Huawei P30 nasıl format atılır?

-sponsor-

Huawei P30, özellikleri itibariyle en güçlü modeller arasında yer almaktadır, ancak bir cihaz ne kadar üstün özelliklere sahip olursa olsun format atmaya ihtiyaç duyabilmektedir. Format atmada telefonu sıfırlamak istemek, başkasına devretmek, donma, yavaşlama, işletim sisteminin çökmesi gibi problemleri gidermek gibi durumlar etkili olmaktadır. Peki biz de bu sorunlardan birine sahipsek Huawei P30’u sıfırlamak ve varsayılan ayarlara döndürmek için ne yapmamız gerekiyor?

Bu yazıda neler okuyacağız?

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler

Huawei P30’a format atmadan önce bilmeniz gereken bazı durumlar bulunuyor. Bunlardan ilki format atma işlemi sonucunda tüm bilgilerin kalıcı olarak silineceğidir. Yani telefona hard veya soft resetleme yaptığınızda cihazda bulunan fotoğraf, video, rehber, uygulamalar, uygulama bilgileri, dökümanlar ve diğer veriler geri kurtarma mümkün olmayacak şekilde silinmektedir. Bu noktada yedek almanız ve format sonrasında yedeği geri yükleme yapmanız yolunuza hiçbir şey olmamış gibi devam etmenizi sağlayacaktır.

İkincisi, format atma işlemi cihaza göre farklılık göstermektedir ve cihazların şarjının bitme süresi de performans durumundan dolayı aynı değildir. Bu noktada Huawei P30’a format atmadan önce şarj yüzdesini %40 ve üzerinde tutmaya özen gösterin.

Uyarı: Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Telefonda yapılan yanlış işlemlerden dolayı sitemiz sorumlu tutulamaz, herşey kullanıcının kendi kontrolü altındadır.

Huawei P30 format atma yöntemleri

Huawei P30’u varsayılan ayarlarına döndürmek ve verilerin tümünü silmek için iki farklı yol izleyebilirsiniz. Bu yöntemler telefonu ayarlar üzerinden sıfırlamak veya tuşlar yardımıyla sıfırlamaktır. Aşağıda sizin için uygun olan resetleme yöntemini seçerek telefon formatlama işlemine başlayın.

Ayarlar üzerinden P30’u sıfırlamak

Bu yöntem soft resetleme olarak bilinmekte olup telefonu hızlı ve kolay biçimde, kapatmaya ihtiyaç duymadan, “Ayarlar” üzerinden sıfırlamayı sağlar.

 1. Ayarlar > Gelişmiş Ayarlar’a gidin.
  (Cihazınızdan cihaza farklılık gösterebilir.)
 2. Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 3. Verileri Sıfırla seçin.
  (Fabrika Ayarlarına Sıfırla)
 4. Telefonu sıfırla’ya basın.
 5. Tekrar “Telefonu Sıfırla”ya basın.
 6. İşlem tamamlanıncaya dek bekleyin.

Tuşlar üzerinden P30 sıfırlamak

Bu yöntem hard resetleme olarak da bilinir. Telefonun açılmadığı, kilit deseni şifresinin unutulması, tüm verilerin silinmesi, kurtarma modu ekranının açılmak istenmesi gibi durumlarda tercih edilir. Huawei P30’a tuşlar ile format atmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Telefonu kapalı duruma getirin.
 • Ses arttırma ve Güç düğmelerine aynı anda basın.
 • “Kurtarma Ekranı” (Recovery Mode) çıktığında tuşları kullanmayı bırakın.
 • Format atmak için “Wipe data/factory reset”i seçmeliyiz. Bunun için “Ses tuşlarını” kullanarak Wipe data üzerine gelin ve “Güç” tuşu ile onaylayın.
 • Aynı işlemi tekrar uygulayın, yani “Wipe data/factory reset” üzerine gelip onaylayın.
 • “Reboot system now” (Sistemi yeniden başlat) üzerine gelin ve güç düğmesine basın.
 • İşlem tamamlanıncaya dek bekleyin.

Huawei P30’a format atma işlemini başarıyla gerçekleştirdiniz! Yoksa bir problem mi yaşadınız? Huawei P30 format atma sorununuzu bizimle paylaşın.huawei p30

Yanıt bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz