Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10+ nasıl format atılır?

-sponsor-

Samsung Galaxy kullanıcılarını sevindiren bazı haberlerimiz bulunuyor. Samsung, 2019 yılında tanıttığı Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10+(Plus) modelleriyle bizlere daha gelişmiş bir donanım ve yazılım sunuyor. Galaxy S10 için bilmemiz gereken pek çok ayrıntı bulunurken bunlardan biri de format atmaktır. Galaxy S10 serisinden herhangi birine sahip olan kullanıcılar karşılaştıkları hatalar, donma, yavaşlama problemleri ve diğer farklı nedenlerden dolayı telefonlarını resetleme imkanına sahipler. Peki Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10+ fabrika ayarlarına döndürme nasıl yapılır?

Android işletim sistemi açık kaynak kodlu olduğundan kolayca özelleştirilebilir ve korunabilir durumdadır. Bu yazımızda tanıtacağımız özellikleri kullanarak Android’in çekirdek ayarlarına girebilir ve Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10+ cihazlarımızdan birini hızlı ve kolay biçimde formatlayabiliriz. Format atma adımları başta sizlere karmaşık gelebilir ancak adımları doğru uygulamanız durumunda cihazı resetlemek ve ilk günkü duruma getirmek mümkün hale gelecektir.

Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10+ format atmanın iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki telefonu kapatmadan, “Ayarlar” üzerinden hızlıca format atmayı sağlar. İkinci format atma yöntemi ise telefonun kapatılmasını ve kurtarma modu üzerinden formatlama yapmayı gerektirir. Kurtarma modu sadece format atma değil, yazılım yükleme, flash/güncelleme yapma, özel rom yükleme, ön bellek verilerini temizleme, Nandroid yedekleme oluşturma ve diğer bazı gelişmiş ayarları yapma konusunda da işimize yaramaktadır.

Galaxy S10e, S10 ve S10+ ne zaman format atmalıyım?

Galaxy S10 serisinin 2019 yılına ait en güçlü ve en gelişmiş özelliklere sahip telefonlardan oluştuğunu biliyoruz. Fakat bu hiçbir zaman telefona format atılmayacağı, buna ihtiyaç duyulmayacağı anlamına gelmiyor. Her telefonda olduğu gibi Galaxy S10’da da hatalar ve problemlerle karşılaşma ihtimalimiz bulunuyor.

Telefona format atmak için birden fazla neden olabilir. Bunlardan başlıcası telefonun logodan sonra başlatılamaması, logoda takılı kalması ve herhangi bir işlemin gerçekleşmemesidir. Böylesi durumlar genellikle güncellemeden hemen sonra karşılaşılan bir problemdir. Bunun yanında flash yükleme ve özel yazılım yükleme durumlarında da logoda takılı kalma gerçekleşebilir. Buna çözüm olarak ise telefonu fabrika ayarlarına döndürmek bir ihtiyaç olabilir.

Telefonun hafızasının dolması da Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10+ için format ihtiyacıdır. Hafızayı boşaltmak ve telefonu varsayılan haline döndürmek formatlama ile mümkün hale gelebilir. Bunun yanında telefonunuzu elden çıkarmayı düşünüyorsanız verilerinizin telefonda yüklü kalması anlamsız olacaktır. Bunun için en temel çare içerisindeki tüm verileri resetleme yoluyla silmekten geçmektedir.

Kısaca neden format atmalıyım sorularına şu yanıtları verebiliriz:

 • Cihaz performans hızının düşmesi ve çoklu hatalarla karşılaşmak,
 • Boot ekranında takılı kalma ve telefonun logodan ileri gitmemesi,
 • Telefonun satılacak veya birine verilecek olması,
 • Android hatalarının giderilmek istenmesi

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler

Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10+ hard reset atmak içerisindeki tüm verilerin kalıcı olarak silinmesine yol açacaktır. Format sonrasında tüm fotoğraf, video, görsel, döküman, rehber, uygulama ve diğer çeşitli verilerin silinmesinden dolayı dosyaları kurtarmanız mümkün değildir. Format sonrasında sahip olduğunuz verileri geri yüklemek istiyorsanız mutlaka yedek almanız gerekmektedir.

Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10+ için yedek almak tüm verilerin güvenli bir ortamda saklanmasını sağlayacaktır. Yedek almayı ve yedek geri yüklemeyi bilmiyorsanız aşağıdaki yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Samsung Galaxy S10e, S10 ve S10+ nasıl format atılır? 3

Uyarı: Format atmadan önce yedek almanızı öneriyoruz.

Bunun yanı sıra format atma işlemi cihazdan cihaza farklılık gösterebilir. Telefonun pil ömrünün kısalması ihtimali sonucunda Galaxy S10e, S10 ve S10+ (Plus) modellerinde format atmak daha fazla şarjın gitmesine yol açabilir. Ayrıca telefonda ısınma, işlemcinin ve donanımın düzensiz veya aşırı çalışmasına bağlı olarak pil tüketimi artabilir. Bu sebeple format öncesinde %40 ve üzeri şarj yüzdesine sahip olmanızı öneriyoruz.

Uyarı: Format atmadan önce %40 ve üzeri şarja sahip olmalısınız.

Galaxy S10e, S10 ve S10+ (Plus) fabrika ayarlarına döndürme

Bu işlem telefonun kapatılmasını gerektirmeden ayarlar üzerinden format atmaya olanak tanır. Hard resetleme olarak bilinen bu yöntem cihazınızdaki tüm verileri siler ve telefonda temiz (sıfır)  kurulum yapmanızı sağlar. Format atma işlemini ilk kez gerçekleştirecekseniz bu hızlı ve kolay olan yöntemden yararlanabilirsiniz.

 • Ayarlar > Genel penceresine gidin.
 • Sıfırlama > Fabrika ayarlarına sıfırla’ya gidin.
 • Sıfırla > Herşeyi Sil’e gidin.
 • Çıkan uyarıyı onaylayın.

Bu işlemin hemen ardından cihazınız kapanacak ve yeniden başlatılacaktır. İçerisindeki tüm verilerin silindiği cihazınızda daha öncesinde olduğu gibi Google hesabınıza giriş yaparak gerekli özelleştirmeler sonrasında Galaxy S10’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Galaxy S10e, S10 ve S10+ tuşlar ile format atma

Tuşların (Kurtarma modunun) kullanımıyla format atmak daha çok telefonun açılmadığı, logoda takılı kaldığı, desen & pin şifresinin unutulduğu durumlarda tercih edilmektedir. Hard resetleme olarak bilinen bu yöntemde Samsung Galaxy S10 üzerinde bulunan ses tuşları ve güç tuşunun kullanımı gerekir.

Uyarı: Galaxy S10 tecrübeniz düşükse bu format yöntemi sonucunda yanlış işlemler yapabilirsiniz. Kurtarma moduyla format atmak için gerekli bilgiye sahip olmanız ve aşağıdaki adımları eksiksiz yerine getirmeniz gerekir.

 • Telefonu kapatılı duruma getirin.
 • Kurtarma moduna girmek için aşağıdaki adımları uygulayın:
  – Güç tuşu ve Ses arttırma tuşlarına aynı anda basın.
  – Samsung logosunu görüncüye dek tuşlara basmaya devam edin.
  – Logo göründüğünde tuşları bırakın.
  – Karşınıza uyarı penceresi çıktığında ileri adım için “Ses arttırma” tuşuna basın.
  – Evet, şu anda kurtarma ekranındasınız.
 • Ses tuşları yardımıyla karşınıza çıkan pencerede “Wipe data / factory reset” (Veriyi Sil / fabrika ayarlarına sıfırla) ya gelin.
 • Güç tuşuna basarak seçim yapın.
 • Bu işlemin ardından “Reboot system now” üzerine ses tuşları yardımıyla gelin ve güç tuşuna basın.

Galaxy S10, S10 Plus ve S10e için kullanabileceğiniz format atma yöntemleri bunlardı. Cihazınızı kapatmadan resetlemek veya bir kombinasyon oluşturarak kurtarma modu üzerinden sıfırlamak sizin elinizde. Karşılaştığınız probleme göre tercih edeceğiniz bu yöntemler diğer telefon modellerinde de geçerlidir.

Umuyoruz ki Galaxy S10 için bahsi geçen format teknikleri sizin için faydalı olmuştur. Yorum bölümünde telefonu sıfırlamaya dair karşılaştığınız problemleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz