Whatsapp’da silinen mesajların tamamen silinmediği ortaya çıktı

-sponsor-

Whatsapp kullanıcıları sadece arkadaşları ile konuşurken değil iş görüşmelerinde hatta özel yazışmalarında da Whatsapp’ı kullanıyor. Bu doğrultuda Whatsapp da bir çok kişinin özel mesajları yer alıyor. Whatsapp’ın yedeklenmesi, silinen mesajların geri getirilmesi ve mesajları tamamen silme konusunda bir çok tartışma yaşanmış ve Whatsapp bu konuların tamamen çözümünden sonra uçtan uca şifreleme özelliği ile veri güvenliğini de tam olarak koruduğunu iddia etmişti.

Ancak iOS platformları konusunda sürekli araştırma yapan bir genç yazdığı bir blog yazısında Whatsapp mesajlarının tamamen silinmediğini ve bu konuşmalara başkasının erişmesinin mümkün olduğunu savundu.

Jonathan Zdzıarskı isimli araştırmacı yaptığı yazılı açıklamasında “Whatsapp’da silinen mesajların geri getirilmesi mümkün” şeklinde bilgi verdi. Son güncellemeden alınan disk imajlarını inceleyen araştırmacı silinen mesajların saklanmaya devam ettiğini, yazılım konusunda uzman kişiler tarafından geri getirilebileceğini söyledi. Jonathan Zdzıarskı bunun SQLite kütüphanesinin kullanımından kaynaklandığını belirtti.

Mesajların silinmiyor olması Whatsapp güvenliğini yeniden sorgulamamızı sağladı. Çünkü eğer konuştuklarınız gerçekten de özel ise bu kötü niyetli yazılımcılar tarafından ele geçirilebilir ve kullanılabilir. Konu ile ilgili firma daha herhangi bir açıklama yapmadı. Blog yazısının orjinal hali aşağıdaki gibi.

Yazının orjinal halini buradan okuyabilirsiniz.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz