Ana SayfaHaberlereSIM iOS 12.1 ile geliyor

eSIM iOS 12.1 ile geliyor

- Advertisment -

Apple yayımladığı iOS 12.1 beta sürümü ile kullanıcılarına yepyeni bir desteği getiriyor: e-SIM. Embedded SIM yani gömülü SIM olarak bilinen teknolojinin kullanılmasına olanak tanıyan yeni sürümde herhangi bir fiziksel SIM karta ihtiyaç duymadan, operatörün desteklemesi durumunda telefonun içerisinde gömülü halde gelen SIM’i çalıştırabilirsiniz.

iPhone Xs ve Xs Max modellerinde bulunan eSIM desteğini kullanmak ya da kullanmamak size kalmış. Telefonunuzda eSIM dışında herkesçe bilinen nanoSIM özelliği de bulunuyor. Yani cihazınız hem eSIM hem de nanoSIM ile dual SIM kart desteği sunuıyor.

eSIM desteği olan iPhone modelleri neler?

Eylül ayında tanıtımı yapılan tüm iPhone modellerinde eSIM desteği bulunuyor. Yani iPhone Xs, Xs Max ve XR’da eSIM özelliği yer almaktadır. Bunun yanında eSIM kullanmak istemeyenler normal yöntem nanoSIM’i kullanabilirler.

Soru- iPhone X’te nanoSIM desteği var mı?
Cevap- Maalesef bulunmamaktadır.

Soru- eSIM teknolojisi nedir?
Cevap-Daha fazla bilgi için aşağıdaki yazımızı inceleyin.

SIM kart dönemi sona mı eriyor? eSIM nedir?

iOS’ta eSIM nasıl etkinleştirilir?

iPhone cihazınızda eSIM özelliğini açmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

  • Ayarlar > Hücresel’e gidin.
  • Hücresel Plan Ekle’yi seçin.
  • Operatörünüzden sağladığınız aktivasyon kodunu girin.

Soru– Aktivasyon kodu nasıl alınır?
Cevap– Kodun alınabilmesi için öncelikle operatörün eSIM desteğine sahip olması gerekmektedir. Bunun için bağlı bulunduğunuz operatörün mobil uygulamasını indirerek, bayiye giderek veya QR kodunu taratarak eSIM aktivasyonu gerçekleştirilebilir.

Soru– Türkiye’de eSIM desteği var mı?
Cevap- Ülkemizde Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone şu an için e-SIM desteği sunmamaktadır, ancak bununla ilgili birtakım çalışmalar yürütüldüğü bilinmektedir.

Soru– eSIM başka telefonlarda var mı?
Cevap- Ekim 2018 tarihi itibariyle iPhone Xs, Xs Max ve Xr harici cihazlarda e-SIM desteği bulunmamaktadır. 2019 yılında ise eSIM destekli cihazların aramızda olacağı ve yaygınlaşmaya başlayacağı düşünülmektedir.

- Advertisment -
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -