Ana SayfaNasıl yapılır?Android | Chrome varsayılan arama motorunu değiştirme

Android | Chrome varsayılan arama motorunu değiştirme

- Advertisment -

Google Chrome, Android’de en çok kullanılan tarayıcıların başında geliyor. Android işletim sisteminin Google’a ait olmasından dolayı bu tabanda olan cihazlara ön yükleme ile gelen Chrome, hızlı ve basit kullanımı ile öne çıkıyor. Kullanışlılığı sayesinde ön planda olan Chrome her ne kadar işini hakkıyla yerine getirse de akıllı cihazlarla yeni tanışan veya telefonuna virüs bulaşan kullanıcılar için problem haline gelebiliyor.

Android’de Chrome kullanırken karşılaştığımız sorunlardan biri de arama motorunun değişmesi. Eğer Android’de arama motorum değişti, Yandex çıkıyor diyorsanız veya tersi olarak Google’dan farklı bir arama motoru kullanmak, Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motorları üzerinden arama yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  • Google Chrome Web Tarayıcı uygulamasını başlatın.
  • Sağ üst kısımda bulunan seçenekler  simgesine basın.
  • Ayarlar’a dokunun.
  • Temel Bilgiler altında yer alan Arama Motoru’na dokunun.
  • Varsayılan olarak kullanmak istediğiniz Google, Bing, Yahoo veya Yandex arama motorunu seçin.

İpucu: Kullanıcıların en çok tercih ettiği arama motorlarının başında Google geliyor. Çünkü Google kullanıcılara geniş arama yapma imkanı ve geniş anahtar kelime ağı, yanlış karakter yazımında otomatik düzeltme yapma, hızlı index alma özelliği sayesinde yeni bilgiye ulaşılabilirliği kolaylaştırma ve kullanıcı deneyimi arttırmaya yönelik pek çok özellik sunuyor. Bunun yanında Bing, Microsoft’a ait bir arama motoru ve günden güne gelişiyor. Yahoo ise ülkemizde pek tercih edilmiyor. Bu yüzden Türkçe içeriklere erişim noktasında kısıtlı sonuçlar çıkarıyor. Rus menşeili Yandex, ülkemizde aktif olarak hizmet vermekte ve Google’ın ardından sonuç görüntüleme noktasında ikinci sırada yer alıyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -