Samsung klavye ayarları

-sponsor-

Samsung kullanıcıları yeni gelen Android sürümü sayesinde birden fazla klavye seçeneği ile karşılaşıyorlar. Herkesin özel kullanımına göre kalvyeyi uyarlamaya yarayan bir yeni özellik Samsung klavyeyi daha işlevsel hale getiriyor. Ancak klavyeyi kullanırken bilmeden herhangi bir ayarı değiştirmek kullanıcıyı zor durumda bırakabiliyor. Örneğin samsung klavye küçülme problemi hemen hemen her Samsung kullanıcısının başına gelmiş bir problem. Aslında küçük klavye kullanıcı tercihlerinde yer alan bir özellik ancak kullanıcı bilmeden bu ayarı etkinleştirdiğinde bunu bir problem olarak algılıyor ve Samsung klavyesi küçüldü, düzeltemiyorum şeklinde Samsung mağazalarına ya da internete başvuruyor. Bu yazımızda size yukarıda belirttiğimiz problem yanısıra diğer klavye ayarlarından söz edeceğiz.

Not: Aşağıda bahsedeceğimiz ayarlar tüm Android işletim sistemi kullanan Samsung S3, Samsung Note 3, Samsung note 4, Samsung A serisi ve Samsung S6 serisi için geçerlidir. Her telefon için farklı bir ayar aramanıza gerek yoktur.

Samsun klavyesi f klavye ya da q klavye nasıl yapılır?

Klavyeyi kullanabileceğiniz bir alan açın. Örneğin Whatsapp’da yazışıyor olabilirsiniz ya da bir mesaj gönderiyor olabilirsiniz. Bu durumda iken klavyenin ayarlar kısmını tıklayın. Bu bölüm aşağıdaki görselde de göreceğiniz gibi klavyenin sol alt kısmında yer almaktadır. Klavye türünü değiştirmek için ayarlar bölümünden dikey klavye tipleri sekmesine gelin. Daha sonra qwert yani Q klavye seçeneğini seçin.

Samsung Klaveye Dil değiştirme
Android klavye dil değiştirme ayarları gene yukarıda belirttiğimiz ayarlar sekmesinden yapılıyor. Samsung telefonunuzun yazma dilini değiştirmek istiyorsanız ayarlar sekmesine dokunun ve giriş dili seçeneğine girin, buradan Türkçe ( eğer Türkçe yapmak istiyorsanız ) dili seçin. Daha sonra home tuşu ile geri dönün. Artık yazma dilininiz mesajlaşırken, vatsap kullanırken ve diğer klavye kullanımlarınızda Türkçe olmuştur. Android için Türkçe klavye kullanmak istiyorsanız yeni bir klavye indirmenize gerek yoktur. Türkçe klavye ayarları zaten telefonunuzun içerisinde yer almaktadır.

Samsung klavyede tahmini açma ya da kapama
Samsung klavye kullanımı sırasında bazılarımız için yazdığımızın kalvye tarafından tahmin edilmesi sıkıcı olabilir. Her ne kadar işimizi kolaylaştırmak için tasarlanmış olsada yazma tahmini, önerisi bazen dikkatimizi dağıtabilir. Bir şey yazarken klavyenizin kelime önerisini kapatmak istiyorsanız öncelikle klavye ayar ikonuna tıklayın. Bu ikon yazımızın başında paylaştığımız aynı ikon. Daha sonra Öngörücü yazı seçeneğini kapatın. Evet buna verilen isim bu. Öngörücü isim yazdıklarınızı önceden tahmin eden, metin düzeltme özelliği. Tahmini açmak için gene bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Samsung konuşarak mesaj yazma nasıl yapılır?
Araba kullanırken ya da başka bir işle uğraşırken klavye tuşlarına dokunmak yerine konuşarak da mesaj yazabilirsiniz. Örneğin yemek yapıyorsunuz ve Whatsapp da annenizden tarif alıyorsunuz. Telefonunuza konuştuğunuzu yazıya çevirmesi için herhangi bir uygulama indirmenize gerek yok. Eğer sesli mesaj göndermek istemiyor ve söylediğinizi yazıya çevirmek istiyorsanız ayarlar sekmesine gelin. Dil ve giriş seçeneğine girin ve buradan Google kalvye seçeneğini etkinleştirin. Konuşarak yazma seçeği aktif. Daha sonra klavyeyi kullanabileceğiniz bir uygulama açın. Whatsapp, mesajlaşma ya da internet olabilir. Burada google-keyboard-629 mikrofona tıklayın. Mikrafonun nerede olduğunu gösteren görsele aşağıda yer verdik. Basılı tutarak konuştuğunuzda konuşmalarınız yazıya çevrilir.

Samsung klavye görünümünü değiştirme nasıl yapılır?
Android klavyelerin 4 farklı tema seçeneği bulunmakta. Klavyenin görünümünü zevkinize göre değiştirmeniz mümkün. Bunun için gene ayarlar kısmına gelin. Buradan dil ve giriş seçeneğine giriş yapın. Daha sonra Google klavye seçeneğinden Google klavye ayarlarına gelin. Görünüm ve düzen sekmesine girerek buradan tema ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Samsung klavye kullanırken titremesi ve sesi nasıl kapatılır?
Samsung klavye kullanırken keyif verici bir özellik de (en azından bunu bu şekilde tasarlayan öyle sanıyor) yazı yazarken telefonun titremesi ve klik sesi çıkartması. Sansung klavye ayarlarından klavye sesini kapatma ve titreşimi kapatmak işlemini gene ayarlar kısmında yapıyoruz. Buradan dil ve giriş seçeneğine geliyoruz. Google klavye seçeneğinden klavye ayarları bölümüne geliyoruz. Bu menüde bulunan tercihler kısmında klavye sesini açıp kapatabilir ve titreşimi açıp kapatabilirsiniz.

Samsung klavye küçüldü nasıl büyütebilirim?
Samsung mesaj yazdığınız ve harflerin bulunduğu klavye küçüldü ve büyütmek mi istiyorsunuz? Bu bir çok Samsung ya da Android klavye kullananların başına gelen bir durum. Ancak bu bir hata ya da problem değil, tamamen klavye seçeneklerinden değiştirebilecek bir durum. Bunun için tek yapmanız gereken aşağıdaki adımları izlemeniz. Öncelikle samsung klavye küçüldü probleminin çözümünü anlatan bir görsel ile başlayalım.

Burada da gördüğünüz gibi ayarlar kısmından popup klavye özelliğini yanlışlıkla açmış ve klavyenizi küçültmüş olabilirsiniz. Bu size ekranı tam olarak kullanma imkanı sunar. Popup klavye yani küçük klavyeyi ekranın herhangi bir yerine taşıyabilirsiniz. Eğer klavyenizi yeniden büyütmek istiyorsanız aynı şekilde klavye ayarları seçeneğinden popup klavye seçeneğini kapatmanız yeterli olacaktır.

Samsung klavye hakkında detaylı bilgilendirme yapmaya çalıştık. Konuya ilişkin diğer detayları öğrenmek veya Samsung Klavye sorununuza ilişkin yardım almak için yorum panelimizi kullanabilirsiniz. Editörlerimiz en kısa sürede sorularınızı yanıtlayacaktır.

8 Yorumlar

  1. Merhabalar, Samsung Galaxy Grand Prime kullanıcısıyım. Telefonumun klavyesi mesaj yazarken ya da rehberden kişi ararken tam çıkmıyor. Harf ve rakamların tamamı ekranda görünmüyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

  2. Telefonum samsumg galaxy grand prime telefonumun klavyesi son guncellemeyi yani 5.0.2 guncellemsini yaptiktan sonra klavyem cikmamaya basladi nasil duzeltebilirim

  3. Samsung a 7 klavye küçüldü ve büyümüyor videoda izlediğim sym nin yanındaki tuşa basılı tutun diyor bunu yapıyorum ama videodaki seçeneklerin tamamı bende çıkmıyor

  4. Ben popup klavye kullanmak istiyorum ama olmuyor. Samsung tab3 lite sm-t113 tablet kullanıyorum. Ayarlarda yok. Yanlışlıkla bile açamadım:/ yardım eder misiniz?

    • Samsung klavye ayarlarını üstte detaylı olarak anlatmıştık. Oradaki dişli kısma basılı tutarsan mikrofon yani sesle yazma ikonunu geri getirebilirsin. Samsung kalvye ayarları tüm Samsung modellerinde aynıdır.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz