Huawei Mate 20 Pro nasıl format atılır?

-sponsor-

Huawei’in çıkardığı ve yüksek özellikleriyle büyüleyen akıllı telefon Huawei Mate 20 Pro, 2019’a damgasını vuracak modeller arasında yer alıyor. Güçlü işlemcisi, yüksek çözünürlüklü kamerası ve daha pek çok özelliği ile gündelik hayattaki her işimizi görüyor. Fakat her ne kadar gelişmiş özelliklere sahip olsa da Huawei Mate 20 Pro bile formata ihtiyaç duyabilir. Telefonun yavaşlaması, sistem bozulması, donma problemlerinin meydana gelmesi, uygulamalar arası çakışma, virüs bulaşma gibi durumlarda Mate 20 Pro formatlama işlemi son derece yararlı olacaktır.

Huawei Mate 20 Pro fabrika ayarlarına döndürme işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Mate 20 Pro format atma işlemi hard resetleme veya soft resetleme ile yapılabilir. Mate 20 Pro’yu varsayılan ayarlarına döndürmek ve ilk günkü haline getirmek için aşağıdaki yöntemlerden size uygun olanı seçin.

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler: Mate 20 Pro’ya format attığınızda tüm verileriniz -mesaj, kişiler, uygulama, hesap bilgileri, görüntü ve diğer- kalıcı olarak silinir. Verilerin silinmesi durumuna karşı format öncesi yedek almanızı öneriyoruz. Bunun yanında Mate 20 Pro performansı cihazdan cihaza değişiklik gösterebileceğinden resetleme işlemi uzun sürebilir. Bu bedenle format atarken şarj yüzdesinin 50 düzeyinde olmasına özen gösterin.

Soft reset ile format atmak

Huawei Mate 20 Pro’ya soft resetleme ile format atmak istiyorsanız bu oldukça kolay bir işlemdir. Cihazı kapatmaya ihtiyaç duymadan, “Ayarlar” menüsü üzerinden formatlama yapabilirsiniz. Bunun için:

 • Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika verilerine sıfırla’ya gidin.
 • Telefonu sıfırla’ya basın.
 • Sıfırlama işlemini onaylayın ve cihaz yeniden başlatılıncaya dek bekleyin.

Hard reset ile format atmak

Mate 20 Pro’ya hard reset atmak telefonun kapatılmasını gerektirir. Cihazın açılmadığı, işletim sisteminin çöktüğü, ekran kilidi şifresinin unutulduğu zamanlarda tercih edilen hard resetleme yöntemiyle cihazı varsayılan ayarlarına geri döndürmek için aşağıdaki adımları uygulayın.

Bilgi: Formatlama EMUI arayüzünden yapılmaktadır. Arayüz üzerinde aşağı/yukarı hareket etmek için “Ses arttırma ve Ses azaltma” tuşlarını kullanın. Seçim yapmak için “Güç” tuşunu kullanın.

 • Telefonu değilse kapalı konuma getirin.
 • “Ses arttırma” düğmesine basarken ve “Güç” düğmesine de basın.
 • Mate 20 Pro açılınca “Güç” düğmesine basmayı bırakın ve “Ses arttırma” düğmesine basmayı sürdürün.
 • Karşınıza “Recovery” -kurtarma- ekranı çıkacaktır. “Ses arttırma veya azaltma” düğmelerini kullanarak “Wipe data / factory reset” (Veriyi süpür, fabrika ayarlarına sıfırla) üzerine gelin.
 • Çıkan ekrana “YES YAZIN” ve “Wipe data/factory reset” üzerine gelerek onaylayın.
 • İşlem uzun sürebilir, tamamlanıncaya dek bekleyin.
 • Ardından “Reboot System Now” -Sistemi yeniden başlat- seçeneğine gelin ve güç düğmesi ile onaylayın.

Huawei Mate 20 Pro fabrika ayarlarına döndürme ve formatlama başarıyla tamamlandı.

Huawei Mate 20 Pro format atma problemleri ve format esnasında yaşanan sorunları çözüm bulmak adına bizlerle paylaşın.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz