Ana SayfaHaberlerMicrosoft’un 30 Yıl Boyunca Güncellemeyi Unuttuğu Windows Özelliği: Biçimlendirme Aracı

Microsoft’un 30 Yıl Boyunca Güncellemeyi Unuttuğu Windows Özelliği: Biçimlendirme Aracı

- Advertisment -

Windows 11, ileri teknolojiye sahip yapay zeka ile donatılmış bir işletim sistemi olarak öne çıkıyor olsa da, içinde yıllara meydan okuyan bazı kullanıcı arayüzlerini barındırıyor. Bu arayüzlerden biri de 30 yıllık bir geçmişe sahip olan “Biçimlendirme” özelliği.

Kullanıcılar, modern veya eski Windows sürümlerinde mutlaka görmüş ve kullanmışlardır: Kapasite, dosya sistemi, ayırma birimi boyutu ve “Hızlı Biçimlendir” gibi seçeneklerin yer aldığı dikdörtgen uzun pencere. Ancak bu özelliğin ve kullanıcı arayüzünün aslında neredeyse 30 yıllık bir “geçici” çözüm olduğunu biliyor muydunuz?

1994 yılında yazılan ve hala kullanılan bu Biçimlendirme iletişim kutusu, eski bir Microsoft geliştiricisi olan Dave Plummer tarafından ortaya çıkarılmıştı. Plummer, bu aracın nasıl geliştirildiğine dair hikayesini paylaşırken, aslında bu aracın bir “geçici çözüm” olarak tasarlandığını belirtiyor. Ancak beklenen arayüz iyileştirmesi hiçbir zaman gerçekleşmedi ve 30 yıl sonra bile Biçimlendirme penceresi hala kullanılmaya devam ediyor.

İlginç bir detay ise, FAT birim formatının neden sadece 32 GB ile sınırlı olduğu. Plummer’e göre, bu karar da o yağmurlu günde alınmış keyfi bir karardı. Microsoft, modern sürümlerde eski arayüzleri revize etse de, Biçimlendirme aracı gibi bazıları hala aynı kalmış durumda. Bu durumun nedeni belirsiz olsa da, belki de “çalışıyorsa, dokunma” prensibi benimsenmiştir.

Windows’un unutulan bu özelliği, geçmişten günümüze uzanan bir hatıra olarak kullanıcılarına hala hizmet vermeye devam ediyor.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -