Ana Sayfa Etiketler Facebook

facebook ile ilgili içerikler.


Samsung için Line indir

0

Whatsapp ve WeChat‘e benzer olarak çıkartılan ve internet üzerinden mesajlaşmayı sağlayan Line‘a ilgi gün geçtikçe çığ gibi büyüyor. Mesajlaşma, görüntülü konuşma yanı sıra Facebook ve Twitter gibi sosyal medya uygulaması olan Line milyonlarca kişi


Facebook Home

0

Facebook Home nedir, ne işe yarar?

Facebook Home, Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar ve mobil cihazlar için geliştirilmiş, işletim sistemine entegre çalışan bir mobil uygulamadır. Facebook home mobil cihanızda Facebook’u


Android için Facebook 1.9.6 uygulaması

0

Dünya üzerinde milyonlarca insanın sıkça kullandığı sosyal ağ olan Facebook, kişilerin isteklerine ve kullanım alışkanlıklarına göre sıkça kendini güncelliyor. Bazen kullanıcıların dahi yetişmekte zorluk çektiği geliştirmeleri Facebook anlık olarak mobil uygulamalarında da güncellemeye özen gösteriyor.

Facebook Yeni Kullanıcı Arayüzünü Kullanıcılara Sundu!

Facebook mobil arayüzünde değişikliğe gidiyor!

2020 tarihi itibari ile en çok kullanılan sosyal medya araçlarından birisi olan Facebook kullanıcı arayüzünde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Facebook birkaç ay önce mobil uygulamasında daha sade, kullanımı kolay ve beyaz bir arayüz hazırlayarak kullanıcılarına bu deneyimi sunmuştu. İlk olarak Messenger uygulamasında karanlık moda yer veren Facebook sonrasında Facebook Beta ve İnstagram Beta kullanıcılarına da karanlık modu deneme imkanı sunmuştu. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp Beta kullanıcılarına Karanlık Mod uygulamasını deneme şansını veren şirket yakın bir tarihte Facebook arayüzünde de köklü bir değişikliğe gitmeyi planlıyor. WhatsApp Karanlık Modda nasıl kullanılır yazısına gitmek için tıklayınız.

Şimdilik sadece sınırlı sayıda kullanıma sunulan bu arayüzde mavi arka planla ve büyük  beyaz dikdörtgenler şeklinde menüleri sıralamış durumda.

facebook-yeni-arayuz

Masaüstü versiyonunda Beta sürümüne kayıt olan kullanıcılarına yeni tasarımını sunan Facebook hiç beklemeden bir sürpriz daha yapıp Mobil versiyonuna da bir güncelleme getirdi. Yukarıda gördüğünüz gibi eski arayüz (sol) ve yeni arayüz (sağ) seçenekleri arasında isimler olarak bir fark yok fakat tasarım konusunda arka plan mavi renk ile değiştirilirken menüler farklı boyutlarda ve dağınık bir şekilde yerleştirilmiş durumda görünüyor. Facebook yeni güncellemesinde bu değişikliği kullanıcılarına sunarken  herkes tarafından bu güncellemenin alınamayacağını söyleyelim.

Facebook Yeni Kullanıcı Arayüzünü Kullanıcılara Sundu! 1

Masaüstü cihazlara köklü bir değişim!

Masaüstü tasarımı konusunda geniş kapsamlı bir değişiklik yapan Facebook kullanıcılarına hesaplarına giriş yaptıktan sonra yeni tasarımı denemek isteyip istemediklerini soruyor, yanlışlıkla bunu reddeden kullanıcılar ise eğer beta sürüme kayıtlı ise ayarlar kısmından yeni tasarıma geçtikten sonra tekrar aynı menüler üzerinden eski görünüme geçebiliyor. Yeni arayüzlerini ilerleyen günlerde tüm kullanıcılarına vermesi düşünülürken Facebook cephesinden bir açıklama yapılmış durumda değil. Facebook’un yeni tasarıma geçilmeli mi? Sıkıntıları neler? Kolaylıkları neler? yorumlarda belirtiniz.

Facebook Messenger karanlık mod nasıl açılır? | Ayarlar

Akıllı telefonların yaygınlaşması neticesinde uygulamaları kullanma süremiz arttığı gibi bunlar beraberinde bazı problemleri getirmektedir. Gözlerimizin sürekli olarak beyaz ışığa maruz kalması sağlıksız bir durum olduğundan uygulama geliştiricileri buna karşılık birtakım önlemler almaktadır. Bunlardan biri de karanlık moddur. Bu yazımızda Facebook Messenger karanlık mod açma/kapatmanın nasıl yapıldığını, ayarlarının nasıl değiştirildiğini aktaracağız.

Günümüzde uygulamalar kullanıcıların göz sağlığına odaklanmış durumdalar. Twitter, Youtube, Telegram gibi uygulamaların ardından FB Messenger da karanlık mod özelliğini kullanıcılara duyurdu. Etrafa daha az ekran ışığının yayılmasını ve gözlerin daha az yorulmasını sağlayan bu hizmetin ayarlarını gerçekleştirmek kimi kullanıcılar için zor olabilmektedir. Aşağıdaki adımları gerçekleştirerek FB Messenger beyazdan siyaha çevirme ve karanlık ekranı açma mümkündür.

FB Messenger karanlık mod açmak için ekstra bir uygulama gerekmemektedir. FB Messenger içerisinde ön yüklü olarak gelen bu özelliği aktif duruma getirerek bu süreçten sonra yaptığınız konuşmalarda siyah ekran teması üzerinde iletişim kurmanız mümkündür. Bunun yanında karanlık mod açma yaptığınız gibi bunu tersine çevirmeniz yani karanlık moddan beyaza çevirmek de yapabilecekleriniz arasındadır.

Karanlık mod ne işe yarar?

FB Messenger için karanlık mod kullanmada birden fazla nedeniniz olabilir. Kullanıcıların Messenger uygulamasını bu modda çalıştırmasının sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Işık emilimi azalır ve göz daha az yorulur.
 • Zararlı mavi ışığa maruz kalmazsınız.
 • OLED ekranlarda daha az ışık kullanılması pilin daha uzun süre gitmesini sağlar.

FB Messenger Karanlık mod (Dark Mode) nasıl açılır?

 • Facebook Messenger uygulamasını Google Play Store’dan indirin.
 • Bir konuşma açın.
 • Klavyenizden “Ay Emojisi”ni bulun.
 • Buradan ay dede emojisini seçin. (Hilal)
 • Seçtiğinizde ekranda bir animasyon görüntülenecek ve karanlık mod etkinleştirme penceresi çıkacaktır.
 • Buradan “Ayarlarda Aç”a basın.
 • Karanlık Mod önündeki kutucuğa basarak etkin hale getirin.

Facebook karanlık mod sorunu ile ilgili yaşadığınız problemleri yorum bölümünde bizimle paylaşın.

Sosyal Medya Görsel Boyutları / Kapak ve Profil Fotoğrafı Ölçüleri – 2019

Sosyal medya fiziksel iletişimin önünde geçerek sanal alemde kullanıcıların buluştuğu ve çoğu aktiviteyi beraber geçirebildiği bir platform. 2019’da Sürekli güncellenen yapısı ve yeni uygulama veya sistemlerin günden güne sosyal medyaya dahil olması internete olan düşkünlüğümüzü arttırıyor. Yalnızca cihazdan ilgili sosyal medya uygulamasına ve sitesine gittiğimizde iletişime ve sosyalliğe dair pek çok şeyi gerçekleştirebiliyoruz. Pek çok platforma dahil olabilmek için hizmet sağlayıcı belirli kriterlere sahip. Bu kriterlerden biri de sosyal medya görsel boyutlarıdır. Sosyal medyada kişilerle interaktif iletişim kurmada görseller oldukça büyük önem taşıyor ve her mecrada görseller için bir sınırlandırma bulunuyor.

Sosyal medya görsel boyutlar önemli çünkü istenen fotoğrafların profile, kapak fotoğrafına ve uygun diğer alanlara sığması gerekiyor. Bununla birlikte profilimizde fotoğraf paylaşırken kimi sitelerde fotoğraf boyutunun veya ebatının (fotoğraf ölçüleri) nasıl olması gerektiği yönünde bir şart koşulmuyor, ancak yine de fotoğrafın taşıyor olması, kapak fotoğrafına resmin sığmaması, bağlantı görselinin istediğimiz şekilde çıkmaması, sayfa profil ve kapak görselinin sığmaması gibi durumlardan dolayı sosyal medya görsel boyutunu, kapak ve profil fotoğrafı ölçülerini 2019 yılına uygun olarak önceden ayarlamak gerekiyor.

Peki tüm bunları biliyorken sosyal medya fotoğraf boyut ve ebatları nasıl olmalı? Sosyal medya platformları siteye fotoğraf yüklerken hangi ebatta resim yükleme şartı koşuyor? Yüklenen fotoğraf en fazla kaç mb olmalı? Sosyal medyada fotoğraf yükleme hatası almamak için dikkat edilmesi gerekenler neler? Evet, tüm bu sorularınızın yanıtını Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Pinterest, Linkedin, Snapchat, Tumblr, Swarm, Periscope, Skype, VK, Ello uygulamalarını kapsayan bu yazımızda bulabilirsiniz. 2019 güncel sosyal medya fotoğraf ebat ve boyutları her uygulama için ayrı olarak paylaşılmıştır.

Facebook görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Facebook’un en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olduğunu biliyoruz. Facebook’a profil fotoğraf, kapak fotoğrafı, öne çıkan resim, olay resmi, paylaşılan link görseli gibi pek çok resim yüklüyoruz. Peki bunların standart ebatı ve boyutu ne olmalı?

Facebook Profil fotoğraf boyutu: Bu fotoğraf sizin Facebook’taki yüzünüzdür. Kare fotoğraf şeklinde kapak fotoğrafı üzerinde katmanlanır. Profilinizi ziyaret edenlerce görüntülenceği gibi başka bir duvarda paylaşım yaptığınızda, yorum yapıldığında ve Facebook arama motoru ile arandığınızda görüntülenir. Yüklenecek Facebook profil fotoğrafı en küçük 180×180 olmalıdır. Profil fotoğrafınız sayfanızda 160×160 piksel olarak gösterilir ve thumbnail resim olarak 32×32 piksel görünür.

Facebook kapak fotoğrafı boyutu: Profil fotoğrafıyla birlikte profilin arkasında ve sayfanızda görüntülenir. Minimum Facebook kapak fotoğrafı 399 x 150 piksel olmalıdır. Akıllı telefonlarda 640 x 360 piksel olarak gösterilir, ancak normal Facebook kapak fotoğrafı boyutu/ebatı 820 x 310’dr. En iyi sonucu almak için RGB JPG dosyası yüklenmelidir.

Facebook paylaşılan fotoğraf boyutu: Facebook’ta istediğimiz her boyutta fotoğraf yükleyebiliriz, ancak iyi bir sonuç almak açısından 1200 x 630 piksel ve üzeri resim upload etmenizi öneriyoruz.

Facebook paylaşılan link görsel boyutu: Facebook’ta bir link paylaştığınızda otomatik olarak linki belirten bir fotoğraf eklenir veya eğer manuel ayarlama yaparsanız fotoğrafı kendiniz belirleyebilirsiniz. Paylaşılan linkteki görsel boyut 1200 x 627’dir. Beslemelerde minimum kare fotoğraf boyutu 154 x 154 piksel, sayfalarda ise 116 x 116’dır. Beslemelerde dikdörtgen fotoğraf minimum 470 x 246 piksel iken, sayfada 484 x 252 pikseldir. Facebook minimum ebatlarda ökçeklendirme yapar. Bu noktada iyi bir sonuç almak için resmin çözünürlüğünü aynı skalada minimum boyutta olacak biçimde arttırın.

Facebook öne çıkan resim boyutu: Sayfada öne çıkartılmış bir görsel 843 x 504 piksel olarak gösterildiğinden tavsiye olarak 1200 x 717 piksel fotoğraf yüklemelisiniz. Yüksek çözünürlük yüksek kalite getirmektedir.

Facebook olay resmi: Facebook’ta olay ve etkinlik temsili fotoğraf paylaşabiliyoruz. Facebook’ta minimum ölçüler 470 x 174 iken 1920 x 1080 piksel çözünürlüğünde bir fotoğraf güzel görünecektir.

Sosyal Medya Görsel Boyutları / Kapak ve Profil Fotoğrafı Ölçüleri - 2019 2

Linkedin görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Linkedin resmiyet kokan, iş dünyasına dair bir platform. Dünya üzerinde tüm kullanıcılara hitap eden, iş bulma, işini, şirketini tanıtma ve işle alakalı daha pek çok mekanizmayı bünyesinde barındıran Linkedin’de fotoğraf ebatı ve boyutu oldukça önemli. Güncel Linkedin resim boyutları ve ebatları nasıl olmalı diyorsanız:

Linkedin profil fotoğrafı boyutu: Linkedin’e kaydolduğunuzda yükleyeceğiniz fotoğrafın net görünmesi için kare bir fotoğraf yüklemelisiniz. Platforma JPEG, GIF ve PNG formatında resimler yüklenebilir. Tavsiye edilen Linkedin profil fotoğraf ebatı 400 x 400 pikseldir. Minimum 200 x 200 ve maksimum 20000 x 20000 piksel fotoğraf yükleyebilirsiniz. Fotoğrafın boyutu en fazla 10mb olmalıdır.

Linkedin arka plan (Kapak) fotoğrafı ebatı ve boyutu: Facebook’ta olduğu gibi Linkedin’e de kapak resmi yüklenebiliyor. Tavsiye edilen fotoğraf ebatı 1536 x 768 piksel olmalıdır. Minimum boyut ise 1192 x 220 olmalıdır. Yüklenebilecek maksimum fotoğraf boyutu 4MB iken sayfanızda fotoğraf 1400 x 425 pikseli gösterilir.

Linkedin hero fotoğraf ebatı ve boyutu: Hero resmi, banner olarak da bilinir ve Linkedin’de etkili bir görünüme sahip olmak ve markayı tanıtmak adıdna tercih edilir. Hero resim minimum 974 x 330 piksel ve maksimum 2MB olmalıdır.

Linkedin iş banner resmi: Banner resimleri Linkedin tarafından sunulan en yeni resim türlerinden biridir. Banner kullanıcının şirketin ana sayfasını ziyaret ettiğinde görünür. Şirket banner resim boyutu minimum 646 x 220 piksel ve maksimum 2MB olmalıdır.

Linkedin kare logo: Linkedin’de şirket araması yapıldığında küçük kare olarak gösterilir. Boyutu 60×60 pikseldir ve maksimum 2MB boyutunda olmalıdır.

Youtube görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Youtube profili ayarlamada fotoğraf ebat ve boyutlarına dikkat edilmelidir. Kanalınızı ilgi çekici göstermek özenli olmanız gerektiği gibi profil fotoğrafı, video ebatı ve kanal kapak fotoğrafı yüklerken bazı kriterler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Youtube kanal profil fotoğrafı ebat ve boyutları: Youtube profili ve diğer görseller için JPEG, GIF, BMP ve PNG uzantıları tercih edilebilir. Bunun yanında görüntülenen fotoğraf 98 x 98 piksel iken tavisye edilen 800 x 800’dür.

Youtube kapak fotoğraf ebat ve boyutları: Kapak fotoğrafı farklı platformlarda farklı ebatlarda gösterilir. Bu yüzden her aygıt için fotoğraf optimize edilmiş olmalıdır. Tablet görünümü: 1855 x 423, mobil görünüm: 1546 x 423, televizyon görünüm: 2560 x 1440 ve masaüstü görünüm 2560 x 423 formatına uygun olacak şekilde yüklenmelidir.

Youtube video boyutu ve ölçüleri: Youtube’a video yüklerken 16:9 oranına göre yükleme yapılmalıdır. HD kalitede yüklemek için en azından ölçüler 1280 x 720 olmalıdır.Sosyal Medya Görsel Boyutları / Kapak ve Profil Fotoğrafı Ölçüleri - 2019 3

Instagram görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Instagram, Facebook gibi en çok tercih edilen fotoğraf ve video paylaşım servisidir. Görsellikle öne çıkan bu platformda resminizin net görünür olması için dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıdaki gibidir.

Instagram profil fotoğrafı boyutları: Ana sayfanızı ziyaret eden kullanıcı fotoğrafınızı 110 x 110 piksel olarak görüntüler. Bu sebeple yükleyeceğiniz fotoğraf minimum bu boyutta ve kare olmalıdır.

Instagram thumbnail ölçüleri: Instagram profilinizde paylaştığınız gönderiler de profil fotoğrafı gibi kare olarak gösterilir. Thumbnail ebatı 161 x 161 pikseldir. Fotoğraflarınızın tam görünür olması için 1:1 oranında yükleme yapmanızda fayda var.

Instagram fotoğraf boyutları: Instagram’da paylaşılan fotoğrafların kaliteli ve ilgi çekici olması için 1080 x 1080 piksel oranında yükleme yapın.

Instagram story ebatları: Mobil cihazlarda hikayeler dikdörtgen olarak gösterilir ve story çözünürlüğü 750 x 1334 pikseldir.

Instagram portre ebatları: Instagram’da tavsiye edilen portre ebatı 1080 x 1350 pikseldir. Ancak platform bunu 600 x 749 piksel olarak gösterecektir.

Twitter görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Twitter metin mesajı yollamaya görelik geliştirilmiş bir platform olsa da kullanıcılar birbirlerinin profillerine göz attığında profil ve kapak fotoğrafı büyük önem taşıyor. Twitterla yeni tanışan ve yeni güncellemeler sonucunda fotoğrafın ekranda tam görünmesini isteyen kullanıcılar aşağıdaki ebat ve boyutlardan yararlanarak uygun şekilde resim yüklemesi yapabilir.

Twitter kapak fotoğraf ebatı ve boyutları: Kapak fotoğrafı 1500 x 500 piksel tavsiye edilmektedir. Yüklemeniz gereken görselin maksimum boyutu ise 10MB olmalıdır. Kapak fotoğrafını JPEG, GIF ve PNG uzantısıyla yüklemeniz mümkündür.

Twitter profil fotoğraf ebatı ve boyutları: Twitter profil resminiz kare olmalıdır ve tavsiye edilen piksel değeri 400 x 400’dür. Maksimum boyut 100KB’dir. Bu sebeple Twitter profili yükleme sorunu yaşayabileceğinizden boyuta dikkat etmenizde yarar var.

Twitter akışta fotoğraf ebatı ve boyutları: Genişletilmiş fotoğraf olarak da bilinen bu görsel minimum 440 x 220, maksimum 1024 x 512 piksel olmalıdır. Oranlar yarı yarıyadır ve maksimum fotoğraf boyutu 5MB olmalıdır. Hareketli resimler yani GIF’ler için bu sınır 3MB’dir.

Pinterest görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Pinterest genellikle resim aramada ve site tanıtmada tercih edilen bir platformdur. Google Resimler ile rekabet edebilecek düzeyde olan Pinterest platformu pek çok kullanıcı için büyük önem arz etmektedir. Pinterest’e sık sık fotoğraf yüklüyorsanız ebatları ve boyutu göz önünde bulundurarak yükleme yapmalısınız.

Pinterest profil fotoğraf ebat ve boyutları: Pinterest profil resmi kare olmalıdır. Sayfanız görüntülendiğinde resminizin çözünürlüğü 165 x 165 pikseldir. Sayfanızın dışında resminiz 32 x 32 piksel görünür. Bu bakımdan herkese hitap edebileceğiniz kare bir görsel yüklemelisiniz ve boyut olarak 10MB aşılmamalıdır.

Pinterest pano fotoğraf ebat ve boyutları: Pinterest’te panolar yaygın biçimde kullanılıyor ve pano resimleri dikdörtgen olarak gösteriliyor. Panoda büyük thumbnailler 220 x 150 piksel olarak görüntülenirken altında bulunanların ebatı 55 x 55 ‘tir. Unutmayın ki panolar Pinterest’te çok önemli ve yükleyeceğiniz resimlerin boyutunda dikkatli olunmalı.

Pinterest pin ebatları: Bu platformda ana sayfadaki resimler ızgara sisteminde görüntülenir ve resimler 236 piksel genişliğindedir. Üzerine tıklandığında büyüyen bu resimler minimum 600 piksel çözünürlüğe sahip olduğundan kalite kaybı yaşamamak için yüksek çözünürlükte fotoğraflar tercih edin.

Whatsapp görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Whatsapp’ta kullanıcıların profil resimleri daire olarak görüntülenmektedir. Yuvarlak fotoğraf eklemek için ve en iyi sonucu alabilmek için kare fotoğraf eklemekte fayda var.

Whatsapp profil fotoğraf boyut ve ebatları: WP profil fotoğrafı 192 x 192 piksel olarak görüntülenmektedir. Bu sebeple yükleyeceğiniz fotoğraf bu orana uygun olmalıdır. Profilin çember içinde görüneceği unutulmamalıdır. Format türü olarak JPG ve PNG tervih edilebilir

Grup profil resmi boyut ve ebatları: WP grup resmi ile profil resmi arasında bir farklılık bulunmamaktadır. Grup resmi 192 x 192 piksel olarak görüntülenmektedir. Yüklenecek görsel JPG veya PNG formatında olabilir.

 Tumblr görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Tumblr uygulaması Instagram’a benzer şekilde görsellerin ön plana çıktığı bir platform. Her gün yüzbinlerce fotoğrafın yüklendiği ve milyonlarca aktif kullanıcısı olan Tumblr’a yükleme yaparken fotoğraf boyutu nasıl olmalı?

Tumblr profil fotoğraf boyut ve ebatları: Profil fotoğrafınız minimum 128 x 128 piksel olmalıdır. Sisteme JPG, GIF, PNG ve BMP uzantısıyla görsel yükleyebilirsiniz. Uygulama üzerinden kullanıcılar resminizi 64 x 64 piksel olarak görüntüler.

Tumblr görsel paylaşım boyut ve ebatları: Tumblr’da dilediğiniz boyutta görsel paylaşabilirsiniz, ancak bu resimler maksimum 1280 x 1920 formatında gösterilir. Akışta ise 500 x 750 piksel olarak görünür. Yüklenen resim 10MB boyutunu aşmamalıdır. Yükleyeceğiniz hareketli resimler maksimum 500 piksel ve 1MB altında olmalıdır.

Ello görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Ello, Tumblr’a benzer formatta olan ve özgürce görsel paylaşımın yapıldığı bir başka sosyal medya platformu. Ello’ya yüklediğiniz fotoğraflardan profil ve kapak fotoğrafının ebatlarına dikkat etmeniz yeterlidir.

Ello profil fotoğraf ebat ve boyutları: Tavsiye edilen profil fotoğraf ebatı 360 x 360 pikseldir. Sisteme JPEG veya PNG olarak profil resmi yüklenebilir. Fotoğraf kare olarak yüklense bile renderlanarak kırpılma işleminden geçirilir ve daire içerisinde gösterilir. Fotoğraf kesildiğinden eksik veya yarım görünmemesi için dikkatli olun.

Ello banner ebat ve boyutları: Ello’ya banner eklemek için tavsiye edilen resim boyutu 2560 x 1440 pikseldir.

Swarm görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Swarm yer bildirimi bulunmada en çok tercih edilen platformlar arasındadır. Görsellik Swarm’da önem arz etmektedir. Kullanıcılar birbirleriyle tanışırken veya yemekleri görüntülerken resimlerden yararlanmaktadır.

Swarm profil fotoğraf ebat ve boyutları: Pek çok sosyal medyada olduğu gibi Swarm da kare fotoğraf kabul etmektedir. Yükleyebileceğiniz minimum görsel ebatı 86 x 86’dır. Tavsiye edilen ebat ise 1000 x 1000’dir.

Swarm paylaşım görseli ebat ve boyutları: Swarm’da yapacağınız paylaşımın tavsiye edilen ebatları 590 x 768 pikseldir.

Periscope görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri.

Periscope canlı yayın izleme servisidir. Yine de kullanıcılar buradan yayıncıların profil fotoğraflarını, video paylaşım görselini ve yayın listesi görselini görüntülerken bunlar belirli bir pikselle ekrana getirilir.

Periscope profil fotoğraf ebat ve boyutları: Yüklenecek fotoğraf kare olmalıdır ve minimum 100 x 100 piksel şeklinde eklenmelidir. Tavsiye edilen fotoğraf 1000 x 1000 pikseldir.

Periscope video paylaşım görseli ebat ve boyutları: Uygulamada arama yaptığınızda her canlı yayının ön resmi 830 x 550 piksel olarak görünür. Video çekimi bu formata uygun olarak yapılırsa kısmen işe yarayabilir.

Periscope yayın listesi görsel ebat ve boyutları: 120 x 120 piksel olarak gösterilir.

WeChat görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

WeChat, Whatsapp benzeri sohbet uygulamasıdır ve fotoğraf ölçülerinin dikkate alınması gereken platformlardan biridir.

WeChat profil fotoğraf ebat ve boyutları: En iyi sonucun alınması için kare fotoğraf olması ve bunun 200 x 200 piksele uygun formatta yüklenmesi gerekir.

WeChat kapak fotoğraf ebat ve boyutlar: Kapağın düzgün görünmesi için yüklenmesi gereken fotoğraf 360 x 200 piksel standartına uygun olmalıdır. Yüksek çözünürlük için minimum upload oranı 900 x 500 piksel olmalıdır.

WeChat içerik önizleme resmi: Paylaşılan içeriğin önizleme kapak resminin istenen şekilde görünmesi için kare fotoğraf yüklenmeli. İdeal kaliteyi yakalamak için piksel oranı 400 x 400 olmalıdır.

Vimeo görsel boyutları ve fotoğraf ölçüleri

Vimeo için profil fotoğraf ve video kapak boyutları aşağıdaki gibi olmalıdır.

Vimeo profil fotoğraf ebatı: 300 x 300 piksel

Vimeo Banner ebatı:
– 
standart 4:3 oran = 640 x 480
– standart 16:9 oran = 640 x 360
– 720p, HD video = 720 x 1280
– 1080p, HD+ video = 1080 x 1920
Tüm bunların dışında sosyal medya aracı olarak kullandığınız ve fotoğraf ölçeklendirmesi yapmakta başarılı olamadığınız bir uygulama var mı? Yorum bölümünde sorun yaşadığınız uygulamayı bizimle paylaşın.

Android’de Facebook hesabı nasıl dondurulur?

Facebook uygulaması en çok tercih edilen ve popülaritesini koruyan sosyal platformların başında geliyor. Yenilikçi oluşu ve kullanıcıya her geçen gün daha iyi hizmet vermeyi ilk edinmesi Facebook’un belki de ilk sırada oluşunun temel sebepleri arasında yer alıyor. Günde milyonlarca kişinin giriş yapıp kullandığı Facebook, artık hemen herkes tarafından biliniyor. Android cihaz üzerinden uygulama aracılığıyla gezindiğimiz Facebook, eğlence, iletişim, ticaret ve daha pek çok noktada ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyor.

Ancak Facebook’u yetersiz gören veya buradan uzaklaşmak isteyen kullanıcılar da mevcut ve bu kullanıcıların hakları FB tarafından gözetilmektedir. Yani Facebook uygulamasına kayıt olabileceğiniz gibi hesabınızı dondurabilirsiniz.

Facebook hesabı dondurmak ne demek?

Facebook profilime giriş yapmak istemiyorum, diyorsanız Facebook hesap dondurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Başka bir hesabınızın olması, Facebook’u artık yararlı bulmuyor oluşunuz, hesap çalınması durumu ve diğer çeşitli sebeplerle hesap dondurulabilir.

Facebook’u dondurursam ne olur?

Facebook hesabını dondurmak binevi Facebook’un kapatılması anlamına gelir. Hesap kapatıldığında kullanıcılar sizinle etkileşime geçemez, size mesaj gönderemez ve profilinizi görüntüleyemez.

Facebook’u dondurursam hesabım silinir mi ?

Hesabı dondurmanız durumunda bir silinme işlemi gerçekleşmez. Hesap dondurma süresi boyunca profiliniz deaktif durumda kalır veya tekrar hesabınıza giriş yapıncaya dek gizli olur.

Facebook hesap dondurma seçeneğini bulamıyorum

Facebook’un bu konuda biraz art niyetli olduğunu düşünüyoruz. Android ve iOS cihazlarından hesap dondurabilirsiniz, ancak FB yönetimi kullanıcı kaybetmemek adına hesap dondurma seçeneğini gizli bir yere koymuş.

Facebook’ta dondurduğum hesabı nasıl geri açarım?

Bunu yapmak oldukça kolay. Facebook hesabınız kalıcı olarak silinmediği için kullanıcı adı ve şifrenizi yazıp “Giriş Yap”a basmanız yeterli olacaktır. Hesap dondurmayı iptal etmek için de yapılması gereken işlem aynıdır.

Facebook hesabını dondurma adımları 

Android’den Facebook dondurmak için :

 • Facebook uygulamasını başlatın.
 • Sağ kısımda bulunan seçenekler ikonuna basın.
 • Hesap Ayarları’na gidin.
 • Güvenlik’e dokunun.
 • En altta Hesap’ın karşısında bulunan “Dondur”a basın.
 • Şifrenizi girin ve “Devam et”e basın.
 • Facebook’u dondurma sebebinizi işaretleyin.
 • Facebook Messenger’in de dondurulup dondurulmayacağını belirleyin.
  (Mobil cihazlardan hesap dondurma yapıldığında Messenger varsayılan olarak açık tutulur. Hem hesabınızın hem de Messenger’in kapatılması için önündeki kutucuğu kaldırın.)
 • Hesabı dondur’a basın.

Facebook hesap dondurma hatası veya sorunlarını yorum panelinden yardım almak üzere bizlere bildirebilirsiniz.

Facebook’a nasıl video yüklenir? (Android)

Facebook, uygulaması Youtube’un ardından dünya genelinde en çok video izlenen sosyal platformlardan biri. Profiliniz aracılığıyla video yüklemenize ve arkadaşlarınızla paylaşmanıza olanak tanıyan Facebook’u Android cihazınızda kullanarak telefondaki bir videoyu Facebook’a atma, Facebook içerisinden video özelliğini kullanarak video çekip paylaşma, videonun yükleneceği albümü seçme ve kimlere gösterileceğini seçme gibi ufak düzenlemeler yapabilirsiniz.

“Android telefon veya tablette Facebook’a nasıl video atılır?” sorusunun yanıtı için aşağıdaki rehberimizden yararlanabilirsiniz.

Facebook’a nasıl video yükleyebilirim?

 1. Facebook’a video eklemek için ilk yapmanız gereken uygulamayı başlatmaktır.
 2. Video koymak için “Ne düşünüyorsun?” kısmına gelin ve dokunun.
 3. Fotoğraf/Video’ya dokunun.
 4. Yüklemek istediğiniz fotoğrafı seçin.
 5. HD formatta yüklemek için Düzenle’yi kullanın. Hedef kitlesini Herkese Açık, Arkadaşlar ve diğer seçenekleri kullanabilir, +Albüm’e dokunarak videonun yükleneceği albüm klasörünü seçebilirsiniz.
 6. Paylaş’a basın ve videonun yüklenmesini bekleyin.
 7. Gördüğünüz gibi Facebook’a video yükleyip yayınlamak oldukça basit.

Facebook zaman tünelinde video yüklemenin yanı sıra, “Ne düşünüyorsun bölümünden kameranızı kullanarak çekeceğiniz videoyu da upload edip arkadaşlarınızla paylaşmanız mümkün.

Facebook video kaydı nasıl yapabilirim? 

 1. Ne düşünüyorsun bölümünden Fotoğraf/Video’ya dokunun.
 2. Sağ üst kısımda kamera simgesine dokunun. (Samsung, LG, HTC ve diğer Android cihazlarda değişiklik gösterebilir.)
 3. Video çekmeye başlayın.
 4. Tamam’a basın.
 5. Ardından yüklediğiniz videonun tercihen düzenleyerek “Paylaş” butonunu kullanarak yüklemesini tamamlayın.
 6. Facebook zaman tünelinde video paylaşma bu şekilde yapılıyor. Facebook sayfası veya gruplarda video yüklemek için de aynı adımları uygulamanız yeterlidir. Bunun yanında profilde, sayfada ve gruplarda video paylaşmanın yanı sıra Android Facebook Mobil uygulamasında “Paylaş” butonuna dokunduğunuzda açılan yeni yarım pencerede çıkan “Mesaj olarak gönder” seçeneğini kullanarak videoyu arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

En çok beğenilen Facebook sayfaları (Türkiye/Top 20/Liste)

0

Günümüzde Facebook’a olan ilginin artışı buna paralel olarak sayfalarda da yükselmelere yol açıyor. İstatistik meraklılarının ve trendlere bakmaktan kendini alıkoyamayanların inceleyebileceği bu listede Türkiye’de en çok beğeniye sahip Facebook sayfaları yer alıyor.

Şimdilerde sosyal medyaların beğeniden çok kullanıcı etkileşimine odaklanması, beğeni sayısını birazcık önem arz etmeyen duruma sokuyor, ancak yine de en çok beğenilen Facebook sayfaları kullanıcıların ilgisini çekebiliyor.

Dünyaca ünlü sosyal medya pazarlaması yapan ve istatistik verilerini paylaşan Socialbakers, en popüler 20 Türk Facebook sayfasını yayımladı. Geçtiğimiz yıllara kıyasla sıralamada çok köklü değişiklikler bulunmuyor. 13 milyonu aşkın beğeni sayısıyla zirvede Galatasaray yer alıyor ve onu 10 milyona yaklaşan beğeniyle Fenerbahçe Spor Kulübü 2. sırada yer alıyor. Son yıllarda yaptığı reklam ve sponsorluk anlaşmalarıyla dünyada ön plana çıkan Türk Hava Yolları listenin 3. sırasında.

En çok beğenilen Facebook sayfaları (Türkiye/Top 20/Liste) 20

Facebook’taki en popüler Türkiye sayfaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Apple iPhone da 3D Touch ile Tüm Bildirimler Nasıl Temizlerim ?

iPhone 6s modellerinden sonra yavaş yavaş hayatımızda yer eden 3d Touch özelligi yani dokunma şiddetini algıla teknolojisi sayesinde telefonumuzu daha kolay ve işlevsel kullanmamıza imkan sağlıyor.

Gündüz gece ister istemez instagram dan facebook dan özellikle swarm dan bir çok bildirim geliyor ve bu bizi haliyle rahatsız ediyor ve bildirim çubugunu olur olmaz dolu olmasını sağlıyor bu bizi bir hayli rahatsız ediyor e bunları en kolay nasıl silebiliriz ?

He bide kullandığınız iPhone 6s, 6s Plus, 7 veya 7 Plus olmalı çünkü apple bu teknolojiyi sadece 4 modelde ve devamında kullanmaya başlamıştır.

Öncelikle iPhonun kilidini açın.Ardından ekranın en üstünden aşağıya dogru kaydırın .

2d98716c85d92f113dc70256700b9a482bb16d31

Şimdi sağ köşede gördüğünüz X e sertçe basılı tutun  ama böyle kıracak gibi değil yeterli düzeyde abartmaya gerek yok :)

hgnmhg

Burada ingilizce yazıyor sizde şu şekilde yazacak Tüm Bildirimleri Temizle şeklinde buna dokunduğunuz anda tüm bildirimler temizlenmiş olacak.