süpür, fabrika ayarlarına sıfırla) üzerine gelin.
 • Çıkan ekrana “YES YAZIN” ve “Wipe data/factory reset” üzerine gelerek onaylayın.
 • İşlem uzun sürebilir, tamamlanıncaya dek bekleyin.
 • Ardından “Reboot System Now” -Sistemi yeniden başlat- seçeneğine gelin ve güç düğmesi ile onaylayın.

Huawei Mate 20 Pro fabrika ayarlarına döndürme ve formatlama başarıyla tamamlandı.

Huawei Mate 20 Pro format atma problemleri ve format esnasında yaşanan sorunları çözüm bulmak adına bizlerle paylaşın.

Huawei Mate 20 özellikleri ve fiyatı

0

Huawei’in geçtiğimiz günlerde duyurusunu yaptığımız model Huawei Mate 20, Kasım ayında raflardaki yerini aldı. Özellikleri itibariyle amiral gemisi sınıfında yer alan ve üst segment model olan Mate 20 6.53 inç büyüklüğünde ekran, 16MP kamera, 6GB RAM ve HiSilicon Kirin 980 çipset ile öne çıkıyor.

Mate 20 Pro ve Mate 20 X modelleriyle kıyaslama yapıldığında daha biraz daha düşük özelliklerle gelen Mate 20 IPS LCD ekrana, 1080 x 2244 piksel çözünürlüğünde ekrana ve 18.7:9 ekran oranına sahip.

Mate 20’de tercih edilen çipseti HiSilicon Kirin 980 ve cihaz 8 çekirdekli Cortex-A76 ve Cortex-A55 ile çalışıyor. Barındırdığı grafik birimi ise Mali-G76 MP10. Akıllı telefonun 4GB ve 6GB RAM’li versiyonunda 128GB depolama alanı bulunuyor ve NM (Nano Memory) depolama teknolojisi sayesinde ekstradan 256GB’a kadar alan yaratmak mümkün oluyor.

Kamera özelliklerine baktığımızda Mate 20’nin arka bölümünde 12MP, 16MP ve 8MP olmak üzere üç kamera ve önde 24MP çözünürlüğünde sensör bulnuuyor. Cihaz 4000 mAh gücünde pil ile geliyor ve mavi, siyah, krem renk seçeneklerine sahip. Mate 20 fiyatı ve teknik özellikleri hakkında detaylı bilgi almak için tabloyu inceleyin.

Huawei Mate 20 özellikleri

Ekran: IPS Full HD+
Performans: 8 çekirdek 4 x 2.6 GHz
Kamera: 12MP + 16MP + 8MP
Depolama: 128 GB
RAM: 6 GB
Batarya: 4000 mAh
İşletim Sistemi Android 9.0 Pie

Genel Özellikler

Cihaz Türü: Akıllı Telefon
Marka: Huawei
Model Adı: Mate 20
Çıkış Tarihi: 17 Ekim 2018
Duyurulma Tarihi: 16 Ekim 2018
Durum: Satışta
Parmak İzi Okuyucu: Var

Ekran Özellikleri

Ekran Türü: IPS LCD
Ekran Boyutu: 6.53 inç
Ekran Çözünürlüğü: 1080 x 2244 piksel
Renk Sayısı: 16.7 milyon
Piksel Yoğunluğu: 381 ppi
Ekran Gövde Oranı: %88.30
En-Boy Oranı: 19:9
Ekran Koruma: Corning Gorilla Glass
Ekran Arayüzü:
İkincil Ekran: Yok

Tasarım Özellikleri

Renk Seçenekleri: Siyah, Mavi, Mor
Gövde Malzemesi: Alüminyum
Ebatlar: 77.2 mm x 158.2 mm
En: 7.72 cm
Boy: 15.82 cm
Kalınlık: 0.83 cm
Ağırlık: 188 gram

Ağ & Hücresel Özellikleri

2G GSM 1800 / 1900 / 850 / 1900 MHz
3G UMTS : 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
UMTS : 1700 / 2100 MHz
UMTS : 800 MHz (Band 19)
UMTS : 850 MHz (Band 6)
4G LTE : 700 MHz Sınıf 17
LTE : 800 / 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 / 2600 MHz
LTE : 1700 / 2100 MHz
LTE-TDD : 1900 MHz (Band 39)
LTE-TDD : 2300 MHz (Band 40)
LTE-TDD : 2500 MHz (Band 41)
LTE-TDD : 2600 MHz (Band 38)
LTE : 850 MHz (Band 26)
LTE : 700 MHz (Band 12)
LTE : 800 MHz (Band 18)
LTE : 800 MHz (Band 19)
LTE : 700 MHz (Band 28)
İnternet Hızı: HSPA plus, LTE Cat21
SIM Türü: Nano SIM
SIM Slot Sayısı: Çift SIM

Kamera Özellikleri

Kamera Türü: 4’lü Kamera Kurulumu
(1 Ön, 3 Arka)
Arka Kamera: 12MP, 16MP, 8MP
Ana Kamera Özellikleri: Otofokus
Dijital resim sabitleme
Dijital zum
Çift kamera
Yüz tanıma
Coğrafi konum etikleme
HDR
ISO ayarları
Manuel fokus
Optik sabitleme (OIS)
Optik zum
Panorama
Sahne modu
Zamanlayıcı
Lazer AF
Makro Modu
Zıtlık Otofokus
Faz Algılama
Leica Çift Kamera 3.0
CMOS BSI Sensör
İkinci arka kamera – 16MP (Ultra geniş açı)
Üçüncü arka kamera – 8MP
(telefoto)
Flaş: Çift LED flaş
Diyafram Açıklığı: f/1.8
Odak Uzaklığı: *
Video Kayıt Çözünürlüğü: 2160p@30fps, 1080p@60fps,
720p@120fps
Ön Kamera: 24 MP
Özellikler: HDR
Diyafram Açıklığı: f/2.0
CMOS BSI sensör
Yüz algılama

Batarya Özellikleri

Batarya Türü: Li-Poly (Lithium Polymer)
Kapasite: 4000 mAh
Açık Kalma Süresi: 300 saate kadar
Konuşma Süresi: 11 saate kadar
Müzik Dinleme Süresi: 26 saate kadar
Video Oynatma Süresi: 5.5 saate kadar
Tarayıcıda Gezinme Süresi: 6 saate kadar

Donanım & Hafıza Özellikleri

Yongaseti (Çipset): Huawei HiSilicon Kirin 980
İşlemci (CPU): 8 çekirdek (4 x 2.6 GHz ARM Cortex A-75,
2 x 1.92 GHz ARM Cortex-A76,
2 x 1.8 GHz ARM Cortex-A55)
Çekirdek Sayısı: 8
İşlemci Mimari: 64-Bit
Grafik İşlemci (GPU): ARM Mali-G76 M10, 720 MHz, 10 çekirdek
İşlemci Teknolojisi: 7nm
Bellek (RAM): 4GB / 6GB
Bellek Türü: LPDDR4X
Dahili Hafıza: 128GB
Genişletilebilir Hafıza: Var, 512 GB’a kadar
Kart Slotu: NanoSD
Sensörler: Işık sensörü, Yakınlık Sensörü,
Pusula, İvme Ölçer, Jiroskop, Ambien Işık, Barometre, Parmak izi okuyucu,

Yazılım & Platform

İşletim Sistemi: Android
Versiyon: Android v8.1 (Oreo)
Kullanıcı Arayüzü: Emotion UI 9.0

Kablosuz & Diğer Bağlantılar

Wi-Fi: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac,
dual-band, DLNA,
Wi-Fi Direct, hotspot
USB türü & versiyon: Type-C v3.0
Bluetooth: 5.0, A2DP, LE, EDR
Navigasyon (GPS): A-GPS
BeiDou (B1)
Galileo (E1+E5a)
GLONASS (L1)
GPS (L1+L5)
NFC: Var

Diğer Özellikler

Sar Değeri: Kafa 0.44 W/kg
Vücut 0.99 W/kg
Ses Çıkışı: Type-C USB Kulaklık Jakı
Kullanım Kılavuzu: Huawei Mate 20 Kullanım Kılavuzu

- sponsor -