Dünyada en pahalı iPhone Türkiye’de

-sponsor-

En pahalı iPhone 6 bizim ülkemizde satılıyor

Yabancı bir sitenin yaptığı telefon fiyatları araştırmasına göre, dünyanın en pahalı iPhone 6 modelli telefonu ülkemizde satılıyor. iPhone 6’nın Türkiye’de başlangıç satış fiyatı 2.349 Türk Lirası.

Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından biri olan Apple, Asya ülkesi Tayland’da yeni çıkardığı iPad Air 2 ve iPad Mini 3 cihazlarının satışını arttırabilmek için online satış sitesinde vade farksız 10 aya kadar taksit imkanı sunuyor. Ayrıca Türkiye websitesinde 235 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo imkanı tanıyor.

Jumbo Dumbo Thoughts adlı sitenin yürüttüğü araştırma neticesinde iPhone 5’in en ucuz olduğu ülkeler arasında ABD birinci, Tayland ise 8. sırada. iPhone 5’in en pahalı olduğu ilk ülke Ürdün, ikincisi Türkiye. iPhone 6 ve iPhone 6 plus modellerini ele aldığımızda ise ortaya çıkan sonuç üzücü. iPhone 6 modellerinin en pahalı olduğu ülke Türkiye. Tayland’daki satış fiyatı ise 24.600 Baht yani 1640 Türk Lirası.

Türkiye’de iPhone neden pahalı?

Ülkemizde telefon fiyatının %18’i KDV’den (Katma Değer Vergisi) oluşuyor. %25 oranında ise ÖİV (Özel İletişim Vergisi) alınıyor. Bunun yanında üretilen iPhone’ların yurtdışından geliyor olması da fiyatın yüksek olmasına neden oluyor.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz