Ana SayfaNe nedir?Android için gizliliğe dair 3 temel ipucu

Android için gizliliğe dair 3 temel ipucu

- Advertisment -

Günümüzde Android en büyük nimetlerden bir tanesi. İletişim ve ihtiyaç karşılama noktasında gelişmiş özellikler barındıran, yeni telefon modellerine giydirilerek bize yenilikler sunan bu işletim sisteminde öğrenecek pek çok şey bulunuyor. Bu öğrenilmesi gerekenler arasındaki en önemli yeniliklerden biri de güvenlikle alakalı olan gizlilik durumu.

Android cihazlar yalnızca oyun oynamayı, mesaj yollamayı, fotoğraf çekmeyi veya arama yapmayı sağlamıyor. Android işletim sistemi gizliliğe ve kullanıcı güvenliğine de önem veriyor. Bu rehberimizden yararlanarak izleyeceğiniz adımlar sayesinde hızlı gizlilik ayarları ve ipuçlarını uygulayarak, kişisel bilgilerinizin çalınmaması ve başkalarınca verilerinizin ele geçirilmemesi mümkün. Peki gizlilik bilgisini sağlamak, dosyalarımızı ve verilerimizi koruma altına almak için başlangıç amaçlı alabileceğimiz tedbirler neler? Gizlilik ve dosya koruması sağlamak için neler yapabiliriz? İşte yanıtlar…

Ekran kilidi kullanın

Bir şifre, PIN kodu, desene veya diğer araçlar telefon veya tablet içindeki bilgilere yalnızca sizin tarafınızdan ulaşılmasını sağlayabilir. Parmak izi tarayıcının kullanılması ise telefona başka kişilerce erişimi mümkün olmayan bir hale getirebilir.

Eğer telefonunuzda ekran kilidini kullanmıyorsanız, bunun aksini derhal gerçekleştirmeniz gerekiyor. Telefonunuzu sizden habersiz alıp fotoğraflarınıza, dökümanlarınıza veya özel yazışmalarınıza baktıklarını düşünsenize. Gmail hesabınızın ele geçirildiğini ve tüm yazışmaların, Facebook, Twitter hesaplarınızın hacklendiğini…

Ekran kilidinin yanında uygulamaları şifrelemeyi, uygulamaya girerken de şifre bilgisi isteme özelliğini üçüncü parti araçlarla etkin hale getirebilirsiniz. Örneğin: Galeriye şifre koyma, Whatsapp’a kilit şifresi ekleme, Facebook’a giriş yapmaya çalışıldığında kod isteme şeklinde düzenlemeler yapılabilir.

İlk başta zahmetli görünebilir ve “Amaan ne gerek var, kim niye çalsın ki benim bilgilerimi!” diyebilirsiniz. Ancak durum hiç de öyle olmuyor. Cihazı yeni kullanmaya başladığınızı, depolama alanının boş olduğunu farz edelim. Bu noktada hiçbir sıkıntı yok. Verilerin çalınması da sizi pek fazla rahatsız etmeyebilir. Çünkü kayda değer, önem teşkil eden dosyanız ele geçirilmedi. Ancak bunun sonrasında da önlem almadığınızı düşünün. Aradan geçen 2 yılın ardından biriken verilerinize tekrar ulaşmaya çalışan birilerinin olduğunu? Tüm bu kafa karıştırıcı, kafa kurcalayan dertlerden kurtulmak adına basit bir şifre koyma uygulamasını kullanmak sizi büyük bir dertten kurtarabilir.

Android için En İyi Ekran Kilidi Koyma Uygulamaları

Korsan Uygulamalardan Uzak Durun

İnternet üzerinde neredeyse her uygulamanın full, apk sürümü bulunuyor. Google Play’den ücretli uygulamaları satın alabileceğiniz gibi warez paylaşımlarda bulunan siteler üzerinden paralı uygulamaları bedava indirmeniz mümkün hale geliyor. Ancak bunun üzerinde biraz düşünmemiz gerekiyor. İnsanlar neden ücretli uygulamaları kırıp  full apk versiyonlarını size bedava sunuyor? Sizce bu kırıcılar uygulamalara para harcayanlara üzülüyor mu? Sizin maddiyatınızı düşündükleri için mi yardım ediyorlar?

Evet, onların da kendilerine göre bir çıkarları var. Ne kadar ücretli uygulamaları ücret ödemeden indirmenize olanak tanısalar, kazançlarını yayımladıkları reklamlardan elde etseler de, farklı bir amaç güdüyor olabilirler. Android uygulamaları cihazınıza indirdiğinizde sizden birtakım izin bilgileri istenir. Uygulamaya erişim izni vermeniz durumunda kullanılan izinlerle bilgileriniz ele geçirilebilir ve kötü amaçlarla kullanılabilir. Bunun yanında apk uygulamaları yüzünden telefon veya tabletinize virüs bulaşabilir. Eğer gizliliğinize ve güvenliğe önem veriyorsanız bedava ücretli uygulamaları yayımlayan sitelerden ve paylaştığı dosyalardan uzak durmanızı, cihazınıza bu türdeki yazılımları indirmemenizi öneriyoruz.

Gizlilik Politikalarını Okuyun

Evet, sıkıcı olduğunu biliyoruz. Program veya uygulama indirmeden, güncelleme yapmadan önce bize sunulan “Yeni gizlilik politikasını, güncelleme ile gelen değişiklikleri” okumak işkence gibi gelebilir. Ancak bir uygulamanın yeni gizlilik politikası yayımladığını ve sırf uzun diye okumadığınız ilkeler içerisinde aleyhenize olan bir madde olduğunu düşünün.

Örneğin: Yüklediğiniz uygulama size “Uygulamamızı ücretsiz kullanabilir, şunları şunları yapabilirsiniz ancak tüm bilgilerinizi kullanma başka şirketlere aktarma, reklam amaçlı kullanma, dilediğimiz zaman çeşitli mail bültenlerine sizi abone yapma, telefon numaranızı kullanarak sizi istediğimiz zaman rahatsız etme hakkına sahibiz.” şeklinde bir bilgilendirmede bulundu ve uygulamayı yükleyip yüklemek istemediğinizi sordu.

Sırf uzun, sıkıcı ve nasıl olsa anlamayacağım dediğiniz maddeyi farkında olmadan kabul ettiğinizi düşünün.

Elbette ki sizleri de anlıyoruz. Gizlilik Politikası içerisinde kullanılan terimler ve yapılan bilgilendirmeler oldukça kafa karıştırıcı, fakat kullanıcı gizliliğine ve veri güvenliğine önem veriyorsanız bir şekilde sunulan politikalara göz gezdirmeniz yararınıza olabilir.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -