Ana SayfaNasıl yapılır?Ekran dokunmatiği bozulduğunda ne yapılmalı?

Ekran dokunmatiği bozulduğunda ne yapılmalı?

- Advertisment -

Akıllı telefon ve tabletlerde en çok görülen problemlerden biri dokunmatiğnin bozulmasıdır. Eğer cihazınızın dokunmatiği bozuksa, dokunmatik çalışmıyor diyorsanız ve dokunmatik gidip geliyorsa bu rehberimizdeki adımlardan faydalanabilirsiniz.

Ekran dokunmatiğinin bozulmasının ardında pek çok sebep yatabilir. İlk olarak ekran dokunmatiğinin bozuk olup olmadığını anlamak için temel düzeydeki adımlara göz atalım. Cihaz dokunmatiği kirden, telefon ısısından ve kırılmaz ekran koruyuculardan kaynaklı olarak çalışmayabilir.

  1. Dokunmatik çalışmaması akıllı telefonunuzun ya da tabletinizin güvenliğini sağlayan ancak problem de yaratabilen aksesuarlardan kaynaklı olabilir. Telefonunuzun kılıfını, ekran koruyucusunu ve jelatinini çıkarın.
  2. Telefonunuzun ekranında ve ekrana yakın çevresinde kir olmadığından emin olun. Nadir de olsa bazı durumlarda kirlilik ekran dokunmatiğinin çalışmamasına yol açmaktadır.
  3. Cihazda dokunmatiğin çalışmama nedenleri arasında sıcaklık da yatmaktadır. Telefonunuz aşırı derecede ısınıyorsa dokunmatikte kasma, donma ve belirli bir süre çalışmama durumları meydana gelebilir.
  4. Bataryanın gücünün düşük olması da dokunmatiği etkileyen sebepler arasındadır. Pil gücünün zayıfladığını, bataryanın ömrünü tükettiğini düşünüyorsanız yeni bir pil ile değiştirin. Cihaz pilden yeterli gücü alamadığı için dokunmatiğe basamama sorunu ortaya çıkmaktadır.
  5. Telefon veya tablet uygulamalardan kaynaklı olarak dokunmatik basmıyor hatası verebilir. Bunun önüne geçmek için donmaya yol açan uygulamayı tespit edip kaldırın veya izinlerini kısıtlayın.
  6. Cihazınızın hafızasını kontrol edin. Telefon veya tabletin tam veya tama yakın hafıza doluluğuna ulaşması çalışma hızını etkilemektedir. Bu da dokunmatiğin bazen donmasına basınca da çalışmamasına yol açabilmektedir.
  7. Cihazın son sürümde olduğunu kontrol edin. Kimi modellerde yazılımdan kaynaklı olarak dokunmatik problemleri ortaya çıkmaktadır. Ayarlar > Güncelle bölümünden son sürüme güncellendiğinden emin olun. Eğer mevcutsa telefonu bir üst versiyona güncelleyin.
  8. Uygulamalar arası çakışmanın meydana gelmesi dokunmatiğin geçici süreliğine hasar görmesine yol açabilir. Cihazınızı yeniden başlatmayı deneyin.

Eğer bu 8 adımda da çözüm bulamadıysanız telefon fiziksel hasar görmüş olabilir. Dokunmatik ekranı ile iç ekran arasında bağlantı kurulamaması, düşme/darbe sonucu donanımın fiziksel zarara uğraması gibi nedenlerle telefon dokunmatiği çalışmayabilir. Akıllı cihazın fiziksel hasara uğraması durumu mevcutsa çözüm için cihazı servise götürmenizde ve bilgi almanızda fayda var.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -