Ana SayfaNasıl yapılır?Parmak izi (touch id) şifresini kırmak mümkün mü?

Parmak izi (touch id) şifresini kırmak mümkün mü?

- Advertisment -

iPhone 5s ile hayatımıza giren Touch ID yani parmak izi ile giriş güvenliği açısından diğerlerini geride bırakıyor. İphone’dan sonra HTC, Samsung ve artık hemen hemen tüm akıllı telefonlarda parmak izi özelliği mevcut. Peki güvenliği bu kadar iyi olan Touch ID özelliğini kırmak mümkün mü? Öncelikle parmak izi özelliği olan Touch ID nasıl çalışıyor bir göz atalım.

Touch ID nasıl çalışır?

Touch İD parmak izi teknolojisi telefonlarımızda bulunan Home tuşu altında yer alıyor. Home tuşuna bağlı gelişmiş sensörler parmağımızın derisini derinlemesine algılıyor ve oynattıkça üç boyutlu bir fotoğrafını çıkartıyor. Bu bilgiler bilindiği kadarıyla Apple sunucularına gönderilmiyor. Son zamanlarda Samsung parmak izi teknolojisinde adımlar attı ve HTC, Huawei gibi markalarında parmak izi şifresi koyulabilen telefonları bulunuyor. Muhtemelen bunlar da bu özel bilgileri sunucularına kayıt etmiyor. Telefon hafızasında kalan parmak izinin 3 boyutlu görseli şifre olarak telefona tanımlanıyor ve gerektiğinde eşleşme yapılıyor. Telefonun Tocuh İD özelliğinin gelişmişliğine göre birden fazla parmak izi de tanımlanabiliyor.

Parmak izi şifresini kırmak mümkün mü?

Bilinen parmak izi şifresini kırmış tek kişi 6 yaşındaki bir çocuk. ABD Arkansas eyaletinin başkenti olan Little Rock’ta yaşayan Howel ailesinin en küçük çocuğu olan 6 yaşındaki küçük kız bir akşam annesi uyurken telefonunu alıyor. iPhone marka telefonun parmak izi şifresi olmasına rağmen Amazon üzerinden tam 250 dolarlık alışveriş yapıyor. Anne uyandığından bildirimleri görüyor ve Amazon hesabının Hacklenmiş olduğunu düşüyor. Ancak siparişlerin tanımlı olan ev adresine geleceğini öğrendiğinde işin aslı ortaya çıkıyor. iPhone parmak izi şifresi kırılıyor mu? Tabii ki hayır. Küçük kız telefonu her oyanayacağında annesinin parmak izi okuttuğunu bir şekilde ezberliyor. Annesi uyuduğu sırada telefonu alıyor ve annesinin parmağını telefona okutuyor. Alışverişleri de bu şekilde gerçekleştiriyor.

Parmak izi şifresi ile korunan telefonları açmak ve bu şifreleri kalıcı olarak kırmak şuan için imkansız gibi görünüyor. Çünkü parmak izimiz diğer tüm insanlardan farklı ve birbiri ile tamamen uyumsuz. Parmak izi ile korunan bir telefonu açmak için kişinin tanımlamış olduğu parmağını kullanmadığımız sürece bu şifreyi kırmak mümkün değil.

Tabii zaman ne gösterecek hep birlikte göreceğiz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -
Their key characteristics are ease of use and modest system requirements. mostbet This feature is called Mostbet in-play betting and is available for most sports events. o’yinlarni Mostbet has over 20 titles for lotteries like Keno and Scratch Cards. mostbet uz After installing the application, open it on your Android device. depozitlar uchun