Ana SayfaiOSiPhone ekran süresi nedir? Nasıl kullanılır?

iPhone ekran süresi nedir? Nasıl kullanılır?

- Advertisment -

Apple, iPhone ve iPad modellerine iOS 12 güncellemesiyle yepyeni bir özellik getirdi: Ekran süresi. Diğer bir adıyla Screen Time olan bu yenilik sayesinde cihazda zaman geçirdiğimiz platformları dakikası dakikasına görüntüleyebiliyoruz. Bunun yanında hazırlanan rapor size uygulamaları ne sıklıkla kullandığınızı, kaç bildirim aldığınızı göstermektedir.

iPhone ekran süresi nedir?

Ekran süresi (Screen Time), gündelik yaşamda iOS cihazlarında yaptıklarınızın kayda tutulması olarak düşünülebilir. Eğer cihazınızda iOS 12 yüklüyse ekran süresi özelliğinden yararlanabilirsiniz. Ekran süresi yüklü olan uygulamalarda kaç saat sosyal medyada gezindiğinizi, kaç saat oyun oynadığınızı, üretkenliğe ne kadar zaman ayırdığınızı ve diğer mecralarda ne kadar vakit harcadığınızı göstermektedir.

Ekran süresi özellikle telefon ve tabletlerde çok fazla zaman geçiren çocukları yönetmek adına oldukça kullanışlı. Çocuğunuzun telefonla veya tabletle daha az vakit geçirmesini istiyorsanız ekran süresini kullanarak uygulamalarda geçirdiği süreyi genel hatlarıyla veya detaylıca görüntüleyebilirsiniz.

iPhone ekran süresi nasıl kullanılır?

iPhone, iPad ve iPod Touch modellerinde “Ekran süresi”ne erişim oldukça kolaydır. Bunun için “Ayarlar > Ekran Süresi”ye gidin. Eğer özellik deaktif durumdaysa buradan etkinleştirme yapabilir, harcadığınız zamanı görüntülemeye başlayabilirsiniz.

Ekran süresi iki farklı şekilde yönetilebilir. Bir ebeveyn olarak cihazı kontrol altında tutmak adına “Çocuğumun Aygıtı” seçimini yapabilirsiniz. Cihaz size aitse “Benim aygıtım”ı seçin.

Açtığınız pencerede sizi harcadığınız sürenin özetini gösteren bir alan karşılamaktadır. Burada sosyal, ağ, üretkenlik, diğer vs. olmak üzere çeşitli platformlarda geçirilen süre görüntülenebilmektedir. Bunun yanında atıl süre ile ekrandan uzakta geçirilecek süre ayarlanabilir, uygulama sınırları ile uygulama kullanımına kısıtlama getirilebilir, her zaman izin verilenden istenen uygulamalara her daim izin verilebilir ve uygunsuz içeriklerin engellenmesi için içerik ve gizlilik sınırlamaları ayarı kullanılabilir.

Sınırlama nasıl getirilir?

Hem çocuğunuz hem de kendiniz için dilediğiniz uygulamaya kullanım sınırlaması getirebilirsiniz. Örneğin: Çocuğum Facebook, Instagram, Whatsapp vb. platformlarda çok zaman harcıyor, nasıl önlemler almalıyım diyorsanız uygulamaya sınır getirmek çözüm olabilir.

Uygulamaya zaman sınırı koymak için “Ayarlar > Ekran Süresi > Tüm aygıtlar’a gidin. Buradan en çok kullanılmış olan uygulamaları görüntülemek için “Son 7 gün”ü görüntüleyebilirsiniz. İstediğiniz uygulamaya basın ve “Sınırlar > Sınır ekle”ye giderek istenen süre sınırını koyun.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -