Ana SayfaAppleApple iOS 10 güncellemesi ile gelen yeni özellikler

Apple iOS 10 güncellemesi ile gelen yeni özellikler

- Advertisment -

Apple WWDC2016 Kapsamında Geliştiriciler İçin iOS 10’un İlk Beta sürümünü  Yayınladı Peki iOS 10’un Final Sürümünün Ne Zaman Yayınlanacak?

Öncelikle ios 10’un iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın tanıtılmasıyla veya 1-2 hafta sonrasında final sürümü herkese açık olarak yayınlanacak. O zamana kadar şirketin geliştiricilerle testlere devam edeceğini belirtelim. Elbetteki ios 10 sadece geliştiriciler için değil “Public Beta” yani Halka Açık Beta Yazılım Programı kullanıcıları için de kullanılabilir olacak ve Temmuz ayı içerisinde bu program kapsamında yayınlanacak.

iOS 10 çıktıktan sonra en çok akıllara takılacak soru  acaba sürüm güncellemesi yaparsak telefonumuz kasar mı?

Öncelikle şunu belirtelim, akıllı telefon üreticileri ve bu ürünlerde kullanılan yazılım geliştiricileri öncesinde ve sonrasında kullandığınız cihazlarda problem yaşamanızı istemezler. Günümüzde rekabet ortamı kusursuzluk savaşlarını başlatmış ve firmalar bunun için titizlikle çalışmaktadır.

Yeni çıkan sürümler elbette bir öncekine göre daha işlevsel ve genişletilmiş özelliklere sahiptir. Bu durum da telefon performansını etkileyecektir. İşte bu noktada geliştiriciler eğer telefonunuz yeterli değilse siz isteseniz de güncelleme yapmanıza izin vermez. Bu yüzden destekleyen bir model kullanıyorsanız güncellemeden sonra telefon kasması problemini yaşamanız oldukça azdır.

iOS 10’u Hangi Cihazlar Kullanabilecek ?

İşte iOS 10’u Kullanabilecek Cihaz Listesi !

iOS 10 destekleyen iPhone modelleri

iPhone 6s
iPhone 6s plus
iPhone 6
iPhone 6 Plus
iPhone SE
iPhone 5s
iPhone 5c
iPhone 5

iOS 10 destekleyen iPad modelleri

iOS’un son sürümü iOS10 tabletler için de geliyor. Eğer bir iPad kullanıcısı iseniz sizde yazılım güncelleme işlemi yaparak iOS10 kullanabilirsiniz. Peki iPad’in hangi modelleri iOS 10 kaldırır?

iPad Pro 12.9-inch
iPad Pro 9.7-inch
iPad Air 2
iPad Air
iPad 4th generation
iPad 3rd generation
iPad 2
iPad mini 4
iPad mini 3
iPad mini 2
iPad mini

iOS 10 destekleyen iPod modelleri

iPod kullanıcıları için de sevindirici haber. iPod iOS 10 güncellemesi de bazı modeller için kullanılabilir. Hangi model iPod’lara iOS 10 güncellemesi yapılır aşağıda ki listemizde.

iPod touch 6th generation
iPod touch 5 th generation

iOS 10 İle Gelen 3 Göz Alıcı Yeni Özellik

iOS 10 ile birlikte kilit ekranı Büyük değişikliğe  uğradı. Bildirimler iOS 10’da doğrudan kilit ekranı üzerinden yönetilebiliyor ve telefon kilidini açmadan, kilit ekranı üzerinden mesajlara cevap verilebiliyor. Dikkat çeken diğer bir detay ise arttırılan widget seçeneği . Kilit ekranı üzerinden müzik, hava durumu, e-posta için Widget’lar ekleyebilir telefon kilidini açmadan işlerinizi pratik olarak halledebilirsiniz. Son olarak Raise to Wake adında yeni gelen  özellik ile beraber  iPhone’u masadan aldığınız an kilidi otomatik olarak açılıyor.

Siri

Siri  artık geliştiricilerin kullanımına açılmış olması ve  Mesajlaşama uygulamalarına destek verecek olan Siri üzerinden artık fotoğraf ve video  arama işleminide yapabileceksiniz.

HomeKit (Yeni Adı ile Home)

Akıllı ev aletlerini kontrol etme imkanı sunan HomeKit, Home olarak yeniden adlandırıldı. Daha fazla eşyayı kontrol etmenize olanak sunan Home cihaz kontrolleri için yeni kontrolleri kullanıma sundu. Apple Home’u örneğin konum tabanlı olarak kullanabileceksiniz, konumuzu ev olarak belirlediğinizde uyumlu uzaktan kontrol edilen çoğu eşyanızın açılmasını sağlayabilirsiniz.

Mesaj

iOS ile birlikte mesajlar üzerinden link ve video paylaşımı ve videonun mesajlar ekranınında izlenmesi mümkün. iOS 10 ile emojiler daha büyük ve kişiselleştirilebilir olacak. Yazdığınız mesajın yerine otomatik olarak emojiler öneriliyor olucak.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -