Root Nedir, Faydaları ve Zararları nelerdir?

-sponsor-

Android telefona root yapmak nedir? Root atmak Nasıl yapılır? Root’un faydası ve zararları nelerdir? Bu soruların yanıtlarını aşağıda cevaplandıracağız.

Bu yazıda neler okuyacağız?

Root nedir? (Android)

Android işletim sistemi Linux tabanlıdır ve Linux’da yöneticinin kullanıcı adı Root’dur. Normal bir android telefona sahipseniz ‘Root’ özelliğinden yararlanamadığınız gibi telefondaki birçok dosyayı, işlem süreçlerini, programları değiştirmeniz ya da telefona uyarlamanız mümkün değildir. Ancak belirli programlar ve bir takım ayarlar sayesinde Root kullanıcı adına kavuşabilmeniz mümkün. Tanımdan da anlaşılacağı üzere ”Telefona root atmak” ,”telefonu rootlamak”,”telefona root yapmak” gibi kavramların temeli Root kullanıcı adına sahip olmak manasındadır.nasıl-root-atılır-zararları-mobilkaynak

Root atmanın faydaları nelerdir?

Telefonunuza root attıktan sonra ‘Rom’ yüklemeniz mümkündür. Rom ile telefonunuza yeni arayüzler ve farklı tasarımlar ekleyebilirsiniz.

Android telefonunuzun titreşimini, flash ışığı seviyesini ve ses şiddetini yükseltebilir, işlemci hızı,kamera özellikleri, ekran ayarları ile daha detaylı değişiklik yapabilirsiniz.

Daha geniş kapsamlı, hiç görmediğiniz özelliklere sahip uygulamaları kullanabilirsiniz. Google Play Store’da Rootlu telefonlar için gerekli dosyaları bulabilmeniz mümkün.

Bazı operatör servislerinden aldığınız telefonlara siz kullanmadan önce yüklenen ve silinemeyen gereksiz dosyaları kaldırmanızı sağlar. Bu sayede telefonun kapasitesini arttırabilir ve uygulamalar sürekli çalıştığından batarya tasarrufu sağlayabilirsiniz. Pil ömrünü uzatmak işte bu kadar kolay.

Malumunuz uygulamarın tamamını SD Kartımıza taşımamız mümkün değil ama Root’lu telefon ile pek ala mümkün. İstediğiniz uygulamayı root sayesinde hafıza kartınıza taşıyabilir yine telefonunuzu rahatlatabilirsiniz.

3G ve 2G internet bağlantısı ile veri paketine sahipseniz internet erişiminin yasak olduğu sitelere bağlanmanız root ile yine mümkün olacaktır. DNS değişimi Root’suz telefonda deaktiftir. Telefona root atarak bunun önüne geçebilirsiniz.

Kısacası Root demek özgürlük demektir. Telefon firmasının size uyguladığı dayatmalardan kurtulmanızı, android telefonda özgür bir şekilde yolculuk yapmanızı sağlar.

Root atmanın zararları nelerdir?

Root yapmak Türkiye’de yasak değildir. Bununla ilgili herhangi bir yasa çıkarılmamıştır fakat yasa çıkarılmayacak gibi bir beklentiniz de olmasın.

Telefonunuz saldırıya açık hale geldiğinden daha fazla risk altında kalırsınız. Acemiyseniz ve ilk defa root atmayı düşünüyorsanız iyice araştırmanızı, kaliteli bir virüs programı kullanmanızı tavsiye ederim.

Rootlu telefona güncellemeler otomatik olarak yüklenmediği için sürüm versiyonunu şirketin sitesinden manuel olarak indirmeniz gerekir.

Root atma işlemi sırasında eğer ki bu konuda deneyimsizseniz telefonu riske atabilir, kullanılamaz duruma getirebilirsiniz. Lütfen root işlemini gerçekleştirmeden önce iyice araştırma yapınız.

Root garanti problemi

Son olarak en büyük dezavantaj telefonun garanti kapsamı alanı dışına kalabilme ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bunun çözümü de düşünülmüştür ve telefona un-root özelliği gelmiştir. Rootlu telefonu tekrardan rootsuz yaparak garantisini devam ettirmeniz mümkün.

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz