Ana SayfaNasıl yapılır?Samsung Galaxy mavi ışık filtresi nasıl açılır/kapatılır?

Samsung Galaxy mavi ışık filtresi nasıl açılır/kapatılır?

- Advertisment -

Günümüzde insan sağlığının önemine çeşitli alanlarda vurgu yapılıyor. Bunlardan biri de akıllı telefon kullanırken gözlerin mavi ışığa maruz kalması durumudur. Mavi ışık karanlıkta gözlerin yorulmasına ve beynin dinlenmeye ihtiyaç duyduğu anlarda aktif tutulmasına yol açmaktadır. Mavi ışık nedeniyle gözler hasar görmektedir ve bu uzun vadede geçici/kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

Neyse ki akıllı telefonların yaydığı mavi ışık noktasında bir çözüm üretildi ve artık Samsung cihazların içerisinde gelen mavi ışık filtreleme sayesinde gözlerin daha az yorulması sağlandı. Peki mavi ışık filtresini etkinleştirmek için ne yapmamız gerekiyor? Bu rehberimizden yararlanarak Samsung Galaxy cihazlarda mavi ışık filtresi açmanın nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Kısa mavi ışık filtresi nedir, ne işe yarar? 
Bu filtreleme özelliğini kullanarak telefon tarafından yayılan mavi ışık miktarı sınırlandırılır ve gözlerin daha az yorulması sağlanır.

Mavi ışık filtresini nasıl açabilirim?

Bu özelliği etkin hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Uygulamalar > Ayarlar’a gidin.
 2. Ekran’ı seçin.
 3. Mavi ışık filtresi’ne dokunun.
 4. Şimdi etkinleştir’i seçin.

Mavi ışık filtresinin zamanlayıcısını oluşturmak ve filtrenin belirli saatlerde otomatik çalıştırılması için:

 1. Uygulamalar > Ayarlar’a gidin.
 2. Ekran’ı seçin.
 3. Mavi ışık filtresi’ne basın.
 4. Planlandığı gibi etkinleştir’e dokunarak zaman dilimi belirleyin.

Not: Gün batımından gün doğumuna yaşadığınız yerin güneş doğuş ve batış bilgilerini kullanarak akıllı mavi ışık filtresi seçeneği sunmaktadır. Bunun haricinde özel program’ı kullanarak kendi belirlediğiniz saatler doğrultusunda mavi ışık filtresinin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Mavi ışık filtresi kapatma nasıl yapılır?

Mavi ışığı filtrelemeyi çeşitli nedenlerden dolayı sonlandırmak isteyebilirsiniz. Mavi ışık filtresini devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Uygulamalar menüsünü açın.
 2. Ayarlar’a gidin.
 3. Ekran’ı seçin.
 4. Mavi ışık filtresi’ne basın.
 5. Aktif durumda olan özelliği kutucuğa dokunarak kapatın.

Telefonunuzda mavi ışığı filtrelemek için Samsung’un kendi özelliğini mi kullanıyorsunuz yoksa uygulama mı kullanıyorsunuz? Mavi ışık filtrelemeyi kullandıktan sonra neler deneyimlediniz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Mavi ışık filtresi çalışmıyor, sorunlar yaşıyorum vb. problemlere sahipseniz yaşadıklarınızı yorum bölümüne yazıp gönderebilirsiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -