Ana SayfaNasıl yapılır?Telefonu gece şarj etmek zararlı mıdır?

Telefonu gece şarj etmek zararlı mıdır?

- Advertisment -

Akıllı telefonlar üzerinde yapılan köklü değişimler ve yenilikler ile pile duyulan ihtiyaç arttı. Kullanıcılar en çok sorun yaşadığı şey ise şarjın yetersizliği oldu. Ortalama telefon kullanıcıları cihazlarını günde en az 1 defa şarj etmek durumunda kalıyor. Bunun yanında kimi kullanıcıları günde 2 defa şarj etmek bile kesmiyor.

Bugüne kadar bildiklerimiz doğrultusunda konuşacak olursak eğer telefonumuz %100 şarj olduysa fişten çekmemiz gerekiyor. Fakat geceden şarja takayım da sabaha zaten şarj olur, tekrar uğraşmam. diyenler kullanıcılar yanlış bir şey mi yapıyor? Eğer telefonu geceden şarja takarsak telefona veya bataryaya bir zararı olur mu? Çok fazla elektrik harcar mı?

Yaşanan gelişmeler doğrultusunda IEA başta olmak üzere birtakım kuruluşlar sayesinde telefon şarj aletlerinin verimliliğinde gözle görülür gelişmeler kaydedildi. Örneğin; IEA’nın “1 watt” isimli girişimiyle elektronik cihazın şarj aleti bekleme sırasında güç tüketimini ilk önce “1 watt” ın altına daha sonra ise yarım wattéın altına düşürdü. Günümüz akıllı telefonlarında lityum iyon pile başvuruluyor ve bu piller fazla süre şarj olduğunda ya da tamamen bittiklerinde tehlikeli olabiliyor. Örneğin; batarya şişmesi, batarya patlaması, pil ömrünün düşmesi..

telefon-sarj-aleti

Pil seviyesi %100’e ulaştığında elektrik bağlantısı kesiliyor ve telefona giden akım devre dışı kalıyor. Ancak telefonun bekleme durumundayken de pil tüketmesi, cihaz şarjda olduğu için tekrar akımın devreye girmesine neden oluyor. Bundan dolayı eğer ki bataryam zarar görmesin, ömrü kısalmasın, şişmesin diyorsanız orijinal şarj aleti kullanmanız gerekiyor. Ayrıca telefonu gece şarj ederken sürekli %100’de kalması batarya ömrünün kısaldığına işarettir. Telefonu şarjdeyken kullanmakla şarjı dolduğunda çıkarmamak aslında birbirine benzeyen batarya için tehlike teşkil eden durumlardır.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -