Ana SayfaNasıl yapılır?Suya düşen telefonu nasıl kurtarabilirim?

Suya düşen telefonu nasıl kurtarabilirim?

- Advertisment -

Telefon arızasına sebep olan en ciddi olaylardan biri de şüphesiz ki mobil cihazın suyla temas etmesi ya da suya düşmesidir. Apple, Samsung, HTC, LG, Casper, Sony Xperia ve daha nice telefon firması telefonların dayanıklılığı konusunda yeni teknolojiden faydalansa da suyla pek baş edemiyorlar. Eğer cep telefonunuz kara ya da suya düştüyse, içine su kaçtıysa ya da elinizdeki ter telefonun iç kısmına geçtiyse telefonunuzu korumak için bir takım önlemler alabilirsiniz. Telefonunuz direk kapandıysa ya da hala çalışmaya devam ediyorsa bu bizim için önem teşkil etmiyor. Önemli bir durum ancak içindeki suyu çıkarmak çok daha önemli. Örneğin telefonunuz yolda giderken su birikintisinin içine düşebilir, tuvalette ihtiyacınızı giderirken birden cebinizden ya da elinizden fırlayıp tuvalet deliğine düşebillir ya da elinizdeki su bardağı komple telefonun üzerine gelebilir. Hayatta başımıza ne geleceği belli olmayacağı için telaş yapmayalım. İlk önce basit işlemlerle başlıyoruz.

  • İçindeki suyun ya da nemin buharlaşması için  vantilatör ya da saç kurutma makinesiyle cihazımızı kurutalım.
  • Tuşlarına su kaçtıysa o kısma da kurutucuyla ya da vantilatörle müdahale edelim.
  • Telefonumuzu açmayı deneyelim. Eğer açılmazsa telefonumuzu sallayarak tekrar kurutmayı deneyelim.
  • Telefonumuzun kapağını, bataryasını çıkararak , tornavidasız yapabildiğimiz kadar küçük parçalara ayıralım.
  • Telefonun parçaları sıcaktan etkilenebileceği için saç kurutma makinesi kullanıyorsak oldukça düşük ısıda kurutmaya çalışalım.
  • Bataryayı elimizde tutmamaya özen gösterelim. Çünkü batarya şişmesi sonucu olası bir patlama gerçekleşirse ciddi sonuçlar doğurabilir.
  • Saç kurutma makinesinin dışında elektrik süpürgesini de telefonumuza uzak olacak şekilde tutarak içindeki suyu ya da kaçan sıvıyı alabiliriz.

Bu aşamalardan herhangi birini ya da birden fazlasını uyguladıktan sonra telefonumuzu açmaya çalışalım. Eğer telefonumuz açılmamaya devam ediyorsa cihazı teknik servise götürmemiz kesinlikle şart. Ben hallederim içine dökülen çayı, kahveyi, kolayı veya asitli bir içeceği temizleyebilirim diye fazla üzerinde durmamak gerekiyor. Çünkü düzelteceğim derken, bir yolunu yöntemini, metodunu, çaresini buldum derken telefonumuza daha fazla zarar verebiliriz.Ek bir çözüm yolu olarak telefonumuzun bataryası zarar görmüş olabileceğinden farklı bir batarya takabilir ve bir kez daha şansımızı deneyebiliriz. Yine çalışmıyorsa dediğimiz gibi servise götürmelisiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -
Their key characteristics are ease of use and modest system requirements. mostbet This feature is called Mostbet in-play betting and is available for most sports events. o’yinlarni Mostbet has over 20 titles for lotteries like Keno and Scratch Cards. mostbet uz After installing the application, open it on your Android device. depozitlar uchun