Ana SayfaNasıl yapılır?Android telefon ve tabletlerde uygulama ve dosya gizleme

Android telefon ve tabletlerde uygulama ve dosya gizleme

- Advertisment -

Android işletim sistemiyle çalışan telefon ve tabletlerde başkasının görmesini istemediğiniz dosyaları, uygulamaları ve verileri gizleyebilirsiniz. Size anlatacağımız yöntemi takip ederek uygulamaların nasıl saklanacağını ve gizleme metodunun nasıl yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Mobil cihazlarda dosya gizlemek ve başkalarının görmesini engellemek için çeşitli yöntemler bulunuyor. Bizim burada anlatacağımız dosya saklama yöntemi bunlardan yalnızca bir tanesi. Resimli anlatım ile video, resim, şarkı, uygulama ve daha pek çok dosya türünü gizlemek mümkün.

Dosya gizlemek için kullanacağınız uygulamanın adı Smart Hide Calculator. Uygulamanın kullanımı ise gayet kolay. Ayrıca uygulamayı kullanırken bile özel bir gizlilik gerekiyor. Çünkü Smart Hide Calculater uygulamasını açtığınızda yanlış uygulama indirdiğinizi düşünebilirsiniz. Uygulamanın arayüzünü kısaca tanıtmak gerekirse, hesap makinesine benzediğini söyleyebiliriz.

android-dosya-saklama-nasil-yapilir-2

Smart Hide Calculator isimli uygulamayı başlattığınızda sizden şifre oluşturmanız isteniyor. Oluşturmak istediğiniz şifreyi girerek “=” (eşittir) işaretine dokunduğunuzda yazdığınız şifreyi onaylamanız ve tekrar girmeniz gerekiyor. İkinci şifrenizi girerek bir şifre daha oluşturuyorsunuz. Eğer şifrenizi unutursanız 2. şifre belirliyorsunuz. Uygulamaya giderek “123456789+987654321”’i tuşladığınızda şifrenizi (belirlenen ikinci şifre aracılığıyla) sıfırlıyorsunuz.

android-dosya-saklama-nasil-yapilir-3

Eğer şifre kısmını tamamladıysanız, uygulamanın nasıl kullanıldığına, çalıştırıldığına ve yapılması gerekenlere göz gezdirelim. Uygulamayı başlattığınızda karşınızaa bir hesap makinesi görünümlü ekran çıkıyor. Belirlediğiniz şifreyi yazıp “=” işaretine dokunduğunuzda sahip olduğunuz gerçek ekran karşınıza çıkıyor. Üst kısımda ise “Hide Files- dosyaları gizle”, “Unhide Files-gizlenmiş dosyaları yeniden görünür yap”, “Freeze Apps- uygulamayı dondur/gizle”, “Un-Freeze Apps- dondurma/gizleme işlemini geri al” bölümleri bulunuyor.

Not: Uygulama gizleyebilmek için cihazınızın rootlu olması gerekmektedir. Ancak dosyaları rootsuz cihazlarda gizlemek mümkün.

android-dosya-saklama-nasil-yapilir-4

Şifrenizi girince gerçek arayüze ulaşıyor ve gizlediğiniz dosyaları görebiliyorsunuz. Dosya gizleme yöntemi ise yine çok basit bir işlemden ibaret. Hide Files’e dokunmak ve gizlemek istediğiniz dosyaya gelin. Karşınıza gizlemek istediğiniz dosyanın uzantısı çıkacaktır. Uzantıyı seçtiğiniz de ve OK’a bastığınızda o uzantıdan oluşan tüm veriler gizlenecektir.. Gizleme işlemini geri almak ve dosyayı görünür yapmak için ise Unhide seçeneğini seçip, gizlediğiniz dosya listesinden istediğinize dokunduğunuzda dosya gizleme işlemi ortadan kalkyor. Uygulamayı Play Store üzerinden ücretsiz olarak buraya dokunarak indirebilirsiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -