Ana SayfaNasıl yapılır?Android'de gece modu nasıl açılır? | Mavi ışığı devre dışı bırakın

Android’de gece modu nasıl açılır? | Mavi ışığı devre dışı bırakın

- Advertisment -

Gece modu özelliği artık yeni çıkan Android telefonlarda mevcut hale geldi. Bu kullanışlı özellik sayesinde gözümüzü en az oranda yoran ışığı kullanmamız ve göz için geceleyin zararlı hale gelen mavi ışığa maruz kalmayı önlemek mümkün. Bu yazımızda mavi ışığı devre dışı bırakmanın ve gece modunu etkinleştirmenin nasıl yapıldığına bakacağız.

Pek çok kullanıcı gün içerisinde ekrana olması gerekenden fazla baktığından dolayı çeşitli göz problemleri yaşamakta veya gelecekte herhangi bir göz sağlığı sorunu yaşama ihtimaline maruz kalmaktadır. Bunun yanında geceleyin beynin dinlenme moduna geçmek istemesi, ancak mavi ışığa maruz kaldığından beynin tekrar aktifleşmesi ve yorgunluğun ortaya çıkmasından; düzenli uyunsa bile yeterli uykunun alınamaması durumundan dolayı zihinsel ve fiziksel problemler meydana gelebilmektedir. Bu tehditin önüne geçmek için firmalar Android cihazlarda standart özellik olan mavi ışığı azaltmayı sunmaktadır. Bunun yanında mavi ışık özelliğini desteklemeyen cihazlar için “Gece modu uygulamaları, kırmızı ışık azaltma araçları, mavi ışık önleme programları” bulunmaktadır.

Gece modu nasıl etkinleştirilir?

Bilimsel araştırmalar ve alınan şikayetler doğrultusunda olayın ciddiyetini kavrayan Google Android Nougat, Oreo ve üst versiyonlarda gece modu özelliğini sunmaya başladı. Eğer telefonunuz Android 7.0 ve üzeri sürüme sahipse bu ayarlara giderek gece modunu açabilirsiniz.

Gece modunu açmak ve etkin hale getirip kullanmaya başlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

  1. Ayarlar
  2. Ekran
  3. Gece Işığı

Buradan günün belirli saatlerinde gece modunu aktif duruma getirebilir, ekran yoğunluğunu ayarlayarak gözünüz için olası tehditin önüne geçebilirsiniz.

Gece modu uygulamaları

Eğer cihazınız Android 6.0 ve altında bir sürüme sahipse “Mavi ışık önleme, kırmızı ışık uygulaması” olarak da geçen araçlardan en uygun olanı seçerek cihazınıza yükleyebilirsiniz. Samsung, Huawei, Asus, Casper, General Mobile, Vestel ve diğer çeşitli aygıtınız için yükleme gerçekleştirmek için aşağıdaki adıdmları izleyin:

  1. Google Play uygulamasını başlatın.
  2. Arama ekranına “Night Mode” veya “Gece modu” yazıp aratın.
  3. Sizin için uygun ve ihtiyaç karşılayan (boyut, işlev, sürüm, tasarım, performans vb.) uygulamayı indirin.

Öneri:

Twilight uygulaması “Gece modu” araçları arasında en başarılı olanlardan biridir.

  • Intensity : Yoğunluk oranı
  • Screen dim: Ekran karartma oranı
  • Color temperature: Renk ısısı
  • Filter times: Zamanlayıcı

Uyarı ve bilgilendirme: Color Temperature 3500K ve altı olması göz sağlığınız açısından iyi olacaktır. Varsayılan renk ısısı “1350K”dır ve bu düzeyde kullanmanız önerilir.

Telefonunuzda gece modunu etkin olarak kullanıyor musunuz? Gece modunun veya mavi ışık yok etme uygulamalarının işe yaradığını düşünüyor musunuz?

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -