Ana SayfaNasıl yapılır?Mobil Cihaz Nasıl Temizlenir?

Mobil Cihaz Nasıl Temizlenir?

- Advertisment -

Mobil cihaz kullanımı konusunda dünya çapında bir bilinçsizliğin söz konusu olduğunu söylemek mümkün. Yüksek teknolojilere sahip olan mobil cihazlar, bilinçsiz kullanım sonucunda çabucak yıpranabiliyor ve hatta kullanıcı hatasından dolayı arızanabiliyor. Bu durum özellikle mobil teknoloji alanında tüketicilerin daha fazla bilinçlenmesi gerektğini ortaya koyuyor. Peki mobil teknolojinin bilinçsiz bir şekilde kullanılmasının yol açabileceği zararlar neler?

  • Mobil teknoloji yüksek oranda enerji kullanımı anlamına geliyor. Mobil cihazınızı kullanabilmek için hatırı sayılır bir elektrik enerjisi kullanıyorsunuz. Bu durum mobil cihazların bilinçsiz bir şekilde kullanılmasının aynı zamanda enerji tasarrufu açısından büyük bir handikapa yol açabileceği anlamına geliyor.
  • İhtiyacınız oranında bir mobil cihaz kullanın. Yalnızca telefonda görüşmek ve mesajlaşmak için bir mobil cihaza ihtiyacınız varsa bir akıllı telefon kullanmak zorunda değilsiniz. Bu sayede önemli bir tasarruf yapmış olursunuz.
  • Hâlihazırda kullandığınız bir akıllı telefonun tüm yönlerini keşfedin. Sahip olduğunuz cihazın özelliklerini kullanmıyor olmanız, bilinçsiz bir mobil cihaz kullanımına işaret ediyor. Cihaz üreticileri cihazlarda yer alan performans ve diğer özelliklere göre bir rakam belirlerken sizin bu özellikleri kullanamıyor olmanız gereksiz bir harcama yaptığınız anlamına geliyor.
  • İhtiyacınız olmayan bir cihazı satın almayın. Öncelikle mobil iletişim ile ilgili ihtiyaçlarınızı saptayın ve bu ihtiyaçlarınıza göre bir akıllı telefon tercihinde bulunun. Böylece daha isabetli bir tercih yapmış olursunuz.

Kullandığınız mobil cihaz ile ilgili donma, yavaşlama gibi problemler mi yaşıyorsunuz? Belki de cihazınızı gereksiz dosyalardan kurtarma vakti gelmiştir. Bir mobil cihaz, içerisinde çok fazla önbellek taşır. Cihazda biriken önbellek bir süre sonra cihazınızın RAM kapasitesini sınırlamaya başlar. Bu durum da cihazınızın gittikçe yavaşlamasına neden olur. Cİhazınızın yavaşlaması ile ilgili farklı durumların da olabileceğini söyleyebiliriz. Eğer bir anti-virüs programı kullanmıyorsanız, cihazınız mobil internet üzerinden virüs saldırılarının hedefi olabilir. Bu da cihazınzın performansına zarar verebilir. Peki cihazınızın eski performansına yaklaşabilmesi için neler yapabilirsiniz? Bir akıllı telefon nasıl temizlenir? Birden fazla seçenek bulunduğunu ekleyerek şu şekilde açıklayabiliriz.

  • Clean Master uygulamasını kullanarak cihazınızı gereksiz dosyalardan kurtarabilirsiniz. Cİhazınızda RAM belleğine yer açabilmek için sizleri yönlendiren Clean Master, bu sayede cihazınızın performansında önemli bir oranda hızlanma sağlar.
  • Herhangi bir uygulama kullanmadan da bu konuda belli adımlar izleyebilirsiniz. Cihazınızda ses, müzik, video ve resim formatında arşivlediğiniz dosyalarınızı bilgisayarınıza alarak telefonunuzun belleğinde bir rahatlama sağlayabilirsiniz. Ayrıca arama, mesaj, whatsApp ve tarayıcı geçmişinizi silerek cihazınızın RAM kapasitesinin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Cihazınızın daha güçlü bir performans kazanmasını istiyorsanız, mutlaka format atma seçeneğini göz önünde bulundurun. Cihazınıza format atarak ya da format atmayı bilen birine yaptırarak cihazınızın eski performansına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.
  • Cihazınızın bellek ve RAM kapasitesinde belirli yöntemlerle (Clean Master, format ya da manuel temizleme) alan açıktan sonra bundan sonraki kullanımınızda son derece önem taşıyor. Öncelikle kullanmadığınız uygulamaları telefonunuzdan kaldırın. Ayrıca arka planda mümkün olduğunca uygulamama bırakmamaya çalışın. Arka planda bıraktığınız her uygulama, o esnada RAM kapasitenizi kullanır ve cihazınızın daha yavaş çalışmasına neden olur.
- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -