Whatsapp hesap çalma

-sponsor-

Whatsapp ne kadar güncelleme yaparsa yapsın güvenlik açıklarını kapatmada maalesef pek başarılı olamıyor. Örneğin akıllı telefonları besleyen uygulamaların çıkmasıyla beraber, programların erişim izni istemesi ve telefonumuzdaki tüm uygulamalara sınırsız şekilde erişebilmesi açıkların en başında geliyor. Uygulamalara izin verdiğinizde aslında ikinci bir insan yaratıyorsunuz.

Telefonu yalnızca kendinizin kullandığını düşünürken aslında, sizin için uygulama geliştirip; sizden izin alıp, sohbet ve mesajlaşma uygulamalarınıza erişenler tüm mesajlarınıza, bilgilerinize ulaşabiliyor. Ardından telefon numaranızı saçma sapan sitelerde görebiliyorsunuz ya da pornografik, seks içerikli sitelerde fotoğraflarınızı bulabiliyorsunuz. Bu iğrenç ve kirli durumların önüne geçmek için uygulama yüklerken güvenilir olanları tercih etmeniz ve sizden istediği izinlere dikkat etmeniz gerekiyor.

whatsapp-indir-yukle-mobil

Örneğin sizden konum bilgisi istemesi de adresinizi öğrenmek açısından tehlikeli olabilir. Telefon numaranızı öğrenmesi, bilgilerinizi şirketlere satması gizliliği deşifre etmek ve gelecekte sizi bataklığa saplamak gibi büyük sorunlara yol açabilir.

Whatsapp mesajları MicroSd Kart yani hafıza kartı içerisinde depolanır yani mesajlarınız, resimleriniz, videolarınız hafıza kartınızın içerisinde bulunur. Whatsapp kişisel bilgilerin bulunduğu klasör üçüncü kişilerce ele geçirilirse bilgisayarda tüm mesajlanır okunabilir ve farklı sitelere servis edilebilir. Whatsapp’ta sizin üzerinize olan hatta yaptığınız yedeklemeler çalınarak kişi yeni bir numarayla sizin yedeklerinizi kendi Whatsapp’ına yükleyebilir ve güvenliğinizi, gizliliğinizi tehdit eden işlemler yapabilir.

Lütfen dikkatli olun. Önünüze gelen her uygulamayı indirmeyin. Telefonunuzu güvenmediğiniz kişilere vermeyin. Hafıza kartınızı müzik attırmak amacıyla tanımadığınız kişilere teslim etmeyin. Telefonunuzu tamir ettirmek istiyorsunuz diyelim. Bunun öncesinde telefonunuzu sıfırlamayı ve içerisinden hafıza kartını çıkarmayı unutmayın. Esen kalın.

1 YORUM

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz