Ana SayfaHuaweiHuawei Mate 20 X nasıl format atılır?

Huawei Mate 20 X nasıl format atılır?

- Advertisment -

Huawei Mate 20 ailesine bir yeni model daha eklendi: Mate 20 X. Üstün özelliklerle karşımıza çıkan Mate 20 X modeli sunduğu gelişmiş özellikler sayesinde teknoloji noktasında hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Yeni nesil bir telefon olan ve gerek donanımsal gerekse tasarım açısından dikkatleri üzerine çeken Mate 20 X çoğu mobil kullanıcının beğenisini kazanmış durumda. Her ne kadar Mate 20 X hızlı, güçlü ve gelişmiş bir model olsa da cihazda donma, yavaşlama, sistem çökmesi, uygulama çakışması gibi durumlar meydana gelebileceğinden formatlamaya ihtiyaç duyabiliyor. Bu yazımızda Huawei Mate 20 X’e format atmanın nasıl yapıldığını, cihazın fabrika ayarlarına nasıl döndürülebileceğini aktaracağız.

Format atmadan önce bilinmesi gerekenler: Huawei Mate 20 X’in sıfırlanması ve varsayılan ayarlarına döndürülmesi durumunda içerisinde bulunan tüm bilgiler kalıcı olarak silineceğinden formatlama yapmadan önce mutlaka yedek almanızı öneriyoruz. Bunun yanında format atma süresi cihazdan cihaza değişiklik göstereceğinden şarj yüzdesinin en az 40 olmasına özen gösterin.

Huawei Mate 20 X format nasıl atılır?

Mate 20 X’i sıfırlamak ve fabrika ayarlarına döndürmek için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlar hard reset ve soft reset yöntemleridir. Aşağıdan sizin için uygun olan formatlama metodunu kullanarak sıfırlama işlemini başlatın.

Soft reset ile format atmak

Bu yöntem ile sıfırlama yapmak için telefonu kapatmaya gerek duyulmaz. “Ayarlar” menüsü kullanılarak gerekli adımlarla telefonu ilk günkü haline döndürmek mümkündür. Genellikle bu yöntem Mate 20 X’i hızlı ve kolay formatlamak için tercih edilir.

 • Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla’ya gidin.
 • Fabrika verilerine sıfırla’ya gidin.
 • Telefonu sıfırla’ya basın.
 • Sıfırlama işlemini onaylayın ve cihaz yeniden başlatılıncaya dek bekleyin.

Hard reset ile format atmak

Hard reset ile formatlama yöntemi daha çok telefonun açılmaması, işletim sisteminin çökmesi, ekran kilidi şifresinin girilememesi vb. durumlarda tercih edilir. Telefon üzerinde bulunan fiziksel tuşların kullanımını gerektirir.

Bilgi: Formatlama EMUI arayüzünden yapılmaktadır. Arayüz üzerinde aşağı/yukarı hareket etmek için “Ses arttırma ve Ses azaltma” tuşlarını kullanın. Seçim yapmak için “Güç” tuşunu kullanın.

 • Telefonu değilse kapalı konuma getirin.
 • “Ses arttırma” düğmesine basarken ve “Güç” düğmesine de basın.
 • Mate 20 Pro açılınca “Güç” düğmesine basmayı bırakın ve “Ses arttırma” düğmesine basmayı sürdürün.
 • Karşınıza “Recovery” -kurtarma- ekranı çıkacaktır. “Ses arttırma veya azaltma” düğmelerini kullanarak “Wipe data / factory reset” (Veriyi süpür, fabrika ayarlarına sıfırla) üzerine gelin.
 • Çıkan ekrana “YES YAZIN” ve “Wipe data/factory reset” üzerine gelerek onaylayın.
 • İşlem uzun sürebilir, tamamlanıncaya dek bekleyin.
 • Ardından “Reboot System Now” -Sistemi yeniden başlat- seçeneğine gelin ve güç düğmesi ile onaylayın.

Tebrikler, format atma işlemini başarıyla tamamladınız. Durun, bir problem mi yaşadınız? Mate 20 X sıfırlama sorununuzu bizimle derhal paylaşın.

- Advertisment -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar

- Advertisment -