Ana SayfaNasıl yapılır?Nokia Lumia güncellemesi nasıl yapılır?

Nokia Lumia güncellemesi nasıl yapılır?

- Advertisment -

Windowsphone,  Nokia Lumia akıllı telefonlarda güncelleme yapabilir, yeni çıkan versiyon ile telefonunuzu son sürüme yükseltebilirsiniz. Nokia Lumia 520’den, 1320’ye tüm güncelleme işlemleri aynı şekilde yapılmaktadır. Telefonunuzun Windowsphone işletim sistemini yükseltmek için aşağıdaki adımları izleyin. Örneğin; telefonunuz veya tabletinizin versiyonu Windows phone 8 ise bunu güncelleme ile birlikte Windows phone 8.1 yapabilirsiniz. Programa ihtiyaç duymadan, program indirmeden Nokia Lumia içerisindeki güncelleme uygulamasıyla yazılım güncellemesi gerçekleştirilebilir.

nokia-lumia-guncelleme-update-latest-versiyon

Windowsphone güncellemesi ne işe yarar?

Nokia Lumia ile ilgili Google’da yapılan aramalardan biri de güncelleme ile birlikte nelerin geleceği ve ne işe yaradığıdır. Telefonun güncellenme nedenleri ve sebepleri arasında telefonun daha hızlı çalışmasını sağlamak, yeni uygulamalar eklemek, önceki versiyondan kalan problemlere, hatalara ve sıkça karşılaşılan, şikayetler üzerine ortaya çıkan sorunları kaldırmak yer alır. Neden güncelleme yapmanız gerektiğini öğrendiğinize göre güncellemenin nasıl yapıldığına göz atabiliriz.

Güncelleme şebeke veya Wi-fi aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Genellikle güncelleme boyutları 1-2 Megabyte arasında değişir. Büyük güncellemelerde kotanızı aşmamanız açısından Wi-fi ile güncelleme yapmanızı öneriyoruz. Kabloya ihtiyaç duymadan ve telefonunuzu bilgisayara ya da herhangi bir cihaza bağlamadan güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Güncelleme yaparsam dosyalarım kaybolur mu?

Nokia Lumia akıllı telefonlarda, Windowsphone yaptığınızda mesajlarınız, resimleriniz, belgeleriniz, videolarınız ve kullandığınız uygulamalar silinmez. Facebook, Whatsapp gibi uygulamalarınız saklı kaldığı gibi içindeki içeriklerinizde durur. Dosyalarınızın tümü aynı şekilde kalır. Güncelleme yaparken dosyaların yok olma ihtimali yoktur.

Windowsphone güncelleme, sürüm yükseltme nasıl yapılır?

Windowsphone güncellemesini Resimli Anlatım veya Video’ya ihtiyaç duymadan 3 adımda gerçekleştirebilirsiniz. Versiyon yükseltmek için aşağıdaki yöntemi takip edin. Tek bir metoda bağlı kalarak telefonunuzu son versiyona yükseltebilirsiniz.

  1. Windowsphone akıllı cihazlarda yeni bir güncelleme geldiğinde normal olarak bildirim alırsınız. Güncelleme olup olmadığını öğrenmek ve sürüm yükseltme paneline göz atmak için Ayarlar > Telefon güncellemesi’ne göz atmanız yeterlidir.Telefonunuzda veri kullanım paketini aşmamak ve bağlı olduğunuz operatöre lira ödememek için Wi-fi kullanmanızı öneriyoruz. Güncelleme yapmak için telefonun şarkının en az %50’si dolu olmalıdır. Telefonunuzun pili düşük ise şarj ederek %50 seviyesine çıkartmanız güncelleme sırasında bir sorun çıkmaması için faydalı olacaktır. Güncelleme yapabilmek için veri depolama alanının bir kısmını boş bırakmanız gerekmektedir. Windowsphone güncellemesi için tedbir amaçlı 1.5 GB boş telefon hafızası bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Telefonunuzun kullanılabilir belleğine göz atmak ve ne kadar hafızasının olduğunu öğrenmek için Ayarlar > Akıllı Depolama’ya göz atmanız gerekir. (Kimi telefonlarda Kapasite kontrolü olarak geçmektedir.)
  2. Güncellemelere bakmak ve uygun sürümü telefonunuza indirip otomatik olarak yüklemek için bildirim mesajına dokunun. İsteğinize göre güncellemeyi şuan veya daha sonra yükleyebilir, erteleme yapabilirsiniz.
  3. Yaklaşık 20-30 dakika süren güncelleme; telefon modeli, internet hızı ve güncelleme paket boyutuna göre değişiklik gösterebilir ve 2 saat kadar sürebilir. Güncelleme yaparken telefonunuzu hiçbir şekilde kullanamazsınız. Dişli çarkların dönmesini ve işlemin tamamlanmasını beklemek zorundasınız. Güncelleme yaparken acaba yükledi mi, hata verir mi, sorun çıkar mı şeklinde endişelenmeyin. Telefonunuz en az sizin kadar akıllı. :) Ayrıca telefon güncellemesi sırasında cihazınız birden fazla yeniden başlatılırsa telaşa kapılmayın.

Nokia Lumia güncellemesi nasıl kapatılır?

 Otomatik olarak bildirim şeklinde Nokia Lumia kullanıcılarına gelen güncelleme bildirimlerini kapatmak ve ekranda çıkmamasını sağlamak için Ayarlar > Telefon güncellemesi’ne gidin. Veri ayarlarım izin verdiğinde güncellemeleri otomatik olarak indir’in yanındaki onay işaretini kaldırın. Bu şekilde Nokia Lumia modellerinde otomatik güncellemee bildirimlerini tekrar tekrar çıkmaması için kapatabilir, manuel olarak güncellemeleri kendiniz kontrol edebilirsiniz. 

Not: Cihazınızın tamamen etkin hale gelebilmesi için ek güncelleme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer ek güncelleme gerekirse, Windowsphone mağazasından size uygulama güncelleme bildirimi gelecektir.

Not 2: Windowsphone, Nokia Lumya güncelleme işlemini Nokya Lumia, LUMIA 1520,NOKIA LUMIA 1320,NOKIA LUMIA 1020,NOKIA LUMIA 930, NOKIA LUMIA 925 ,NOKIA LUMIA 920 ,NOKIA LUMIA 820,NOKIA LUMIA 720,NOKIA LUMIA 630,NOKIA LUMIA 625,NOKIA LUMIA 620,NOKIA LUMIA 530,NOKIA LUMIA 525, NOKIA LUMIA 520 modellerinde gerçekleştirebilirsiniz.

The Article is related to be updating of Nokia Lumia phones. It tells how Nokia Lumia is updated. It’s for only  users knowing Turkish.

Yardımcı olmak amaçlı kullanıcı yorumları için ayrılan kutucuğa Nokia Lumia güncelleme sorunlarını, problemlerini ve işlem sırasında karşılaştığınız güncelleme hatalarını yazabilirsiniz.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -