Ana SayfaNasıl yapılır?Telefonum yurtdışı mı yoksa Türkiye garantili mi nasıl anlarım?

Telefonum yurtdışı mı yoksa Türkiye garantili mi nasıl anlarım?

- Advertisment -

Telefonunuzun yurt dışı mı yoksa Türkiye garantili mi öğrenmek için telefonunuzun imei numarasını biliyor olmanız önemlidir. İmei numarası yanı sıra eğer telefonun emin olduğunuz orjinal kutusu yanınızdaysa telefon yurt dışı mı değil mi kolayca öğrenebilirsiniz. Öncelikle yurtdışı telefon nedir, zararları nelerdir, yurtdışı telefon çakma mıdır, Türkiye garantili ne demektir kısaca bunlara değinelim.

Türkiye garantili / Distribütör garantili ne demektir?

Distribütör garantili demek telefonunuz yurt dışıdır ya da grey cihazdır/telefondur demenin daha yumuşatılmış halidir. Genelde Türkiye garantili olmayan telefonlar için kullanılan bir terimdir. Grey cihaz demek yurt dışından getirilmiş cihazların doğrudan yani aracı bir firma olmadan Türkiye’de satışa sunulması anlamına gelir. Bu cihazlara çakma yani sahte/kopya cihaz demek doğru olmaz. Ancak grey/yurt dışı ya da distribütör garantili dediğimiz cihazların bazı dezavantajları vardır.

Aldığınız yurtdışı telefonların imei adreslerinin Türkiye’de kullanıma açılmama ihtimali vardır. Bunun kontrolüne yazımızın devamında yer vereceğiz. Aynı zamanda bu ürünler eğer bir distribütör aracılığı ile gelmemiş ise (evo, delta servis vb) cihazınızın arıza vermesi sırasında garanti ve servis desteği alamayabilirsiniz. Aynı zamanda bu cihazların eğer resmi bir firma tarafından faturası kesilmemiş ise ve elinizde bulunmuyorsa telefonun kaçak olma ihtimali yüksektir. Bu gibi durumlarda satıcı kişi ya da kuruluşun yanı sıra sizin de suça dahil olacağınız unutulmamalıdır.

Grey ya da yurt dışı cihaz alınır mı?

Her firmanın gücü bir diğerinden farklı olabilir. Bu noktada alacağımız hizmeti göz önünde bulundurarak telefon almamız gerekir. Örneğin Samsung ya da iPhone marka bir telefon alıyorsak bu marka telefonların ülkemizde çok büyük servis ağları vardır. Bu servis ağları gerek garanti kapsamında gerekse garanti dışı servis işlemlerinde kullanıcılara doğru ve güvenilir hizmet vermektedir. Ancak grey ya da yurt dışı telefon aldığınızda bunun sorumluluğu ya daha küçük bir firimanındır (paralel ithalat) ya da bu telefonların servis işlemleri için yurt dışına gitmesi gerekmektedir. Bu noktada telefonun kaçak/spot olmaması en önemli etkenlerden bir tanesidir. Çünkü eğer cihazınız kaçak ise ne Türkiye’de ne de farklı bir ülkede resmi servis hizmeti alamazsınız. Aynı zamanda bu tür cihazların imei uçması yani tamamen kapatılması çok fazla yaşanan problemlerden bir tanesidir.

Telefonum yurtdışı mı yoksa Türkiye garantili mi nasıl anlarım?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu işlemi yapabilmek için telefonun imei numarasını biliyor olmamız gerekir. Ancak bu noktada dikkat etmemiz bir başka konu ise dış imei ile iç imei numarasının tutuyor olmasıdır. Samsung telefonlarda imei numarası pilin altında yer alır. Pili çıkmayan Samsung marka telefonların imei numarası eğer cihaz çakma değilse arka kapağın alt kısmında yazmaktadır. Aynı şekilde iPhone modellerde de imei numarası telefonun arkasında yer alır. Eğer iPhone telefonunuz kapalıysa, sorgulama yapamıyorsanız ve cihazın arkasındaki imei numarası silindi ya da arka kapak değişimi yapıldıysa aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: iPhone telefonum açılmıyor, imei numarasını nasıl öğrenebilirim?

Bunlara birlikte LG, Sony, General Mobile, Vestel Venüs, Asus, HTC, Huawei ve diğer model telefonlarda da imei numarası pilin altında ya da telefonun arkasının alt kısmında yer alır. Tüm telefon modellerinde imei numarası sorgulama yapılarak öğrenilebilir. Bunun için *#06# kısa kodunu tuşlamanız yeterli olacaktır. Bu noktadan sonra cihazın üzerinde ya da kutusunda yazan imei ile bu sorgulamada karşınıza çıkan imei numarasının aynı olması gerekir. Eğer aynı değilse büyük ihtimal telefonunuz kaçak yollarla getirilmiş ve başka telefonun imei numarası kopyalanarak sizin cihazınıza eklenmiştir. Bu gibi durumlarda kesinlikle o cihazı almayın, eğer aldıysanız mutlaka aldığınıza yere baş vurun.

İmei numarasını öğrendikten sonra ülkemizde bu sorgulamaların yapıldığı resmi adres olan türkiye.gov.tr adresini kullanabilirsiniz. İmei sorgulama işlemi için buradan devam edin.

Karşınıza çıkan ekrana imei numaranızı ve güvenlik resminde bulunan karakterleri grin ardından sorgula butonuna tıklayın. Tüm bilgiler doğru girildiyse aşağıdaki ekran gelecektir. Burada 1 ve 2 numaralı bilgilere dikkat edin.

Yukarıdaki örnekte Samsung J5 model bir telefon örnek olarak kullanılmıştır. Öncelikle 1 numaralı bilgi eğer yer almıyorsa cihazınız kayıt dışıdır yani telefonunuzun imei uçmuş (başka telefona kopyalanmış) ya da kapatılmıştır. Çalıntı durumlarında sıkça rastlanır. 2 numaralı bilgi de ise cihazın Türkiye garantili mi, grey mi, yurt dışı kayıtlı mı ya da kayıt dışımı anlaşılacağı kısımdır. Eğer burada yolcu beraberinde gelen cihaz yazıyorsa bu ürün belirli yollarla yurt dışından getirilmiş ve bir pasaport kullanılarak kayıt altına alınmıştır. Eğer ithalat yolu ile kayıt edilen imei yazıyorsa bu cihazın Türkiye garantili olma ihtimali yüksektir ancak yurt dışı cihaz diyemeyiz.

Yukarıdaki işlemleri genelde ikinci el cihaz aldığımızda izleyeceğimiz yolları göstermektedir. Eğer sıfır bir ürün alacaksak güvenilir yerlerden almalı, satıcı firmaya merak ettiğimiz konuları belirtmeliyiz Genelde tüm modellerin kutu içeriğinde distribütör firmaya ait bir belge çıkar ve aldığımız telefonun kutusunda da Türkiye garantili olduğu ya da hangi distribütör firma aracılığı ile getirildiği açıkça yer alır. Burada grey ürün ithalatı yapan firmaları tercih etmememiz gerekiyor.

Örnekteki görselde olduğu gibi Samsung telefonunların Türkiye garantili olup olmadığı kutu üzerindeki etiket ile belirtilmiştir. Samsung Türkiye Garantisi yazan ürünleri tercih edebilirsiniz.

- Advertisment -

1 Yorum

  1. Delta Teknik servis samsung dan lg den vs. kvk ve genpadan daha fazla ilgi gosterip sorunları daha hizli cozuyor yanj firmalari karalamaya gerek yok ayrica paralel ithalat dedikleriniz veya grey cihazlar ulkemizdeki cihazlardan hic bir eksigi olmadigi gibi artilari mevcut islemci vs. Konusunda ve suda bir gercekki yurt disina tamir icin cihaz gondermek ve bunu yapmak yada bunu tercih etmek sacmalik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -